bugün

uzun süredir "Osmanlı imparatorluğu ve Türkiye'nin islam ve laiklik serüveni" üzerine araştırmalar yapan Yunanlı araştırmacı (bkz: Christos Retoulas)ın 3 ekim 2011 tarihli akşam gazetesinde yayınlanan röportajında belirtilen iddaadır.

http://www.aksam.com.tr/l...e-sekillendi--70784h.html
safsatadır efendim, kafası ekonomik krize darlanmış tamamı ile hayal ürünüdür.
evet efendim atatürk alevi bektaşidir. aynı zamanda ateist ve hristiyandır. pagan ve şamanist olduğu da doğrudur. kimilerini onu buda tapınaklarını ziyaret ederken görmüştür. ben de geçenlerde sinagogda rastladım kendisine. oradan zeus'a adak adamaya gidecekmiş tabi önce cübbeli ahmet hoca ile bir sohbete katılacakmış. son olarak da mısır piramitlerinde güneş tanrısı ra için düzenlenen bir ayine katılıp günü noktalayacakmış.

öyle göte böyle yarrak arkadaş. neyse ne bize ne amk?
balkanlardan gelen büyük çoğunluğun bektaşi olduğu yalanının kuyruğuna eklenmiş safsatadır.
artı alevi bektaşi olsun ne farkeder yahu, rahmetli bizim atatürk'ümüzdür. isterse yahudi olsun, hristiyan olsun ne farkeder. yunan piçi olmadığımız için rahmet okuyacağımız yerde neden hala kemiklerini sızlatıyoruz?
eksik iddiadır.
atatürk aynı zamanda budist, zenci ve koca popoludur.
haber metni detaylı okunduğunda, işin dolaylı yorumları bir yana koyulursa, daha ziyade atatürk'ün melami ve/veya mevlevi olduğu yönünde olduğu anlaşılan iddialardır.
atatur'un japon asilli bir meksikali oldugu da dedikodular arasindadir.

allahim sen bu millete akil fikir ver. ulen alevi olsa ne olur, budist olsa ne olur. sana giren cikan ne ? bu adamin bu ulke icin yaptiklarini degistirir mi ? degistirmez. sus o zaman.
herşeyden önce insan olduğu için bu iddalar benim için pek önemli değildir .
sünni bir sümüklünün iddası olduğu ortadadır.

Alevi değilim güya sünniyim ama ülke en çok bu sunni insanlardan çekmedi mi ?
artık bu alevi, sünni saçmalığını bırakın bi de haklıymışız gibi devamlı alevileri dışlıyoruz, alevileri küçümsüyoruz. açın biraz kitap okuyun. hz. peygamber vefatının öncesinde benim halefim amcamın oğlu ali dir demiştir, böylece hz. aliyi halifesi ilan etmiştir eğer biz bu lafın üstüne hz. ali yi değil de binbir oyunlarla hz. ebubekir i halife yaparsak burda kimin hakkı yenmiş oluyo. Dahası hz ali nihayet halife olduktan sonra hz alinin karşıtları ne cüretle, islam halifesi olan hz aliyi mübarek cuma günü cuma namazını kılarken kalleşçe akasından gelip bıçaklayabilir bu hakkı kimden almışlar. bunca olaydan sonra gel şimdi hz alinin tarafındakiler camiye gitmiyo diye onları dışla, küçümse, biz kendimizi ne zannediyoruz oturup bunu düşünmek lazım. HEm cami diye bi yapı kuran ı kerim de geçmez sadece toplu namaz kılmaktan bahsedilir biz mahhelle olarak toplanıp 4 duvar bi yapı inşa ederiz istersek namazımızı orda kılarız, herşeyi bu kadar yanlış yorumlamak zorunda değiliz, insanların dini inançlarını sorgulamaktan vazgeçmeliyiz, din allah la insan arasındadır.
yanlış iddiadır. atatürk daha çok mevlevilik ile ilgili olmuştur.
yunanlı araştırmacıdan başka ne beklerdiniz ki, adamlar dönere, yoğurda, balkavaya bile yunan malı demiyorlar mı?
(bkz: yunanistanlı bilim adamları)
atatürk konya-karaman yörüklerindendir, alevi-türkmen olsa da bir şey değişmez.
yanlış iddiadır. atatürk nurcudur. *
fetullahizm akımına mensuptur(!).
yunan olmadı bir de rus yada israilli ile deneyin.
yunan bilim insanları önce ekonomiye faydalı araştırmalar yapsaymış keşke.
yanlışları vardır, mustafa kemal süleymancıdır....
işte bunlar hep dış mihrakların oyunlarıdır.