bugün

ismet inönü.
-atatürk olmasa bu evren olmazdı.
-atatürk allah değil herhalde.
-değil miymiş?

olabilecekleri sıralarken abartmamak da lazım.
atatürk'ü anma gençlik ve spor bayramı olmazdı mesela,
ya da her 10 kasım'da saat 9:05'te mıh gibi çivilenmezdik olduğumuz yere,
ya da kraldan çok kralcı kemalist tayfası üremezdi,
yasalarla birini korumak zorunda kalmazdık mesela,
belkide tercih hakkımız olurdu,
şapka yerine, fes takma özgürlüğü verilebilirdi belkide..
atatürk olmasaydı ahmet çıkardı mehmet çıkardı sonuçta başkası kurtarırdı ülkeyi ama yinede biri kurtarırdı.
adın hans olur hans yea. hayret bir şey bilmiyor musun daha bunu yane.
osmanlı devleti dimdik ayakta olurdu. atatürk osmanlı devletini yıkmaya çalışmayıp osmanlının gücünden yana olsaydı müslümanlığı daha iyi yaşıyor olurdu. atatürk geldi, düşmanı yendi dimi amk.
işte böyle bir ülkede;

(bkz: kadınlar araba kullanamaz diye fetva veren ülke)
bilgisayar, internet, cep telefonu, iphone, televizyon, doğalgaz, kombi, dvd player, tansiyon ölçme cihazı, horlama önleyici, mp3 çalar, flash bellek, kamera, twitter, facebook falan olmazdı.

tabii ki kemalist bakış açısıyla böyle görünüyor.
birşey değişmezdi. "ben" yine var olurdum sonuçta.
apoletli siviller ülkesi olmazdık orası net. nitekim, bugün darbe şakşakçılarının hepsinin atatürkçü olması tesadüf değil.
hasan olurdu hüseyin olurdu veli olurdu illaki biri olurdu yani .

sonucta bir ülkenin kaderinde zafer varsa illaki bu birine nasip olacaktır .
klasik olacak ama; halamın taşakları, olsaydı amcam olurdu sanırım...
muhtemelen şu anda ya yunan ya da ingiliz falandık. ya da sömürge ülkesinde aciz bir vatandaş. ailelerimiz sağ çıkabildiyse o da.
klasik olacak ama; halamın taşakları, olsaydı amcam olurdu sanırım...
çünkü;atatürk olmuştur bir gerçektir!...
(bkz: atatürk dirildiğinde)
bütün ülkeyi atatürk'ün kurtardığını sana, mareşal fevzi çakmak gibi adamlardan haberi olmayan, ikinci abdülhamit'in devletin çöküşünü engellediğinden habersiz olanların atatürk olmasaydı ingiliz olurduk diye cevapladığı bir nevi sorudur. asıl sorulması gereken soru abdülhamit olmasaydı atatürk kim olurdu sorusudur, aynı mantıkla yola çıkarsak fransız yada ingiliz olurdu diye cevaplamamız normaldir.
atatürk olmasaydı türk olmazdı. türkler varlıklarını atatürk'e borçludur. yatıp kalkıp atatürk gibi bir önder gönderdiği için allah'a şükretmeleri lazım.
çok kötü olurdu...
başka biri olurdu.
atatürk olmasaydı, ben olmazdım. net.
bir başkası mutlaka olurdu.
sen anandan yine çıkardın ama, baban kim bilemezdin serefsiz.
gibi devam eden Mutlu Çelik siiri iyi bi cevaptır.
(bkz: )Be hey Dürzü
VALLA her şey kötü olurdu...
seçenekler çok fazla değil aslında. ya bugünkü libya yada 10 yıl sonraki türkiye olurduk. ne mutlu ulu önderimizin ışık tuttuğu yoldan gidenlere. sürünün başında çoban olmasa o sürüdekileri ya kurt kapar yada o sürü uçurumda, vb. şekilde telef olur. inş. bazı şeylerin kıymetini kaybetmeden anlarız. batı özentisi yada doğu meraklısı andavallar, tarih okusun biraz.
megan fox olmazdı. iyi ki varsın atatürk.