bugün

gerek atatürk istismarcıları gerekse de ulusalcı-faşist insanların vaveylası yüzünden akılcı ve gerçekçi insanların içlerinde kalan uktelerdir. bir atatürk ü sevmeme özgürlüğü bile tartışma konusu yapılmıştı.
(bkz: bir trollcük gördüm sanki)
atatürkçüleri eleştirince çok eksi oy alınıyor onu öğrendim dün itibari ile.

adamlar "70 yıl önce ölmüş lideri hala günümüzde olsaydı neler olurdu" diye kafa yoruyorlar. bu adamlar fetoculardan bile daha zararlı lan!
iftira olacağı için kimilerinin içinde ukte olarak kalanlardır.

konudan bağımsız, adamlar 1400 yıl önce ölmüş peygamberin dinine hala körü körüne bağlanıyorlar ya o da komik.
diktatör olduğu kolay söylenemez. *
işte bir saflık örneği daha! anında cevap geldi ateist bir yobazdan...

hz.muhammed islam inancına göre son peygamberdir ve bizim ona bu şekilde inanmamız gerekir. ancak atatürk türkiye cumhuriyeti'nin son lideri değildir, aksine ilk ve kurucu liderlerinden birisidir. ama sen atatürk'ten sonraki liderleri kabul etmiyorum diyorsan, yıkalım türkiye'yi be!
olduğu gibi kalması gereken cümlelerdir. içinizde kalsın hatta otursun mümkünse.
ben de sevmem atatürk'ü. hakikaten alfabeyi değiştirmesi, az çok eski yazı bilen birisi olarak diyebilirim ki çok yanlış. mesela eski yazı da kef ve lam harfleri yanyana gelince; gel(mek), gül(mek), kel, gül, kül, kil, gil şeklinde okunabiliyordu. bizim için okumak çok büyük heyecan oluyordu. ama şimdi her sesi bir harf simgeliyor herşey yazıldığı gibi okunuyor. "gel" yazmak için g,e ve l harflerini yanyana yazmak yeterli. söyleyin ne heyecanı kaldı. eskiden okuma-yazma öğrenmek zorken şimdi çocuklar okula başlamadan okumayı öğreniyor. bu durum ülkemiz için çok zararlı. küçük küçük çocuklar okuma-yazma mı öğrenirmiş. atatürkün çok zararı oldu bu alfabe yüzünden.
en kanlı devrimlere öncülük etmesi, şapka devriminden sonra idam edilen insan sayısının, kurtuluş savaşı'nda şehit olanlardan fazla olması.
Bu sözlükte Mustafa Kemal hakkında açılan pek çok konu başlığını yakinen inceledim. Öncelikle her görüşe saygımın sonsuz olduğunu belirtmek isterim, ancak bir gerçek var ki gelmiş geçmiş dünya tarihi içerisinde adından söz ettirmeyi başarabilen bir lidere, vefa borcumuz olduğu gerçeğidir. Öncelikle kendimize şu soruyu sormalıyız: Eleştiriyor, sevmiyorum ama onu ne kadar tanıyorum. Yıl 1938, Mustafa Kemalin ölümünden dolayı iranlı şairin Tahran gazetesine yazdığı şiirde aynen şöyle yazmakta: ''Allah bir ülkeye yardım etmek isterse, onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi bir lider getirir.'' Yıl 1996, Haiti Cumhur başkanı ölür ve vasiyetinde mezar taşına yazılmak üzere bir metin bırakmıştır. Metindde aynen şöyle yazmaktadır: ''Bütün ömrüm boyunca Türkiye' nin lideri Mustafa Kemal Atatürk' ü anlamış ve uygulamış olmaktan dolayı mutlu öldüm.'' Yıl 2000, ABD Başkanı' nın milenyum mesajında aynen şu cümle geçmektedir: ''Bugün milenyum ve hiç şüphe yoktur ki tek devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk' tür. Çünkü yılın değil asrın lideri olmayı başarabilmiş tek liderdir.'' Bunlara benzer bildiğiniz, bilmediğiniz pek çok konuya dair yazılar aktarılabilir. Eleştirebilir, sevmeyebilirsiniz ancak bir gerçek var ki dünya tarihinde Mustafa Kemal gibi iyi bir asker, iyi bir devlet adamı ve aynı zamanda baş öğretmen ûnvanını alan başka bir lider yoktur. Bu yüzden, aradan geçen onca yıla rağmen, hala kendinden söz ettirmeyi başarabilen bir lidere dair eleştirel düşüncelerimizi bir kez daha gözden geçirmemiz gerektiğine inanıyorum.