bugün

üzerinde güzel beyinciklerimizi yormamamız gereken sorunsaldır.

zira virane şehirlerden bir vatan inşa ederek milyon kez hacca gitmiş kadar sevap hanesine işlenmiştir sanıyorum.
olmayan bir sorunsaldır zira atatürk o sırada memeleketi ve senin de (senin kelimesi burada tamamıyla mecazi bir anlam içermektedir, kişisel algılanmamalıdır) içinde bulunduğun o devasa grup dahil, istemedikleri halde bir çoğunun götlerini kurtarmakla meşguldü.
ulan insan sözlükte celebrity olacam diye neler dışkılıyor böyle?!
gitse oraları da emperyalist uşağı araplardan kurtarırdı tahminen diye düşündürten sorunsaldır.
bu sorular direk şahsa sorulan sorulardır. cevabın olumlu yada olumsuz olması atatürk dışında hiç kimseyi ilgilendirmez. ama kesin olan bir şey var atatürk geride halkının hacca gidebileceği bir türkiye bıraktı.
ben seve seve sazan olayım da bir cevap yazayım, belki ahahah sazanlara bak cevap verecez diye çırpınıyolar deyip götünüz tavana vurur, şu azıcık mutluluğu sizlere çok görmek istemem.

burada önemli olan mustafa kemal değil, her kim ki hacca gider ya da gitmez; ikinci, üçüncü, dördüncü kişilere bok yemek düşer.

neden bok yemek düşer? çünkü din rab ile inanan arasındadır diye öğretildi. ha sen o sktiğim egonu tatmin edeyim, imalı üstün zeka ürünü cümlelerle mustafa kemal'e laf sokayım diye çırpınıp kendini bu kadar küçülteceksen onu da çok görmeyiz. devam et.

en acısı da ne bilir misin arkadaşım; kendinizi dinin sahibi görmeniz, sonra kendi kusurlarınızı, günahlarınızı, bu yazıyla açığa çıktığı şekilde kararmış kalplerinizi görmeden ona buna bana akıl vermeniz, benim dinimi bana satmanız. haliniz bitap, haliniz harap. yar göğsünü sonra çıkar da bir tasa koy yıka o kalbini diyecem ama yapabilir misin?

yemez. alemlere ışık olmak lazım.
"sizin hangi padişahınız gitti ki atatürk gitsin" şeklinde cevaplanacak sorudur.

atatürk laik bir cumhuriyetin lideriydi. şeriat devleti lideri olup şarapla kadınla gönül eğlendirmekten 600 senelik cihan imparatorluğunu yıkanları ve onların hayranlarını da biliyoruz hep beraber.
türk hükümdar ve devlet adamlarında gelenek gibi bir şeydir bu. değil atatürk hiç bir osmanlı padişahı hatta selçuklu hükümdarı hacca gitmemiştir. sanırım melanet araplar'ın yüzünü görmek istemedikleri içindir bu. iyi de olmuştur. hacca gitmekte keramet olsa...
tamamen bilgisizlikten ve tarihi malumat eksikliğinden kaynaklanan bir tartışmadır.
1- hiçbir osmanlı padişahı gitmemiştir zira osmanlı yönetimine göre sultan hadim ul haremeyndir, hizmetçi statüsünde kendilerini gördükleri için gitmemişlerdir.
2- hac ile ilgili değildir ama abdülaziz istisnası dışında hiç bir osmanlı sultanı dış ziyaret de yapmamıştır. zira hünkarın ayak bastığı toprak artık devlet i aliyenin olması gerekir, şeklinde bir emperyal düşünce hakimdi.
3- son dönem hariç hicaz zaten osmanlı ya bağlıydı, yani 'pis araplar' filan kontrol etmiyordu mekke-medine'yi, Fahrettin Paşa ismini bilmeyenlerin topa girmesi esef vericidir.
4- mesele hacca gitmek, kurban kesmek filan değildir. şairin şu kopan fırtına türk ordusudur yarabbi, senin uğruna öler son ordu budur yarabbi' demesi yeterlidir...
Zamanında suudilerin kabeyi yıkma kararı alması üzerine, paşanın; tek taşına dokonursanız ordularımı aşağı yollarım telgrafı ile yıkımı durdurması, paşayı başlı başına hacca gitmiş kadar yapmıştır zannımca.
ne önemi var libyada fransızlara karşı savaşması milyonlarca hac vazifesine bedeldir.şimdi hacca gidenler hactan dönünce taşşaklarını kaşıyıp kahvede okey atmaya devam ediyor.
Gitmemiştir ama tıpkı osmanlı padişahları gibi değildir.

Atatürk ateisttir dolayısı ile hac kendisine farz değidir. Cenaze namazı da kılınmamış. islami usüllere göre gömülmemiştir.

Çok zorlamasak da olur bence.
Hacca gidip erkek poposu kesen adamlar var yapmayın etmeyin agalar.
Atatürk'ü görmüş tanımış sanki yatak arkadaşıymış da tüm sırlarını biliyormuş gibi "ateisstir siz bilmezsiniz" tandansında konuşanların şeyhülislam gibi fetva verdikleri sorunsal.
atamız savaştan savaşa at üstünde cepheden cepheye koştuğu için gidememiş olması sorunsalıdır.
Derdini sikeyim.