bugün

bir memur devleti itemi. adam illa ki devlette çalışacağım ve yatacağım diyor. yazık.
Ezikliktir.

Ulan dümbük her siki devletten beklemede git çalış.
atarlar kamil hepimizi atarlar. tabi torpil ile. varsa rahatsın yoksa boşa deneme bile.
ben nelerini gördüm. dil biliyor adam. hem de almanca fransızca. devletten atama bekliyor. yahu sen o dille iş bulamıyorsan git memur ol zaten.
twitterda her gün iki üç farklı bölüm mensupları atama için hashtag oluşturuyor.şu an tarıma ve kodlamaya atama isteyenler var maalesef.

nasrettin hocanın fıkrası vardır. parasını kaybetmiştir. lakin düşürdüğü yerle alakasız bir yerde arar parasını. sorarlar hocam niye burada arıyorsun ? hoca ; burası daha aydınlık der.

bizim insanımız da hoca gibi işte. çözümü yanlış yerde arıyor. çözüm, kıçı garanti iş ve iyi maaş olan memurluğa atmak değildir. çözüm, devletin vergilerle alım gücümüzü yok etmesine ses çıkartmak, siyasilere bunu sürekli olarak anlatmaktır.

yılda 80 bin memur alınca ülkedeki refah artıyor mu ? tam tersine kamu açığı daha da artıyor bu da bütçeyi denkleştirmek isteyen devletin borçlanmasına yahut vergi arttırmasına sebep oluyor. bütçe açığı sadece memur alımıyla oluyor demiyorum yanlış anlaşılmasın. etkenlerden biri bu diyorum.

vergiler yüzüden 50 bin tl lik arabaya 100 bin, 7-8 tl lik sigaraya 12 tl veriyorsunuz. akaryakıtı kdv yi saymıyorum bile. ne için ? hepsi bütçe gelirlerini arttırmak için. kamuya daha fazla istihdam için, daha fazla kamu yatırımı için. daha fazla sosyal devlet rolü için..toplamda bunlar, vatandaşın alım gücünü düşüren eylemler.

devletin bu kadar vergi almasına karşı çıkmayıp bizi atayın diye ağlaşıyorsunuz. sonra ekonomi iyiye gitmiyor enflasyon artıyor, yetiremiyoruz diye ağlıyorsunuz. türkiye dolaylı vergilerde avrupa 1. si. buna itiraz edeceğinize ne diye akılsız gibi hala kamuya atama istersiniz yahut daha fazla sosyal devlet istersiniz ? devlet kamu harcamalarını arttırınca bütçeyi denkleştirmek için gerekli olan parayı marslılar mı ödeyecek ?

önce bu kadar vergi alınmasına karşı çıkmalısınız. bunun için de kamu kurumlarının bütçelerinin azaltılmasına, yıl içinde alınan memur sayısının düşmesine, kamu harcamalarının kısılmasına razı olmalısınız.

bakın size bir şey diyeyim; imf is coming... biz şimdiden bu sayılan önlemleri almazsak, imf bunları bize seve seve yaptıracaktır. imf kamuculuğu pek sevmez.
At beklemek daha mantıklıdır, bu devletin kimseye iş bulacağı yok.net
Şuan içinde bulunduğum durum. Öyle iğrenç bir durum ki ne bir adım ileri gidebiliyorsun ne de bir adım geri.