bugün

Yorgunluktan hayatımdan ilk kez gece 9-10da yatmıştım.
tam uykunun en güzel yerinde;
"" kalk lan kalk" diye ranzaya vuran rütbeli askeri gördüm.
saate baktım 6-6:30 falandı..
o günden itibaren 6 ay boyunca her sabah küfrettim...
hatırlamak istemediğim sabahtır.
Uyanmak değil de hazırlanmak zor gelebilir.

O kıyafetleri ve botu giymek gerçekten çok sinir bozucu...

Malum bot bağlamak bile bir kurala tabi...
bir kabullenme surecinin baslangicidir.bedelli yapanlar icin ise hicbiseydir.*
Geçer geçer çok da şey yapmayın.

En önemlisi 2. Sabahdır aslında. Bir hafta olmuş gibi gelir ama daha 2. Gündür mesela.
zor geçer. alışma sürecinin zor aşamalarından birini oluşturur.
"koğuş kaaaaaalk" diyerek ilk ranzaya pat küt diye vuran on başı yüzünden cinnet geçirmek mümkündür. Çok şükür geçti gitti. Gideceklere de Allah sabır versin. Ama gidin görün o ortamı, hayal edemeyeceğiniz kadar embesil insanla muhattap oluyorsunuz.
geceyi bir agacın altında geçirdiğim kendimi vietnamda hissettiğim o tadbikat sabahını halen unutamıyorum. bok mu vardı o sabahı bulacak dediğim gün.
160 kişi ile beraber aynı anda kalkıp wc de sıraya girersin.
Ve gün boyu herşey sırayla ...
Ondan sonra sivildeki özel olmayı
Deli gibi özlersin.
Teslim olduktan sonra ilk akşam saat 20 gibi yatılır. Sabah 04 gibi koğuş kalk sesi duyulur. Sonra bütün gün sıra beklenir.
Yaklasik 6-7 ay sonra olacagimi düşündüğüm sabahtir.ilginctir simdiden merak ettimde.harbidende 4 yıllık diploma şart.
Çift kişilik yatağınızda, pamuk prenses kıyafeti giymiş hosteslerin tepsi içinde kahvaltınızı getirmesiyle başlar. Kahvaltıdan önce jakuzide duş alma ihtimaline karşı, jakuziniz köpürtülmüştür. ipek bornozunuz asılmıştır. Hafif müzik eşliğinde kahvaltınızı yaparken, günlük gazeteler ve dergiler göz gezdirmek isterseniz komidininize bırakılır. Uzun kahvaltı sonrası, hafif bir yürüyüşten sonra, alttan ısıtmalı havuzda yüzüp sabahın stresini atarsınız.
Yüzbaşı olan bir komşumuzun anlattıklarına dayanarak asla gidilmemesi gereken yerdir. Adam kendi ağzıyla söylüyor askerlik vatan borcu değil artık sırf amelelik diye. Koca koca adamları ağlatmak için dizayn edilmiş bir oyun diye. Hele o ilk sabah yaşananları anlatınca insan tam olarak anlıyor işin ciddiyetini. Askeri kaldırmaya giden komutana küfredip tamam kalkıyoz diyenler, uyanınca gerçeği idrak edip hassiktir çekenler, rütbeleri öğrenemeyen askerlerin başına gelen türlü saçmalıklar, alt devre üst devre dede torun ilişkisinde okuma yazma bile bilmeyen bir gavatın sırf birkaç ay önce askere geldi diye size laga luga yapması, hırsızlar, tacizciler, alkolik psikopatlar bunlarla 12 ay boyunca aynı yerde kalıcam adına da vatan borcu mu diyecem hasiktirin ordan derdi komşumuz. Adam emekliliği bekleyip sivil hayata dönüş yapacağı günü, bayram gününü bekleyen çocuk gibi bekliyor resmen.
neredeyim ben neler yaşıyorum gibi birbirine benzer bir sürü soruyu ardışık olarak sorma ve bir emir ile kendine gelme durumu.
Kısa dönemler için nasıl acaba. 2 sene sonra falan Allah nasip ederse yaşayacağım sabah.
Komutan operek uyandirir.
349. dönem kısa dönem er olarak, anlatılmaz yaşanır diyorum...
Olum okuyacaksanız yazıyorum bak
Sene 2005 aylardan şubat
Bütün arkadaşlarım Antalya izmir istanbul A giderken bana Manisa Kırkağaç komando bölüğü çıktı.
Neyse kısmet buraya kadarmış deyip gittim.
Akşam üzeri girdik alaya davul zurna ile karşıladılar bizi çalanlarda askerdi Dedim zorla çaldırıyorlar ceza vermişler herhalde diye düşünürken biri onların bu işi sivilde yapıyor olma ihtimalini kulağıma fısıldadı.
Neyse kayıt felan saat 12 oldu akşam yemek yiyemedik bizi çağırırlar diye zaten yemekte de mercimekli pilav var dediler.
Gece 12 bizi birinin arkasına taktılar bu abinizi takip edin dediler. 20 dakika kadar yürüdük bizi bir koğuşa götürdü çorap yada ayak kokusundan girişte Bi sarsıldık. Ben normalde yani askere gidene kadar yatağa girdiğimde en az 1 saat uyuyamam kıvranırım tv izlerim uykum gelmez yani. Orada öyle yorulduk ki kayıt felan derken yağmuru da yedik saat 1 gibi kafamı yastığa koyduğumu hatırlıyorum
Birde birinin dolaplara vurup kalkın lan dediğini saate baktım sabahın 4 ü. Ben askerliği bitiremeyeceğimi anladım orada. Yeni gelenleri 20 kişi felan koridora dizdiler nazilerin yahudileri dizdiği gibi sonra çömeldik beklemeye başladık. Arada karnı ağrıyan felan ar mı diye soruyorlar 1-2 salak elini kaldırdı saçma sapan şeyşerle dalga geçtiler. Herkes uyuyor yeni gelenleri böyle bekletiyorlar. Saat 5 oldu onları arkadaşlar kalkın arkadaşlar günaydın diye kaldırdılar.
Ben acemi birliğini geçirdiğim 80 küsür gün boyunca o 2 çavuşa her gün ana avrat küfür ettim. Belki burada yazdıklarımı okuyor olabilirler muhtemelen 84/2 yada 84/1 felanlardı. 5. Bölük Manisa Kırkağaç çavuşları bu yazdıklarımı okuyorsanız sizin ananızı avradınızı bir daha sikeyim. inşallah aynısını sizin çocuklarınızada yaparlar.
Usta birliğine Batman A gittim gazino sorumlusu oldum. Her gün yüzlerce kişi gelip gidiyordu tost almaya vs. Her 3 ayda bir yeni askerler geliyordu nerde Bi mazlum var gider konuşur alışmasına yardımcı olurdum.
Ulan ne boktan bir dünyada yaşıyoruz. Bana yaptıklarını ben başkasına yapsaydım şu an içim paramparça olurdu ne gerek var AMK. Zaten Manisa ya düşmüşüz götümüz 3,5 atıyor niye bize ilk geceden işkence yapıyorsunuz ?
Ne gerek var niye askerlikten soğutuyorsunuz korkutuyorsunuz ?
Askerliği başarıyla tamamladım çok şükür.
Öyle arada çıkıyor işte şerefsizler vay AMK yazınca fark ettim Nasıl Can'ım sıkılmış onda.
Sabahın köründe başlayan ve hiç bitmeyecekmiş gibi geçen bir gündür hele ki komandoysanız ebeniz sikilir ağlayanınız olmaz.
Call of duty 2 oynayanlar bilir;

Stalingrad bölümündeki o kasveti, o hengameyi hatırlayın.

Bir tarafta silah, şarjör dağıtılıyor, bir yandan ruslar acımasızca bombalıyor, sniperlardan kurtulabilenler yıkık dökük bir binada toplanıyorlar. Gözünüz cpt. Price ı arıyor ama biliyorsunuz ki o ve bütün sevdikleriniz artık çok uzakta, tek çareniz oyunun kurallarına uyarak bölümü geçmek ve kurtulmaktır.

işte böyle bir şey.
Eğer kazara gece yarısı tuvalete kalktıysan geri döndüğünde dışarıda içine çektiğin temiz havadan sonra göt kadar yerde yatan bir ton adamın osuruk ve ayak kokusundan unutulmaz bir gecedir.
O hatayı yaptıktan sonra altıma işesemde bir daha kalkmadım. Temiz havaya çıkmayınca burun alışıyor.
Bunun üzerine bırakın kitabı set yazarım. O derece diyorum size.
Tanımadığın 300 adamla uykudan kalkarsın traş sırası beklerken sakalların biraz daha uzar.
Yohhhhhhhh artık neresi lan burası diyerek uyanmak kendisini albay zanneden üst devrelerden aptalca salakça emirler dinlemek.
son ilkten zordur.