tüfekli hareketler serisini baştan sona yapmak.
(bkz: ictima)
bulunduğun birliğe göre değişir, şayet alayda veya daha üstü bir birlikteysen her türlü fantaziyi düşünebilirsin. ama küçük karakollar veya birliklerse belki yırtabilirsin. ictimayı alan kişi yüzbaşı ve üstü filansa zaten s...i tuttun demektir.

tanıma gelecek olursak; askerin yapmaması gereken ilk iştir.
bulunduğun birliğe göre sözlü uyarıda olabilir, tutanakta olabilir.
-ben devletin koskoca üsteğmeni ictimaya girmek için saat 5'te uyanıyorum. allah'ın bitli piyadesi götünü devirmiş fosur fosur uyuyor. sikerim ben öyle götü arkadaşlar... sikerim...

bu askerde duyabileceğiniz en kibar küfürdür.
5 dakikalık hatayı 5 kesilmiş çarşı ile ödemektir.
en salak adam bile geçerli bir mazeret uydurabilir, ya komutan çağırmıştır yada yaptığı iş uzamıştır, kolay kolay kimse bu hataya düşmez, eğer bölükte eksik asker varsa silsile yoluyla sikertme uygulanır en son geç kalan asker yüzünden bütün bölük süründüğü için kendi devreleri bile o askere mikecekmiş gibi bakar, karavana, bulaşık, nöbet bütün boktan işler bu askere yüklenir.
aga kimse de demiyor iştima nedir? imkansız önerme. olsa olsa içtimadır.
iştimaya geç kalmak hiç problem değildir. ictima'ya geç kalınırsa o zaman durum kötüdür.
öncelikle şunu belirtmeliyim iştima diye bişey yoktur ( içtima )'dır. herkesin anlıyacağı dilden anlatmak gerekirse sabah, öğlen, akşam ve yat içtiması olmak üzere bir günde 4 kere sayılırsınız. yat içtimasını tenzih ederek söylüyorum diğerlerine geç kalındıysa hiç gelmeyip içtima'yı verecek olan nöbetci çavuş'un zekasına güvenmek en mantıklı olandır...
herkese renkli günler
iştima diye birşey olmadıgı için problem yoktur.
eğer bir ceza verilecekse sadece senin cezalanmadığın, boktan bi hadise. geç kalınırsa; eğitim, spor başlar diye tehdit edilirdik. normalde eğitim spor yoktu.