bugün

askerde komutanlarla ya da rütbesiz askerlerle girilen ilginç diyaloglardır.

bölük sabah içtiması için toplanmıştır. bölük komutanı olan yüzbaşı beklenmektedir.
yüzbaşı gelir ve şu diyalog yaşanır.

yüzbaşı: günaydın asker.
askerler: günaydın.
yüzbaşı: aranızda elektrik elektronik, bilgisayar ya da makine mühendisi varsa el kaldırsın.

(4-5 kişi el kaldırır.)

yüzbaşı: gelin bakayım buraya.
askerler: (komutanın yanına koşar adım gider) emredin komutanım.
yüzbaşı: ben bu cep telefonunu yeni aldım da. nasıl kullanılır bu alet. çözemedim bi türlü. bi tarif edin bakayım.
arkerler: zzzzzzzzzzzzzzz. tabii komutanım. emredersiniz komutanım.

adam gitmiş telefon almış eyvallah. kullanım kılavuzunu da hiç ellememiş buna da eyvallah. ama neden gelip bölükten mühendis buluyosun arkadaş. altı üstü telefon ya. kurcala biraz. nerden anlasın o asker o telefonun kullanımından? kendimi yaptı telefonu?
mühendis olduğu için bu kadar pişman olan başka insan görmedim hayatımda.

edit: eksileyen var. komutanım senmisin? yeminle yanlışlıkla oldu bu entry. saygılar.

büdüt: komutanım başlığı silemiyorum yeminle.
Orduda mantik aranmayacagindan yola cikarsak eger gercekten ilginc olan diyaloglardir.
yüzbaşının günaydınına günaydın diye karşılık vermek.
Komutan : oğlum, verdiğim işi niye yapmadın.
Asker: yapacam Komutanım.
Komutan: sen beni siklemiyor musun.
asker: sikliyorum Komutanım.
Çavuş: evlat buraya gel!
Asker: geldim komutanım.
Çavuş: yavaşça arkana dön.
Asker: a aama niye ki??
Çavuş: şimdi bana niye çavuş diyorlar anlayacaksın.
Komutanın masasına ayak ayak üstüne atılmış bir bicimde posta gazatesi (bkz: haydar dümenin köşesi) okunmaktadır.
Komutan aniden içeri girer, alelacele toparlanılır. komutan usulca dibine kadar girer ve;
Komutan: Ne okuyorsun lan
Ben: Gazetenize bi göz gezdireyim dedim komutanım, gündemden uzak kalmak istemiyorum.
Komutan masaya attığım gazetenin sayfasına bakar;
Komutan: cinsel problemlerin mi var oğlum? Bana açılabilirsin, söylemeye çekindiğin bi problem mi var? makina mı çalışmıyor?
Ben: komutanm makinada problem yok, mg3 gibi takır takır.
Komutan: kalk siktir git şuradan çay getir, sabah sabah adamın asabını bozma yarak kafalı.
Ben: emredersiniz komutanım.
Evet dayak yemedim lan bildiğin.
Acemiliğin ikinci günü.
B: ben
M: malatyalı

M: Bu postal çok büyük değiştirme imkanımız var mı acaba ?
B: ne bileyim git komutana sor.
M: tamam gidip geliyim hemen.
B : selam vermeyi unutma.

Öğlen içtimasında Komutan: yanımıza ‘selamın aleyküm’ diye gelmeyin sikerim şafağınızı.

B: malatyalı ????
M: senle değiştirebilir miyiz diye sormuştum tertip, rezil ettin beni.
tuvalet görevlisi ere bnb. bağırır ;
- bu boklar neden taşmış ulan, neden temizlemedin ! ( şşrrrak diye de bir tokat )
+ ne yapayım konutanım , asteğmenlerim sıça sıça doldurdu !

konutan gittikten sonra ;

-gel lan buraya bundan sonra senin ağzına sıçacaaaz. bir daha dolmaz en azından !..
askerliğin kısaldığı dönem. kısa dönem (poşet) olarak, 8 aydan 6 aya düşmüşüz. terhis aralık'tayken ekim'e gerilemiş. kıl astsubay delleniyor ben şafak defterinden 60 kare karalarken.

- sevinme öyle, daha elimdesin 2 ay.
+ komutanım, yaparsanız ekime kadar...
- eee?
+ yani, ekimde terhis oluyorum.
ASKERDE iLK GECE

KOMUTAN : BiK BiK NEDEN AĞLIYORSUN YAVRUM?
BEN: DiZiM VARDI KOMUTANIM. ÇOK ÖNEMLi YERiNDE KALMIŞTI.
KOMUTAN: GiT GAZiNODA SEYRET, BENDEN DE GAZOZ iÇ ÇOCUĞUM

YAŞANMIŞTIR. SAĞOLSUN ŞiMDi iNSTADAN BiRBiRiMiZi TAKiP EDiYORUZ.
bir çoğu unutulmuş milyonlarcası mevcut olan diyaloglardır. hazır ramazandayız bu ay ile alakalı bir tane yabıştırayım hemen.

acemilerin olmadığı bir ara dönemde ( ramazan ayındayız tabi ) alt devre dediğimiz 4 tane sığır ve sömek kafalı arkadaşımızın kendilerine "bak oruçlu oruçlu sizi ezmek de sizinle uğraşmak da istemiyorum bölükte durup göze batmayın ki bölük komutanı falan sizi görüp bana sarmasın. ama gidip ağaç dibinde falanda yatıp yakalanmayın affetmem" dediğim halde bir yerde yatarken bizzat bölük astsubayına yakalanmaları neticesinde bölük çavuşu ( iş yapmaktan ziyade işleri organize eden genel bölük sorumlusu ) olan ve o günde nöbetçi çavuş olan şahsımda dahil 8 tane kadro askeri 2 günlüğüne ambara çalışmaya gönderdi komutan. gittiğimiz yerdeki sorumlu astsubaya da muhtemelen "benim gönderdiğim askerleri diğer bölüklerden gelenlerde daha çok çalıştır" talimatı vermiş.

görevli astsubay : aranızda oruçlu olan var mı ?
ben ve 2 arkadaş daha : biz varız komutanım
görevli astsubay : iyi siz daha çok çuval taşıyacaksınız o zaman..

ertesi gün

görevli astsubay : aranızda oruçlu olan var mı ?
biz : ... ( dünkü eziyetten sonra ben de dahil kimse el kaldırmıyor normal olarak )
görevli astsubay : vay ipneler vaaay demek oruç tutmuyorsunuz ha en çok çuvalı siz 8 iniz taşıyacak
ben gülerek : komutanım sayenizde dinden çıkacağız bak bu vebali taşıyamazsınız
görevli astsubay : senin boy pos yerinde çavuş şu en ağır çuvalları ( 20-30 tane vardı ) taşı da ben vebali taşırım merak etme..

diğer arkadaşlar çöktü tabi ama ben komutanın mizacına hasta oldum o gün. zaten sonrasında minimum ahbaplık ile ( ast üst ilişkisi ) aramızda bir arkadaşlık oluşmuştu. beraber altılı kuponu falan yaptık bayağı *
er hastalanır ateşlenir. yakındaki hastaneye götürülür ateşi düşürülemeyince. er de şu hani askerde banyo yapmayan tiplerden.

acilde er soyununca komple acil kokar.

komutan: ulan ölmüş mü bu asker? bu ne koku.
acil doktoru: ölmemiş ama kokusunu silah olarak kullanabilirsiniz.

badisine soruyoruz erin, bu valla 3-4 haftada bir banyo yapıyor diyor.
Yere alaturka tuvalet çizerek sıçma eğitimi almıştık. Anlatınca komik olmadığı için anlatmıyorum.
Hic unutmam bir kidemli uzman cavus "10 ar dakikalik banyo surelerinizde bazilariniz ya 31 cekecek ya da yikanmaya calisacak. Sizden sonraki girecekler icin gidere attirmaya dikkat edin. Bak orada gider var, sikini oraya dondur." Demisti herkesin icinde ve kelli felli adamlar hep gulmustuk. *

Aglanacak halimize gulmusuz aq.

Based on a true story. Kutahya hava er egitim tugay komutanligi.
Hiç unutmam askerliğimin 2. Gününde albay yatağıma kahvaltı getirmişti tadında olan yarısı yaşanmamış ilginç dialoglardir.
Komutan:şu kum yığınıni el arabasıyla şuraya taşıyın.
iş biter.
Komutanım taşıdık.
Komutan:tamam tekrar aynı yere geri taşıyın.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar