bugün

bugün asgari ücreti yarıya düşürsen bile ayaklanmaz kimse.

ayaklanma yaşanmaz artık bu ülkede, başınız sağolsun.
Takati kalmamıştır.
çünkü çok sağlam bi afyonları var, hiç bir torbacıda bulamazsın. "din ve şükür" lan bi kere düşün niye hep sen şükrediyorsun kazandığın maaşa bi gün de patronlar şükretsin de sana versin işyerinin karını.
Ayaklansa bile bir şey değişmeyecek ondan.

(bkz: koyunlar sadece çimen ezer)
kast edilenlerin çoğu makarnacı oldukları için cevabına sahip sorunsaldır. adamların afedersin götlerine giymeye donları yok aç açık geziyorlar çoluk çocuk hala mitinglerde dolaşıp kendi hakları için sokaklara dökülenlere küfür ediyorlar.

adam çıktı seçilirsem asgari ücreti 1500 tl yapacağım dedi yuhaladılar ötekisi 13 senenin sonunda 1300 tl yapacağım dedi alkışlamaktan elleri pembeleşti kavrulmuş soğan gibi.. bunlar mı ayaklanacak ?
bu ülkede bir şeylerin ters gittiğine işarettir.
Türk milleti gariptir her lafı kaldırmaz ibne dersin kızarda sikersin aldırmaz. Demis neyzen teyfik bosuna dememiş.
Neden ülkemin solcu, kemalist ve dinci patronları zincir şirketler kurdukları halde çalıştırdıkları işçilere Türkiye şartlarında yaşama standardında bir ücret vermiyorlar? Utanmıyorlarmı? Bilhassa dinci patronlar! Siz paranıza Allah ın hükümlerini karıştırmayan, laikçi lerden de daha laıksınız. islam serıatnı sakal ile başörtüsü arasına sıkıştırıp milletin kanını emıyorsunuz.
Her hangi bir olaya karşı yapılan her protestoya biber gazı ile karşılık veren hükümeti seçen ve destekleyenlerin büyük kısmı asgari ücrete çalışırken, ayaklanmaları saçma olmaz mı?
çünkü fakirliğin hayırlı olduğunu öğretmişler, çünkü şükretmeyi öğretmişler, baş kaldırmanın Allah'a baş kaldırmakla eş değer olduğunu öğretmişler, bu dünyada çekilen sıkıntıların karşılığında öbür dünyada sonsuza dek bolluk içinde yaşayacaklarını öğretmişler, kadere razı gelmeyi öğretmişler.. lakin bunları öğretenler çoktan köşeyi dönmüşler.
pc ve telefon başında ahkam kesmek ne kadar kolay. burada yazanların çoğu ya öğrenci, ya yeni mezun iş arayan insanlar. lütfen biraz realiteyi düşünün. evet asgeri ücretle çalışankesim ne yazıkki bir çok şeye ses çıkaramaz çünkü iş güvencesi yoktur. iş güvencen olmadığı içinde fazla konuşamazsın çünkü senin yerine gözünü dikmiş yaklaşık 100 bi insan sırada beklemektedir. devlet kurumlarında böyleyken özel sektörü saymıyorum bile.

Evet asgeri ücretle çalışan bir insan kolay kolay ses çıkaramaz. her nekadar içinde fırtınalar kopsada bazı sebeblerden sesiz kalmak zorundadır.

1 ) iş güvencesi olmaması.
2 ) ödenmesi gereken kira ve faturaların olması.
3 ) ek iş aradığından yada yaptığından ne yazık ki fırsat bulamaması.
4 ) bizleri gazlıyanlar işsiz kaldığımızda ortada kaybolacak olmaları.
5 ) bugün işten çıksan akıl verenlerin anında oraya yerleşmek için hareket etmeleri bunu bu gözler görmüştür ne yazık ki.
On milyonda 2 zam yapılıyor ya her yıl niye ayaklansınlar? Ayten kızımız da asgari ücretle çalışıyor, taksitle istediklerini almaya çalışıyor. Maaş zamanı şükrediyor "iyi ki işim var" diye.
maslow'un ihtiyaçlar teoreminde ilk basamağı barınma ve yemek yeme dürtüleri alır. bu açıdan bakıldığında ortada garipsenecek bir durum yoktur. kişilerin hızla evrilerek kendini yaratma basamağına zıplamasını beklemek boş hayallere kapılmaktır. gül gibi 1300 şanlıurfa dinarı neyinize yetmiyor. daha gelir vergisi ile tırpanlamadım rakamı.
Çoğunluğu genç nüfus oldugundan dolayı ayaklanma olmaz.
Namazla şükürle alakası yok. Olay tamamen şundan ibaret işçi kesimi bugüne kadar uygulanan politikalar tarafından sindirildi ve senelerdir süren bu savaşta galip ayrılamadılar ne sendikalarda ne de sandıklarda artık ümitleri kalmadı.
Mallar amk.
Alan razı satan razıyken ne ayaklanması dedirtir.
Hayır ayaklansa ne olacak zaten o maaşa mecburlar, çoğunluk taşeron firmasıyla çalışıyor ve bu insanlar aile geçindirmek zorunda olan kitle.

Hamiş: Hayat zor, oylar uçuyor
Edit:imla
Ayaklanacak gunu olmadigi icin. Bir pazar tatili var adamlarin. Ailesiyle mi ilgilensin, yatip dinlensin mi. O ara ayaklanmaya vakit bulamadan pazartesi is basi yapiyorlar.
Karl Marx din Halkın afyonudur derken . insanların din adı altında suni bir mutluluk yaşadıklarını bunun gerçek mutluluk olmadigini ve göremediklerini söylemek istemiştir. Yanı insan gerçekten Mutlu olup olmadigini dinin olmadığı Zaman aslında göreceğini söylüyor. Çünkü dinlerde hep az ile yetinme , şükretme gibi terimler olduğu icin insanlar aslında köle gibi çalışıp o boktan hayatlarının farkına bile varamıyorlar.
Hallerinden memnunlar. Adam vasıfsız, ne kazanacak 3000 mi kazanacak???
Örgütlesemediklerinden. Iscilerin örgütlesmesi sendikalasmadan gecer ve türkiye'deki iscilerin neredeyse %80'i sendikalasma bilincine sahip degil.
oysa hepsinin bireysel sorunlari ayni ama bireysel hareket edemiyorlar. Bireysel olarak da grev yapamiyorlar. Isten cikarilma korkusu yani sira, isyan cikarttiklari zaman o ayi nasil gecireceklerini bilememekteler. Sendikalar ise bütün bu negatif olasiliklari bir nebze olsun durdurmakta veya yavaslatmakta yani; isciye güven vermekte. Tabiki bu sendikalasma hükümet yanlisi, bir kuruma bagimli degil aksine; bagimsiz bir sendikalasma olmali ve gerekirse is verenler gibi mecliste partilesmelilerdir.
100 kişilik orta halli bir işletmede personel olarak çalışıyorum maaşım asgari ücretin üzerinde neyse mevzu o değil. 4-5 ay önce hiç yapmadığım bir şekilde siyasi bir muhabbetin ortasında buldum kendimi.
Dedim ki 1300 de az 1300 nedir dedim çoğunuz 700-800 kira ödüyorsunuz gibisinden. Oradan malum partinin göt yalayıcılarından bir tanesi atladı Ada'm olana yeter Dedi. Bu salak belkide 1300 bile almıyordur izin felan derken daha az geçiyor eline. Yanına vardım elimi omzuna attım kardeşim ben 2500 alıyorum yani sen bundan memnunsan benim hiç sikimde değil hadi afiyet olsun dedim.
Ve bundan sonraki hayatımda halinden şikayetçi olmayan hiç kimse için üzülmemeye karar verdim.
Demet Akalın'ın bir şarkısı vardı bilirsin herkes hak ettiği gibi yaşıyor diye.
Cunku begenmedikleri paraya muhtac kalma korkusu. Bugun aldigin paraya sukretmessen allah daha fazlasini vermez zamazingosu. Ulan varya islamiyet bilmem kac bin yil once dogmus olmasa sirf somurgecilik kapitalizme yarar saglayan boklardan sancam. Kurani kerimi okuyup anlamak bu kadar mi zor. Kula kulluk etmeyin ben yarattim diyo milletimiz hala got kili. Gercekten cok yanlis aksettiriliyo bu din. Neyse bu konuya nerden geldik hepinizi sikeyim.
Bu ülkede daha kendi hakkını savunmak için veya aldığı mal için tüketici haklarına, mahkemeye gitmeye üşenen veya prosedürü bilmeyen insanlar var. Sen bir de bu insanlardan ayaklanmasını istiyorsun ama adam ne yapacağını bilmiyor daha. Güzel uyuttular milleti.
Ne almayı planlıyorsun okudun mu sen okumak dediğim gidip en iyi üniversitelerde okudun da iyi gelirli iş mi bulamadın.