bugün

evet yanlış duymadınız bundan 18 sene önce asgari ücret tam 87 dolardı. yani günümüz parasıyla 650 tl bile değildi. Şimdi bazıları o zaman kimse asgari ücrete çalışmıyordu yalanını söyler şimdi ama o zamanları yaşadığım için biliyorum ki ülkenin %30u asgari ücret ile çalışıyordu ve sigortasız çalışıp asgari ücretin altında bile maaş alanların sayısı azımsanamayacak düzeydeydi. Şimdi asgari ücret 300 dolardan fazla ve bir ailede iki asgari ücretli çalışanın evine 5bin TL maaş giriyor.
Keşke o güzel günlere geri dönsek yavvv. Hüüüüğğğğ
--spoiler--

Şimdi bazıları o zaman kimse asgari ücrete çalışmıyordu yalanını söyler şimdi ama o zamanları yaşadığım için biliyorum ki ülkenin %30u asgari ücret ile çalışıyordu

--spoiler--

şimdi ülkenin yüzde 80 i asgari ücrete çalışıyor. ne kadar ironik demi.. 2002 den öncede çalışıyordum daha askere gitmemişken kazandığım para 87 doların bayağı bir üstündeydi. o zamanlar sigara kullanıyordum mesela 1 paket monte carlo 1 milyon lira idi. bugünün parası ile 1 lira. monte carlo artık yok karşılığı winston sanırım. bugün 1 paket winston kaç para ? 30 lira. bu sadece basit bir örnek gıdaya falan girmiyorum o kadarı aklımda kalmadı 20 seneden fazla zaman geçti üstünden. mevzu asgari ücretin 100 dolar veya 300 dolar yapması değil mevzu o para ile ne alabildiğin. bugün asgari ücret alan birisi ancak "ölmemeyi" başarabiliyor. bodrum kattaki güneş görmeyen dairenin kirası 3000 liradan başlıyor. üç bin lira..
o zaman o paraya zor da olsa 1 ay geçinebiliyordu insanlar.

anlatmak için kendimizi parçaladığımız şey bu zaten ama anlamak için beyin lazım.
kafaya bak amk o zaman dolar kaç tl idi peki?
O zamanlar lgbt kuyrukları vardı siz bilmezsiniz.
kafaya bak amk. asgari maaş zaten dolar bazında 87 idi.

Yine de cevap vereyim. 1 dolar 1200000 lira yapıyordu.