bugün

(bkz: alım gücü)
En üst tabakanın, en alt tabakaya hayatını daim ettirebileceğine inandığı,
Aynı şekilde en üst tabakanın, dişinden tırnağından arttırarak, belirlediği ama her türlü etinden sütünden faydalandığı vatandaşın revasıdır asgari ücret.
18 yaşındayım ve babamdan aylık 1400 tl alıyorum +250 tl bursum var asgari üccretle kendi başıma anca yetiyorum bir aile nasıl yetecek?
Açlık sınırının 1300 lira kadar altındadır biricik ülkemizde.
bu zamandaki asgari ücret genç bir adamın cep harçlığı bile değil bence. belirli bir kesim haricinde bütün ülke karın tokluğuna çalışıyor. yemesin, içmesin, s*kmesin ee daha ne yaşayacak bu adam.kıt kaanat geçinecekde bunada yaşamak diyecek hemi. neyse babam konuşturmayın beni daha yeter bu kadar.
çok yüksektir. biraz düşürülmesi gerekir. biraz tasarruf yapmalıyız.
iş görüşmelerinde klasik olarak teklif edilen ancak çalışanların neredeyse %doksanının memnun olmadığı en düşük geçim aylığıdır. ülkemizin şartları göz önünde bulundurulduğunda en azından 2500-3000 liranın altında olmaması gereklidir ama bunu gel kapitalist patronaj sistemine anlat anlatabilirsen.
çalışanların bu durumdan memnun olmadığı ama firmaların umursamadığı saçma sapan ücret sistemi.
iki askeri ücret.
görsel
305 dolar olmuş saatlik 1.5 dolara çalışıyorlar belgesellerdeki 5. dünya ülkelerinde günlük 2-3 dolara çalıştırılan insanların konumuna yaklaşıyoruz.
305 $
263 €.
görsel
dolar bazında 646 lira azalmıştır. teşekkürler akp.

https://tr.sputniknews.co...m_campaign=URL_shortening
tl bazında hep yükseltmiştir. teşekkürler akp.

https://kpmgvergi.com/Pra...ylik-Asgari-Ucretler.aspx
Saatlik 1.50$'lara düşmüştür. Asgari ücretli olup 24 haziran'da malum partiye oy verenlere gram üzülmüyorum. Diğerlerine çok üzülüyorum ama birilerinin bunu çekmesi gerekiyor. Dibe vurmadan ayağa kalkamayacağız.
1 ocakta 2018’de. 517$ ediyormuş.
döviz karşılıkları:
228.27 $
200.35 €
178.98 £
halkın alt tabakasında olanların aldığı ücrettir.
Ortalama bir avrupa ülkesinde yaşayan vatandaşın bir aylık asgari ücreti ile bizim ülkemizde krallar gibi tatil yaparken, ülkemizde ise şehir dışına çıkmaya dahi yetmeyen paradır.
fiyatların artış göstermesi sonucu aile geçimini zorlayacak bütçe.
Hiç alamayan ne yapsın bütçesi.
Yılbaşında 2000 tl yapılıp büyük lütufmuş gibi gösterilecek ya ona yanıyorum.
Şu şartlarda en az 2400 tl olmalı.
beğenmeyen fedöcüdür.
Nasıl ki askerlik okuduğumuz okulun durumuna göre değişiklik gösterebiliyorsa (kısa dönem - uzun dönem) asgari ücret için de o şekilde bir düzenleme olması taraftarıyım.
Ülkemizdeki çoğu kurumsallaşmamış fabrikada maaşı 4 bin lira olsa dahi sigortası asgari ücret üzeriden yatan insanlar var ve devlet bu konuda aşırı pasif konumda duruyor. yüzlerce dava ve sendika girişimlerine rağmen bu durumla alakalı hiçbir düzenleme yok. sadece küçük girişimler üzerine denetleme ve ceza uygulaması yapılıyor.
Mesleği için üniversite bitirmiş, alanında yüksek lisans yapmış bir fabrikada 5 senedir bir çalışan 3.500 lira maaş alıyorken, iki senelik üniversite mezunu teknisyen olarak 5 senedir çalışan ile aynı maaşı alması çalışanlar arasında sıkıntılı bir psikolojiye sebep oluyor. Devamında bu işçiler arasında yayılıp verimliliğin azalmasına sebep oluyor. as üst ilişkilerinde farklı iletişimlere yöneliyor. bu konuda devlet ne işvereni tam anlamıyla koruyor ne de işçiyi tam anlamıyla koruyor. bu orman kanunu olduğu sürece kim baskın gelirse onun istediği geçerli oluyor. genelde de iş verenin gücünden dolayı işçiler bir yere kadar dayanıp işsizlikle yüzleşiyor. akabinde de millet olarak sorguluyoruz türkiye neden bir şeyler üretmiyor diye.
nasıl geçindiği anlaşılamayan ücretli kesimdir. işçi kesimdir. bir gecede bahşiş olarak bırakılan elbette bazıları için para miktarıdır.