bugün

bıçak sürmek gibi müdahalelerdir. koca karı diye tabir edilen teyzelerin bunu yapmak için gösterdikleri çaba takdire şayandır zaten. işeyin efendim, amonyaktır derdinizin dermanı.
dometesi ikiye bölüp tek yarısını yaranın üstüne yapıştırmaktır.
türk'ün orta asyadan getirdiği şamanist adetlerin vuku bulmasıdır.

tabii ki zamanla epey bir deforme olmuşlar ve çoğu modern zamana götüm götüm ayak uydurmuşlardır ama, gene de bazılarının yaptığı tedavi mucizevidir.
soğan bastırıldığını görmüştüm ve işede yaramıştı ya da biz öyle sandık. tam gözün yan tarafında olan şişliği 10 dakika içerisinde falan geçirmişti.
çamur sıvamak.
domates kesip koymak.
edit: eksi veren arkadaş, sen yaptın da işe yaramadı sanırım.
bengay sürmek.
(bkz: yoğurt)
"yumurtayi kiriyorsun, beyaziyla sarisini ayiriyorsun, surmuyorsun bile" tadinda tedavilerdir. *
(bkz: suyu bol çamur)
tükenmez kalem ile arinin iliskiye girdigi bölgeyi karalamak bir nevi ana haber bültenlerin de gözlere atilan siyah sansür gibi bir sey yapmak, ayibi örtmek.
arkadaşlar bazı tedavileri aslında çok küçümsememek lazım.çünkü türkiye kadar doktorların alternatif tıbbı aşşağıladığı bir ülke yoktur.özellikle iğneyi çıkardıysanız diğer arkadaşlar gibi çamuru tavsiye ederim...
sarımsaklı yoğur solüsyonu örneğiyle neredeyse kanseri tedavi edecek, insana baki hayat sunacak çözümler sunan hanım ablalarımızın eczanevi ve doğaya özdeş bileşimleridir.
(bkz: soğan)
korkmuş kedi çişi sürmek.
işenir en ürelisinden.
Öncelikle demir sürün. Demiri bayağı sürdükten sonra buz tutun. Koca karı tedavisi falan ama harbiden de işe yarıyor.