1. 1.
  yahudi asıllı alman yazar ve savaş karşıtı aktivist. 1887-1968 arasında yaşamıştır. özellikle 1. dünya savaşı ile ilgili savaş karşıtı dörtlemesi ile tanınmıştır.

  1. dünya savaşı'nda cephe görevi yaptı. bu esnada yaşadığı korkunç olaylar ve orduda gözlediği antisemitik yaklaşımlar onu etkiledi. savaşın sonlarına doğru ordudaki görevi almanya'nın doğusunda bir basın departmanında devam etti ve bu arada doğu avrupa yahudileri ile tanışma ve temas fırsatı buldu. onlar hakkında da yazdı.

  1920'lerde sigmund freud'un yaklaşımlarına ilgi duymaya başladı. kendisi de onun metotları ile tedavi gördü ve freud ile yazışmaya başladı. yaklaşık 12 yıl boyunca giderek artan bir dostluk havası içinde karşılıklı yazıştılar.

  1927'de "çavuş grischa vakası" adlı savaş karşıtı romanını yayınladı ve edebiyatçı yönüyle uluslararası üne kavuştu.

  nazilerin güçlenmesini endişe ile izledi. bir nazi toplantısında kendi kitaplarının yakıldığına şahit oldu. yakan insanların psikolojisi ve yüz ifadesini görünce almanya'dan ayrılmayı aklına koydu. nitekim, 1933'te nazi iktidarı başlayınca almanya'yı ilk terkedenler arasında idi. çekoslovakya, isviçre ve fransa'da yaşadı. daha sonra filistin'e gitti. filistin'e geldiğinde siyonist eğilimler taşıyordu, ancak buradaki gözlem ve tecrübeleri sonucunda siyonizmden uzaklaştı ve sosyalist yönü ağır basmaya başladı.

  1948 yılında doğu alman hükümetinin resmi daveti üzerine doğu almanya'ya döndü. sonradan bu bölge ayrı bir devlet halini aldığında zweig yeni devlette saygı gördü ve önemli konumlarda yer aldı; parlamentoya girdi, dünya barış konseyi delegesi oldu, komünist parti'nin kültürel danışma kurulu üyesi oldu. 1950-53 arasında alman sanat akademisi başkanlığını yürüttü. 1958 yılında savaş karşıtı romanları vesilesiyle lenin barış ödülü kazandı.

  1962 yılında sağlık sorunları nedeniyle politik ve sanatsal etkinliklerinden emekli oldu. 1968 yılında doğu berlin'de öldü.
  ... usualsuspects