bugün

verildiği anda unutulan paradır. arkadas geri verse bile istenilmeyen paradır çoğu zaman. arkadastan arkadasa değisir tabii.
"Ben senin borcunu ödeyebilme ihtimalini sevdim" denilerek yapılması gerekir.
zaman aşımı diye birşey yoktur. borçlu şahıs unutturdum zanneder. Aslında ne kendisi unutmuştur ne de alacaklısı. ama ne ödenir nede istenir.
genelde arkadaşlarıma yaptığım testtir. borç veririm, bakalım ne zaman geri ödeyecek. borç alırım bakalım ne zaman isteyecek. ha asıl dostlarıma ise; zorda olduğunu görüp o para istemeden ben veririm. verildiği anda da unutulur tabii ki.
Yapılmaması gereken bir davranıştır. Her seferinde birdaha yapmıycam denilen ama yapılan bir hatadır.
kolaydır ama alması zordur. arkadaş var arkadaş var tabi o başka konu.

samimiyetin az olduğu arkadaştan alacağın parayı istemek zordur. o yüzden;

bir başkasının ihtiyacı var beni aradı bende de yok sen de var mı? veya
kardeş bu ara biraz sıkıştım. (kendi verdiğinizi unutmuş gibi) sen de varsa bana biraz şu kadar borç verebilir misizn? soruyu sorar sormaz hatırlanır tabiki.
geri ödenmeme ihtimali göze alınarak verilir ama ne fark eder canım bir gün de sizin borca ihtiyacınız olur.
geri istenmesi gerekmez..zaten eğer geri ödemiyorsa gerçek arkadaş değildir zaten. hayatınızdan silmeniz sizin için daha iyi olur.
alsın alsın paradan bol ne var şu hayatta zaten. arkadaşlar önemlidir.
kişiye güvenilerek verilmelidir. yoksa içteki en ufak şüphe, o an orada ne dost ne de arkadaşlık bırakır.
Güvendiğiniz bir arkadaşınızsa zaten düşünmeden verirsiniz. Bir de piçler var. Misal lisede az çok muhabbetim olan birine vermiştim 1,5 lira. 8-10 sene evvel çok da az değildi. Bir öğün yemek paranız çıkardı okulda. Neyse bu piç vermedi. Arada laf dokundurur isterdim hiç Oralı olmazdı. Sonra ver artık oğlum dedim tamam sonra deyip oyaladı tabii. Parasında Değilim ama insanın sinirine dokunuyor. Gider her gün de sigara alırdı halbuki. Lise bitti üniversite bitti üstüne iki üç yıl daha geçti. Hala tık yok tabii. Haram zıkkım olsun inşallah.
Arkadaş kaybetmeye birebir eylem...
Arkadaşınızla bağlarınızı koparmak istiyorsanız verin, en ucuz yöntem budur.
Gidince üzülmeyeceğim kadar borç veririm.
2 ay önce 2000 lira verdim bir haftalığına.
her gün aralıksız “yarın” diyor.

2. ay tam dolmadı dolana kadar süre verdim ve hala vermezse 7 8 yıllık arkadaşlığımı bitireceğim parayı da almayacağım hatta bu mevzuyu kusura bakmasın ama söz konusu oldukça da dillendireceğim.
parasından değilim ama göz göre göre, inadına yalan söylüyor olması bütün dengelerimizi alt üst etmiştir.
tamam yesin içsin eyvallah ama sıcak para olayına girildiği zaman orada durun vermeyin kimseye borç falan.
gerekirse senet yapın yok öyle ticaret başkadır, arkadaşlık başkadır.
Giden para %90 geri gelmeyecektir.
ona göre borç verin Sizi sarsmayacak bir miktar olsun...
parayı verip kötü olacağına verme kötü ol, en azından paran cebinde kalır.
bir de geri isteyince "vermeseydin olm" diyen namussuzları vardır.
Yakın arkadaşınsa ve borç istediyse ve imkanın varsa ver. Lakin hemen geri isteyeceğin günlü yüklü ve sana lazım olan bir para olmasın bu. Zira tecrübeyle sabittir ki muhakkak sana söz verdiği günde ödeyemeyecek aksilikler olacak ve mahcup olacak. Ama için rahat olsun eğer dürüst biriyse er yada geç bir gün mutlaka ödeyecek. Sen onu incitmemek için borç de ama asla borç olarak görme. Kimbilir birgün aynı durumda kalırsan teklifsiz ilk önce o koşar yardımına.

(bkz: hayat bu)
Çocukluktan bu yana kardeşim gibi olan bir arkadaşım var, ezelden beri kimin neye ihtiyacı varsa karşıladık aramızda. Telefon aldım ben ona o bana grafik çizim tableti aldı, birlikte motor aldık, sattık, paraya ihtiyacım var dedim 2000e yakın para yolladı hiç cebinde yokken denecek durumdayken bile. Ben ona attım falan. Bir kere de demedik ben sana şunu verdim bunu verdim falan, aramızda böyle bir bağlılık var, benim için hoş. Ondan hariç de kimseyle para işine girmem.
kişiyi fazla alıştırmamak gereken eylemler bütünü.

arkadaşınız isterse canınız, kanınız olsun. ufak ufak verilen borçlar unutulur ve dağ gibi olur haberiniz olmaz valla.

ki borç verilen arkadaşında çok umurunda değilsiniz. o alsın sizden parayı gününü kurtarsın. bu çocuğun durumu nasıl vs. falan hiç düşünmesin.

gün gelir siz yıllarca borç para verdiğiniz kişiden kırk yılın başında borç istersiniz kılı kırk yarar kendisi. üstelik istenilen günden önce sizi ara ara yoklar, borcunu ister.

var böyle piç kuruları hayatta. uzak tutmak lazım!!
vermeyin arkadasliginiz bitmesin.

sizde de olmadigini dile getirin. zaten olayin ciddiyetini kavrayip degerlendirip gerekli müdehaleyi ertesi gün yapabilirsiniz.
gecmis zamanda verilen borc yerine saat gozluk dukkani olan arkadasin nakit yok cok sikisigim diyerek saat ve gozluk alip odesmemiz konusunda israr edince bir gozluk bir saat aldim.gozlugu kullandim hemen. saati de satarim dusuncesiyle kutusuyla arabaya koydum.

ve olaylar gelisti.
vay efendim saati kim hediye etmis.
ihtiyacim mi varmis.
kimle yatmisim kalkmisim bu yastan sonra jigololuga mi baslamisim.

optik ve saatci arkadasiniza 1.250 lira borc vermeyin arkadaslar.veriyorsaniz nakit sekilde alin.
Geri odeme zamani önemlidir, anlarsin gerçekte ne olduğunu.
arkadaşınızı hayatınızdan sonsuza kadar çıkartmanın en kolay yolu.
Eskidenmiş o borcuna sadık insanlar. Şimdi hem borç verirsin hem küfür yersin.

Arkadaşlığında, dostluğunda devri kapandı.