bugün

gençlik yıllarında çocuksu ve masum göründüğü için anlayışla karşılanan girişim.
gidip kendin etmenin verdiği heyecanı ve akabinde olumlu cevapla tadılan mutluluğu tam olarak veremeyecek hadisedir.
çok liseli işidir. karşı tarafın, teklif eden kişinin kendine güveninin olmadığı gibi çıkarımlar yapmasına sebep olabilir.
beceriksizliğin kanıtıdır.
karşı tarafın karşısında maça 1-0yenik başlamaya sebep olacak durum. kız içinde erkek içinde rezil bir durum.
ilişki başladığında ise sorun olur muhtemelen.
-lan ali benimkine git günaydın de lan bi.
+ee yuh istersen senin yerinede ben evlenem.
(bkz: el şeyiyle gerdeğe girmek)
- mahcup delikanlı eylemi.
bunun bir de arkadaş aracılığı ile "bizim oğlan sizin kızı beğenmiş" versiyonu vardır. çıkma teklifi edilmez. sadece tanışılmak görüşülmek istenir.
korkaklıktır. -ya bi gidip sorsana ağzını arasana.. diyenleri de vardır ki iğrençtir. üniversite de bile bunlardan bulunur. uzak durulması gerekir.
başa gelinenin çelimesidir.

+ alpi senle çıkmak istiyormuş.
-nereye?
-işte bildiğin çıkıcakmışsınız kızım. kabul ediyor musun etmiyor musun?
+ sen teklif ettiğine göre kabul ederim.
- ben etmiyorum. alpi ediyor.
+ o zaman bende sana teklif ediyorum.

sıçtığımın belgesidir. arkadaşım bir daha asla arkadaşım olamadı.

buradan alınacak tek ders konuşma yeteneğiniz yoksa bile kendi işinizi kendiniz görün.
arkadaşın beğenilen kıza yazma riskini artıran eylem.
sen sen ol kendi işini başkasına gördürme arkadaş, bırak kız tokat atacaksa da atsın.
(bkz: görücü usulü çıkma teklifi)
+selin, ömer senden hoşlanıyor.
-aaa harbimi? bende ond...
+iyi düşün kızım bak ömer çok sakat çocuk.
-nasıl yani?
+döver seni, hem ağzıda kokuyo,birazda sapık
-ölemii,teşekkür ederim,iyiki uyardın
+görevimiz canım benim. akşam işin var mı?...
*
genelde utangaç insanların başvurduğu bir yöntemdir. yalnız karşıdakine güvensizlik aşılar, benden söylemesi.
-kıza benim yerime teklif et.
-kıza günaydın de.
-kızı cafeye çağır.
-kızı benim eve davet et.
-kızı benim yerime sik. . . diye devam eder gider.
hem korkaklık hemde yerinde bir davranış hedefe ulaşmak için emin adım olarakta adlandırılabilecek bir durumdur. nasılmı ;

- eğer teklif edilecek olan kişi aynı ortamda yer alır ve normal bir muhabbet içerisindeyken kendisine güvenemeyip alacağı tepkiden kortuğu için arkadaşına ya kanka kem küm, bn şey, ımm... offf anla işte ya olm senin ağzın iyi laf yapar bi yolunu bulur bağlarsın bu işi yapsan yapsan sen yaparsın diyerek bağlama yapıyorsa (bu bağlamyı kıza yada erkeğe yapmaya çalışa emin olun nikah masasına bile oturtmuştu) korkağın, ödleğin, eziğin önde gidenidir.

- eğer teklif edilecek olan kişiyi bir arkadaş ortamında gördüğün ve iplerin koptuğu, kayışı sıyırdığın, görüş o görüş diyebileceğin bir an yaşamış ve birdaha göremeyeceğini düşünüyor yada biliyorsan. ilk tepkinin olumsuz olmaması adına arkadaşından yardım alıyorsan bu oldukça normal hatta erdemli bir davranıştır. kim bilir bu sayede o kişi senin hayatının geri kalanı, hayatının anlamı olabilir.
arkadaşa komisyon olarak 1 paket camel alınmalıdır.
avrupada kızlar teklif ediyo.
kızla asla çıkamayacağınıza delalet eder.

sene 92, yer kırklareli, sınıf lise bir. birinden hoşlanıyorum ama öyle böyle değil. kızın adı gülay.
ben kamile anlattım durumu, kamil kezbana söylemiş, kezban da gülaya.
gülay kezbana olmaz demiş, kezban kamile olmaz demiş, kamil bana geldi olmazmış abi dedi.

arada bu kadar insan olunca olsaydı şaşardım amına koyim dedim. kendimi alkole ve kumara verdim. o sene okulun "1 numaralı" adamı olarak okuldan atıldım.

özet: yapmayın, yaptırmayn. mazi kalbimde yaradır.
Kendine guvensizlik belirtisidir.
kabul olursa yan yana bile gelmeye utanarak bir kere bile konuşmadan devam edecek utangaç masum çocuk çıkmasıdır. sadece uzaktan uzağa birbirlerinden hoşlandıklarını bilirler.

bizim çockuğumuzdaydı onlar ama artık yok. yeni nesil baya yırtık. ortaokulda birbirinin üzerinde hoplayan çocuklar oluyormuş. düşün o derece berbat bir halde.

(bkz: bir arkadaşım öğretmen)
(bkz: bizim bir arkadaş)
kendi duygularını senden başka kimse daha iyi ifade edemeyeceği gibi o anki samimiyetten yoksun kalan karşı tarafın verdiği normal olarak göstermiş olduğu reaksiyondur.
yüzyüze teklif edemiyosan telefonda teklif et arkadaş bu ne kadar zor olabilir ki dedirtir insana..özellikle erkekler için ciddi acizliktir..kızların erkekte aradığı en önemli şey kendine güvendir(parayı bi kenara koyarsak tabi)..neden kendini rezil duruma düşürüyosun ki,kabul edeceği varsa da etmez..
sevdiğiniz kızla değil konuşmak, onu gördüğünüzde bile eliniz ayağınıza dolanıyor, heyecandan kalbiniz yerinden çıkacak gibi atıyor ve kelimeler boğazınızda düğümleniyorsa, hislerinizi ona anlatmak için makul bir yoldur. Aracı olarak kullanacağınız da bir kızsa ve teklif edeceğiniz kişiye yakınsa sorun olmaz. Telefonla teklif etmek ise en iyisidir.