bugün

Evet, bir kişi aracında sigara içmesine ceza kesmek, o kişinin haklarına yapılan tecavüz olur.

Bu kişi bir kurum veya kuruluşun hizmetinde özel veya tüzel ya da kamu da bir hizmet veren ise...

bu hizmet esnasında kullandığı bir araç içinde trafik de seyir halinde veya park halinde ise...

iş akdi sözleşmesinde, hizmet verdiği kurum kuruluşun yönetmeliklerinde araç içinde sigara içilmeyeceği belirtilmemiş ise...

Konuyu daha basit anlatmak için örneklemek gerekirse:
Bir ambulans, bir LPG veya benzin ya da mazot tankeri kullanıyorsa, kağıt plastik vb yanıcı madde taşıyor, okul personel servis aracı kullanıyorsa ve araç içinde sigara içiyorsa bu durum iş vereni tarafından talimat yönetmelik ve sözleşmeler ile yasaklanmamış ise yine sürücüye ceza kesemezsiniz.

Evet, sürücüye ceza kesemezsiniz.
Cezayı hizmet iş akdini belirleyen kuruma keser, sürücüye uyarı verirsiniz.
Sürücü, hizmet verdiği kuruma görevi kendi arabası ile veya kurumun arabası ile veriyor olmasına da bakılmaz.

Hele ki bir kişinin Özel aracında sigara içmesine ceza kesmek kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı, mülkiyet hakkı, kişi dokunulmazlığı hakkı, özel hayatın gizliliği hakkı (adam sigara içmedim diye belki karısına yalan söylüyor) seyahat hakkı, konut dokunulmazlığı hakkı (araba da kişisel haklar açısından konut gibi değerlendirilir. Bir adam arabasında otururken ha arabanın camını ha evin camını kırmışsınız. Bu durum kişisel mülkiyet konut hakkına saldırı olarak kabul edilir ki bir kişinin evi arabası aynı derecede değerlendirilir) kişinin kendi arabasında sigara içmesine ceza kesemezsiniz.

Üstelik bu ceza şu an sigarayı içen sürücü ise ona ceza kesiliyor.
Araba da 4 kişi olsa sürücü sigara içmese diğer 3 kişi sigara içse onlara ceza kesilmiyor.
Bu da işin başka bir garip yönü.

Sorun sigara ise neden satıyorsunuz?
Sağlık ise araç içinde diğerlerine değil de neden sadece sürücüye ceza kesiliyor?

Yasayı biri neden yapıldığını anlatır da biz de anlarız.
Bu araçta sigara içmeye kesilen ceza kabahatler kanunu 39. Madde kapsamında yer alıyor.

Bu Kanunda (kabahatler kanunu) toplum düzenini, genel ahlâkı, genel sağlığı, çevreyi ve ekonomik düzeni Korumak amacıyla düzenlemeler yer almakta.

Söz konusu olan yasağın dayandığı 39 madde neymiş bir bakalım:

Madde 39-
(1) Kamu hizmet binalarının kapalı alanlarında tütün mamulü tüketen kişiye ilgili idarî birim amirinin yetkili kıldığı kamu görevlileri tarafından elli Türk Lirası idarî para cezası verilir.
Bu fıkra hükmü, tütün mamulü tüketilmesine tahsis edilen alanlarda uygulanmaz.

(2) Toplu taşıma araçlarında tütün mamulü tüketen kişiye, elli Türk Lirası idarî para cezası verilir.
Kabahatin özel hukuk kişileri tarafından işletilen toplu taşıma araçlarında işlenmesi
halinde bu ceza ilk başvurulan kolluk birim yetkilileri tarafından verilir.
Kamuya ait toplu taşıma araçlarında işlenmesi halinde idarî para cezası verme yetkisi bakımından birinci fıkra hükmü uygulanır.

(3) Özel hukuk kişilerine ait olan ve herkesin girebileceği binaların kapalı alanlarında, tütün mamullerinin tüketilemeyeceğini belirtir açık bir işarete yer verilmesine rağmen, bu yasağa aykırı Hareket eden kişiye, elli Türk Lirası idarî para cezası verilir. Bu ceza, şikâyet üzerine en yakın Kolluk birimi yetkililerince verilir.

Bu kanuna bakıp kişisel haklar açısından bir kişinin arabasında sigara içmesine nasıl ceza kesilir?
Bu kanuna bakıp bir kişi özel arabasında 4 kişi otururken trafik polisi çevirip arabada sigara içiliyor ama içen 3 kişi ve 4. Kişi olarak sürücü sigara içmiyor dlye nasıl ceza kesemiyor?
Özel araç bu kanuna göre nasıl cezai hükümler kapsamına girebilir?
erdoğana bunları fisildayanlar ciddi kotu niyetli. poşet meselsinde bedeli ağır oldu. buda baş ağrıtmaz insaAllah.
Trafik polisi kabahatler kanunundan sürücülere 5000 ceza yazmışi bravo!
görsel
Bizi zorla komedyen eden uygulama.

Ne kadar teşekkür etsek azdır, sahne sanatları okumak için devlet güzel sanatlar akademisine gitmeye gerek yok.
halbuki türk insanı olarak bireysel ve siyasal haklarımıza tecavüz edilmesine hiç alışkın değildik.
GDO'lu mamada sorun yok, GDO'lu tavukta sorun yok, biber gazı zaten doğal bitki, ama otomobilde tütün içersen mazallah kendine zarar verirsin, devletimiz sana kıyamaz, o yüzden yasak.
Yılmaz Özdil

https://www.sozcu.com.tr/...-cok-zararli-5359533/amp/
Toplu taşıma için yasak geldiğinde çok mutlu olmuştum zira çocukluğum astım krizleri ve toplu taşımada ağız, burun kapadığım anılarla dolu ancak her ne kadar sigaradan ve sigara içen insanlardan hoşlanmasam da gerçekten kişisel haklara tecavüz edilen bir yasak. Kişi özel alanında istediğini yapabilecek özgürlüğe sahip olmalı.
(bkz: sigara içmek tecavüzdür) *
Dikkat dağıttığı doğru ben hem kendimi hem koltuğu yaktım bir iki sefer kül düşünce.
tecavüz kaçınılmazsa zevk almaya bak.
bu yasak sağlık veya trafik güvenliği için mi kondu?
sağlık için ise discount marketlerde satılan sağlıksız ve hele ki çocuklar için sigara ve alkolden daha zararlı olan bazı markaların şekerleme gofret çikolatalarını raflarda bulundurmasını burada yüzlerce örnek verebiliriz.
belki vardır, daha dün (1 hafta önce) 5 liraya satılan 1 kg paket kırmızı mercimek ile yanında 10 liraya satılan kırmızı mercimek görüp aralarında fiyat farkı organik tarım mı diye bakıp öyle bir durum da olmadığını görüp "5 liralık mercimek ise 10 liralık ne? 10 liralık mercimek ise, 5 liralık ne?" diye kendi kendime söylendim.
bunlara bir denetim yapılıyor mu?
sattıkları ürünler bağımsız laboratuvarlar tarafından inceleniyor mu?

ihraç olan ve gümrüklerde insan sağlığı için zararlı kimyasallar bulunan tarım ürünleri geri yollanıyor, ne oluyor bunlara tartışmasına girmiyorum.
cilt hastalığı, şeker hastalığı dünya standartları üzerinde ve yaş olarak ekseriye gençleri çocukları vuruyor.
böyle yüzlerce örnek vermek mümkün.

trafik de güvenlik için ise...
sinan çetinin oğlu trafik de kontrol yapan trafik polisini ezdi.
ömür boyu ehliyet alamayacak, aracı trafikten men edilecek yüzlerce sürücü serseri mayın gibi trafikte ve bunlar artık normalleşmiş.
trafik polisi görevini yapıyor, aracına kanunsuz olarak çakar takıp emniyet şeridini işgal edeni çeviriyor ceza kesiyor alıkoyuyor ve polis görevden atılıyor.
neden, polis garip ama çevirdiği kişinin arkası sağlam.

böyle bir ülkede neyi tartışıyoruz?
kafamız kesilecek ama biz saçımız bozulmasın diye önlem alıyoruz.
kent n-range black sigara içen biri,
günde en az 1.5 paket sigara içerse...
27 lira günlük minumum sigara parası öder.
bu aylık 810 lira, yıllık 9720 lira ediyor.
devlet zam yapmasa 10 yıl aynı fiyat üzerinden canım vatandaşım sana kıyak yapıyorum dese sigarayı zamsız verse bu kişiden 80.000 liraya yakın vergi (sigara da vergi oranı) alacak.

sosyal devlet, eşitlik, vatandaşlık hakları vb konularına girmeden şunu unutmayın.
bırakın kişinin özel arabasında sigara içmesine ceza kesmeyi, kamu alanlarında (park bahçe okul hastane valilik adliye) buralarda vatandaşın sigara içeceği alanlar yaratmalıdır.
iş yerlerinde sigara içilen alanlar oluşturması için iş verenlere baskı yapması lazım.

böyle büyük vergi al, yasal üretime izin ver sonra özel aracında bile yasakla.
o zaman vergi almayın, üretimi içimi yasaklayın.
sigara kaçakçılığı ile mücadele eden, sigara üreticilerini ve bundan vergi alan kendi hazinesini koruyan devlet ama sigara içene cüzzamlı muamelesi yapan yine devlet.
Tacizini tecavüzünü bilmem içiyorum her zamanki gibi.
Bu dedim oldu, yaptım oldu Kanununa yeni düzenleme getirilmesi ve hukuki bir zemin hazırlanıyormuş.

En son söyleyeceğimi en başta söyleyeyim.
Ne Cumhurbaşkanı ne meclis ne bakanlıklar kişisel haklar-özel yaşam alanları üzerinde bir kısıtlama yaptırım yapmaya hiç birinin yetkisi yoktur.
Bu TC devleti anayasasına aykırıdır.

Bu kanun (kişinin Özel aracında sigara içmesine ceza uygulaması) hukuk açısından yok hükmündedir.
Kanun, idarecinin tasarrufu oy çokluğu, yetkisi, gücü ile yapılabilir.
Ama unutulmasın ki kanunlar hukuka karşı bağımlı sorumlu ve dayanağı hukuk olmalıdır.

Trafik de sigara içmenin, sürüş emniyeti açısından ceza kesilmesini olumlu bulan biri herhalde uzun saç içinde ceza kesilmesine bir şey diyemez.
Ya da sakal için bıyık için.
Öyle ya açık cam ile sürücünün dağılan saçı veya sakalı bıyığı sürücü dikkatini dağıtır.
Ne bileyim, türban üzeri gözlük takıp araç kullanan birinin gözlüğün kayması ile dikkat kaybı yaşar durağa girer veya okul servisine ya kamyon altına dalar.

Terlik giyip veya topuklu ayakkabı giymek de yasaklanmalı.
Malûm, fren gaz pedallarına hakimiyet ayak kontrolü açısından...

Dar pantolon giymek de erkek için yasak olmalı.
Bazen yaşanan ereksiyon ile çocuğun başını düzeltmek isteyen biri dikkati dağılır, ya da testisleri sıkıştığı için.

Kadınlar için de G-string külot giymek de yasak olmalı. Genital bölgelere kaçan külot sürücü dikkatini dağıtabilir.

Unutmadan, regl döneminde böyle stres dolu bir zamanda da araç kullanılması da yasak olmalı.

Ve bir şey daha, araçta sigara içilmesini trafik seyir emniyeti diye gerekçe sunulmasın.
Lütfen insanların zekası ile dalga geçmeyin.
En azından benim gibi geri zekâlı insanların zekâsı ile dalga geçmeyin, ayıp oluyor ama...

https://www.tgrthaber.com...kizini-boyle-ezdi-2667640
Trabzon’un Yomra ilçesinde yolda yürüyen anne ve kızının alkollü minibüs şoförünün aracıyla çarpması ve üzerlerinden geçmesi güvenlik kameralarına yansıdı. Tedavisi süren anne ve kızı kaza sonrası serbest kalan alkollü minibüs şoförünün serbest kalmasına tepki gösterdi.