bugün

araçta sigara içme yasağı kişisel haklara tecavüz

Bu dedim oldu, yaptım oldu Kanununa yeni düzenleme getirilmesi ve hukuki bir zemin hazırlanıyormuş.

En son söyleyeceğimi en başta söyleyeyim.
Ne Cumhurbaşkanı ne meclis ne bakanlıklar kişisel haklar-özel yaşam alanları üzerinde bir kısıtlama yaptırım yapmaya hiç birinin yetkisi yoktur.
Bu TC devleti anayasasına aykırıdır.

Bu kanun (kişinin Özel aracında sigara içmesine ceza uygulaması) hukuk açısından yok hükmündedir.
Kanun, idarecinin tasarrufu oy çokluğu, yetkisi, gücü ile yapılabilir.
Ama unutulmasın ki kanunlar hukuka karşı bağımlı sorumlu ve dayanağı hukuk olmalıdır.

Trafik de sigara içmenin, sürüş emniyeti açısından ceza kesilmesini olumlu bulan biri herhalde uzun saç içinde ceza kesilmesine bir şey diyemez.
Ya da sakal için bıyık için.
Öyle ya açık cam ile sürücünün dağılan saçı veya sakalı bıyığı sürücü dikkatini dağıtır.
Ne bileyim, türban üzeri gözlük takıp araç kullanan birinin gözlüğün kayması ile dikkat kaybı yaşar durağa girer veya okul servisine ya kamyon altına dalar.

Terlik giyip veya topuklu ayakkabı giymek de yasaklanmalı.
Malûm, fren gaz pedallarına hakimiyet ayak kontrolü açısından...

Dar pantolon giymek de erkek için yasak olmalı.
Bazen yaşanan ereksiyon ile çocuğun başını düzeltmek isteyen biri dikkati dağılır, ya da testisleri sıkıştığı için.

Kadınlar için de G-string külot giymek de yasak olmalı. Genital bölgelere kaçan külot sürücü dikkatini dağıtabilir.

Unutmadan, regl döneminde böyle stres dolu bir zamanda da araç kullanılması da yasak olmalı.

Ve bir şey daha, araçta sigara içilmesini trafik seyir emniyeti diye gerekçe sunulmasın.
Lütfen insanların zekası ile dalga geçmeyin.
En azından benim gibi geri zekâlı insanların zekâsı ile dalga geçmeyin, ayıp oluyor ama...

https://www.tgrthaber.com...kizini-boyle-ezdi-2667640
Trabzon’un Yomra ilçesinde yolda yürüyen anne ve kızının alkollü minibüs şoförünün aracıyla çarpması ve üzerlerinden geçmesi güvenlik kameralarına yansıdı. Tedavisi süren anne ve kızı kaza sonrası serbest kalan alkollü minibüs şoförünün serbest kalmasına tepki gösterdi.