bugün

Türk olmalarına rağmen türk isimleri yerine arap-fars isimlerini tercih edip, çocuklarına bu isimleri koyan sözde türklerdir.

Güldürmüşlerdir. Yazık.

Öte yandan kürt olmama rağmen benim ismim bile hakiki türk ismidir. Dikkat edin arap-fars ya da kürt değil 'türk' tür !!.
çocuğunuza türkçe isim koyun: pis kafatasçı.

çocuğunuza ingilizce isim koyun: batı, özentisi, kafir, kitapsız.

çocuğunuza arapça isim koyun: meaaaaşallah, meaaaşaalllah.

siz türkçe koymayın zaten, siz türk değilsiniz çünkü, şerefsizden, kansızdan türk olmaz ama çok güzel bedevi olur.
güçlü olduğu zaman bile bizim kadar asimlasyona kendi isteği ile geçit veren başka bir ulus var mıdır acaba.
hep başkalarına özeniriz.
bu özenmenin hem iyi hem kötü tarafları var.
kötü tarafı kendi değerlerini geliştirme ihtiyacı duymadığından değerlerin kaybolup gidiyor.
bu, bozkır daki hazırcı yaşam tarzının bir dışa vurumudur.
bozkır da başkasının malını yağmalayarak guzel ve güçlü bir hayat yaşayabilirsin.
çin e akın yapar adamların mallarını alırsın.
iran a akın yapar adamların malını alırsın.
onlar olmazsa başka türk boylarına akın yaparsın.
tabi ki bütün bozkır türkleri böyle yaşamıyordu ama epey bir yekun tutuyordu, böyle yaşayanlar.
ayrıca bu yaşam tarzı sırf bize özgü de değildir.
haçlı seferleri mesela. aynı amaçla yapılmıştır.

bu özenmenin iyi tarafı da kültürünün çeşitlenmesidir.
mesela bir alman kültürüne bak.
neredeyse tek öğelidir. iyidir ya da kötüdür demedimi. tek öğelidir dedim.
kültür öğelerinin çoğunluğu almanların ürettiği öğelerdir.
türk kültürüne baktığında ise doğudan batıdan kuzeyden güneyeden her yerden alıntı ve uyarlama vardır.
bunu en kolay ülke muftagında ve müziğinde görebiliriz.

şimdi bu arap ve fars ismi koyulması konusunda insanları suçlamamak lazım.
türkçü ama objektif biri olarak ben bile daha yeni yeni farkına vardım.
biliyordum tabi ama önemsemiyrdum.
ta ki azerbaycanlılara "ya şu isiminizdeki ov eklerini kaldırın" diyene kadar.
lan deidm adamlara diyoruz da bizim isimlerin coğu türk kökenli değil.

evet bundan sonra her türk, çocuğuna türk ismi koymaya çalışmalıdır.
arap veya fars değiliz ki o isimleri koyalım.
arap ve farslar türk ismi koymaya başlasa napiyosunuz lan derim. arap ve fars ismi koyun derim.
anlatabildim mi?
nedense türkçe isim diyince milletin aklına tonguç geliyor sadece.

mete var, aybilke var. ayten var. var oğlu var.
internete yazıverin bi zahmet.
en az yarısı bugünkü dil fonotiğine uygun.
maalesef üzen türklerdir. evet, kürtlerin arasında oğuz kağan isimliler bile vardır. benim sülalemde de oğuz kağan, hakan isimli kuzenlerim vardır. benim ismim de ne yazık ki arapçadır. bu arap-fars hayranlığından bir an önce kurtulmalıyız. araplar, farslar çocuklarına türkçe ad koyuyor mu? biz neden arap, fars ismi koyuyoruz? neymiş islammış. bunu kabul etmiyorum. yeni nesilde de kuran'dan, arapça isim bulup çocuğa koyma eylemi var. acilen türkçe isimlerin yaygınlaşması gerekmektedir. abuk subuk isimlerle türklerin işi olmamalıdır. oğuz kağan, mete han, bilge, attila, umay, tuğrul, alparslan, ilteriş gibi isimler, arap-fars isimlerine on çeker. hem daha karizmatiktir. arap-fars isimleri fonetik olarak aşırı nostaljik. hem de güzel değil. sonuna kadar türk isimlerini savunacağız. eğer ben, benliğine sadık bir türk'üm diyorsanız çocuklarınıza türk ismi koymalısınız.