1. 1.
    üniformada omuza takılan sınıf ve işaret göstergesi.
    2 ... combatant
  2. 2.
    (bkz: apolet kılıç ve iktidar)
    ... pablo escobar
  3. 3.
    polis ***,asker** ve jandarma * mensuplarının rütbelerini belirten, omuza takılan kumaşımsı şeydir.
    1 ... hergulan
  4. 4.
    Subayların omuzlarında yer alan, rütbelerini belirten arma.
    ... spratt
  5. 5.
    uğruna gençliğini, adn bahçelerini harcayanların; masumiyeti ziyan olanların sükut-u hayali, bir avuç yıldız.

hangi ideoloji, hangi inanç, hangi teori, hangi düşünce sistemi müsebbibiydi ruhunu, masumiyetini daha on üç-on dört yaşlarında satmaya karar vermenin? ki sen, masumiyeti ziyan olmayacak olandın, huzura o gözlerinde, yeryüzünün en çukur yeri gamzelerinde rastlamıştım. -değer miydi- sorusu zihnimi bulandırdı, suya düşen mürekkep misali. sorguya çektim kendimi günlerce: değer miydi?

sandalye ve bir masadan ibaret oda. bir de tepeden inen bir lamba. çapraz sorguya alınmış; iyi polis-kötü polis tiyatrosunun birinci perdesi oynanmaya başlamıştı bile. o anda bile seni düşündüm, apoletlerine kavuşsaydın şu odada nasıl görünürdün acaba? mağrur, vakur ve sükunet dolu olurdun her zamanki gibi. yavaş ancak emin adımlarla kapıdan içeri girerdin. elin her daim düzgün duran ancak farkına varmadığın o kahverengi saçlarına giderdi; bir iki düzeltme hamlesiyle içini rahatlatırdın. sen, vicdanı olmayanların karşısındaki vicdan; bense evrendeki bir toz tanesi, şüpheliydim.

istediğin tek şeyin bir avuç yıldız olduğunu söyleseydin; nil nehrinin kıyısında gökyüzünün yıldızlarını takardım omuzlarına sevgilim.
    2 ... histoire