bugün

atatürk ü seven sayan, bırak sevmeyi saymayı 'atatürk' diyen, fakat atamızı kutsal bir kişilik getirmeyecek kadar da bilinçli kişi.
anti kemalist bulmak biraz zor bir iştir aslında çünkü egemen sınıfın fikirleri bir asırdan beri nesilden nesile gerek asimile ederek gerek yok ederek gerekse aşılayarak öyle bi verilmişki beyinlere, ya korkudan ya istetilerek ya da bilmediğinden kemalist doğuyorsun. bi o kadarda korkunçtur yeni doğan bir bebeğin bir ideolojisinin olması dünyanın her neresinde olursa olsun. yinede "aydınlanmacı", "çağdaş" ve "laik" bireyler kendi gibi düşünmeyen ve kendini anti kemalist olarak tanımlama "cürret"inde bulunan kişilere öteki diyebilecek kadar "çağdaş" ve "aydınlanmacı"dırlar.
atatürk ü seven sayan, bırak sevmeyi saymayı 'atatürk' diyen, fakat atamızı kutsal bir kişilik getirmeyecek kadar da bilinçli kişi olduğunu iddia eden, ancak gel gör ki atatürk'ün kendi elleriyle kemalizm'in ilkelerini belirleyip, bunları kemalizm adı altında chp parti programına işleten kişi olduğunu bilemeyecek kadar cahil kişidir.
ampülist veya fetullahisttir. liboş da olabilir.
ne ampulcü ne de fetullahçıdır. sadece düşünme yetisine sahip bireydir.
(bkz: piyon)
(bkz: dikkat çekmeye ihtiyacım var be atam)
(bkz: bağımsız düşündüğünü sanan ergen)
(bkz: farklı olma çabası)
anti kemalistliğini anti fetulahçılıkla da birleştirirse tadından yenmez insan olur. memleket için gereklidir.*
bu kimsenin komünist olması itimalide vardır. sadece cemmatçi olduğu düşünülmemelidir.
" Kemalizm zenginlerin özgürlükçülüğüdür! " diyen, anarşist bir kimse olabilmesi muhtemeldir.
her kemaliste olmasa da, hardcore kemalistlere karşıt olan kişisel bazen toplumsal harekettir.
ingiliz veya amerikan köpeğidir veya şeyh saitçidir. oda olmadı enver paşacı veya ittihat terakkici olabilir.

annesi pek muhteremdir veya orospu çocuğudur, orası bizi ilgilendirmese de bu memleketin düşmanı; şerefsiz hayvanın tekidir. bu kesindir.
(bkz: atasını tanımayan it peşinde gezer)*
ötekileştirmeyi çok seven ve aslında ata'ya direk karşı gelemeyip onu savunanları ötekileştirerek buna karşı olan bireye denir.

aynı zamanda anti siyonist'tir de. her ne kadar karşı geldiği şeylerin arasında bir bağ olmasa da karşı gelmesini şekillendiren kendi zihniyetidir.
kemalistlere karşıymış gibi yaparak atatürk'e laf eden kişilerdir. cemaatçi, komunist, ittihatçı olması kuvvetle muhtemeldir. belki amerikancı, ingilizci.
mustafa kemaldir...

adam kemalist değildi. ayrıca kemalist ne lan! 2000 yıl önce taoyu budayı ilahlaştırdıkları gibi siz de atatürkü mü ilahlaştırıyorsunuz? bırakın artık adamı herşeyde kullanmayı. kendi bokunuzu kendiniz temizleyin. ölmüş gitmiş adam herşeyde dayanak göstermeyin adamı...
gayritürk, ümmetçi veya komünisttir. bunların üçü dışına çıkan bir anti kemalist olamaz.
ideolojiye karşı ideoloji ile karşı koyan bireydir...
(bkz: atatürk ü seven selanik e gitsin)
babaları belli oldu diye atatürk'ten rahatsız olan bireylerdir. yaşar nuri öztürk hoca'nın saba tümer'le olan bu söyleşisi her şeyi anlatıyor zaten:

http://www.youtube.com/wa...mbedded&v=yW5Q7q7U6sE
kemalizm bir siyasi görüş olup kendi içinde zaman zaman atatürk ün yaptığı yanlışları da sorgulayabilen aydın bireylerin oluşturduğu topluluktur, kimseyi ilahlaştırmayıp başkalarının yapamadığı yada yapmakttan kaçındığı düşünme eylemini gerçekleştirirler, ayrıca kemalizmin temellerini atatürk kendisi bizzat atmış chp nin parti programında temel ilkelerini belirtmiştir.
kemalizm karşıtlığı. tabi aklı başında kemalistler de var sorgulayan ve eleştirilere argümanla cevap veren. ama çok az sayısı. atatürkün devrimlerini ve o zamanlar uygulanan politikayı adam gibi tartışmak mümkün değil. karşı taraf basıyor küfürü.

bizde çok osmanlı meraklısıyız. bizde bir fark var mesela açıkca yanlışları dile getirebiliyor ve seviyeli tartışabiliyoruz. kardeş kardeşi öldürecek kadar iktidar hastalıkları, devşirme sistemi, alevilere karşı tutum vs. bir çok konuda eleştiri getirebiliyoruz.

peygamberler hariç hiç bir insan dokunulmaz tartışılmaz olamaz. niye bu ayrıcılık? çünkü hz. ibrahimî dinleri binlerce yıldır bu coğrafyada benimsenmiş bir kültür. çinde budda hakında yanlış konuşmam, sibiryada şamanların ibadetlerine karşı alaycı küstah yaklaşmam. bu inanç meselesi çok farklı bir şey.

avrupada sürekli hz. isayla dalga geçildiği falan sanılmasın. noel günleri bir dini filmi ötekini izliyor. bir monty pythons Life of Brian ile hristiyan ve yahudi geleneklerini kafaya almıştı. bu film baya bir tepki çekmişti hem hristiyanlardan hem yahudilerden.

avrupada dindarlar burda sanıldığı gibi azınlık değil
The Eurobarometer Poll 2005[4] found that, on average, 52% of the citizens of EU member states state that they "believe in God", 27% believe there is some sort of spirit or life force while 18% do not believe there is any sort of spirit, God or life force. 3% declined to answer.

atatürkün kendisine saldırılmadığı müdetce seviyeli tartışmalar yapıla bilmeli. tabi eleştircem derken yok deccal(?) yok soyu şu bu, yok içki miçki saçmalığın daniskası. bir çok sonrada çıkarılan ve darbe ürünü kanunlarla onun hiç bir ilgisi yok. başörtüsünü o yasaklamadı. kendini koruma kanunu çıkartmadı. anayasa değişemez demedi vs. bunu yapanlar onu kullananlar. kendi çıkarları için. insanlar buna karşı.
beyinsizligin daniskasi olarak nitelendirilebilir.

kaldiki anti- kemalist bile olabiliyorsa bu cumleyi sarfedebiliyorsa bulu mustafa kemal ataturk e borclu oldugunun bilincinde olamayan, yobaz insandir.
cumhuriyetten, üniter yapıdan, kurtuluş savaşının yapılmış olmasından rahatsızlık duyan bireydir. "kurtuluş savaşı yapılmasa da şu anda keşke ingilizler olsaydı" diyen bireydir.
(bkz: anti filiz)
"ln. antifriz" deriz ya, heh işte o oluyor.