bugün

1995 yılında Antalya Oda Orkestrası olarak kurulan ve bu statüde çeşitli konserler veren Orkestra 1997 yılında adını Bakanlar Kurulu kararıyla Antalya Devlet Senfoni Orkestrası olarak değiştirmiştir. Antalya'nın kültür yaşamında önemli yeri olan Antalya Devlet Senfoni Orkestrası bölgenin ve Ülkemizin tanıtılmasında ve ülke turizminin gelişmesine önemli katkılar sağlamaktadır.

Bugüne kadar , 5 sezon boyunca 130 konser veren orkestra ,ayrıca 21 Aspendos Antik Tiyatro konseri, (açılış ve kapanış konserleri) 5 Side antik tiyatro konseri (Side Festivali çerçevesinde) 1 Phaselis Antik Tiyatro ve 1 Efes Antik Tiyatro konseri vermiştir. Aspendos Antik Tiyatroda ve Uluslararası Side Kültür ve Sanat Festivali çerçevesinde düzenlenen konserlerde on binlerce yerli ve yabancı sanatseveri bir araya getirmektedir. Eğitim amaçlı yaptığı dinletilerde çok sayıda öğrenciye ulaşmıştır.

Denizli ve Isparta'yı da pilot bölge olarak ele alarak ve bu kentlerde konser sezonu içinde programlı olarak konserler yapmaktadır.

Şimdiye kadar inci Özdil, Gürer Aykal, Hikmet Şimşek, Rengim Gökmen, Emin Güven Yaşlıçam, Ender Sakpınar, Cem Mansur, Orhan Şallıel ve Erol Erdinç gibi Türk Orkestra Şefleri yönetiminde çalışan orkestra; idil Biret, Suna Kan, Verda Erman, Ayşegül Sarıca, Gülsin Onay, Ayla Caymaz, Taşkın Oray, Cihat Aşkın, Mehveç Emeç, Muhittin Demiriz, Yıldız ibrahimova, Aytül Büyüksaraç, Emre Elivar gibi Türk solistlere eşlik etmiştir.

Yabancı orkestra şeflerinden ; ionescu Galati, Tadeusz Strugala, Ola Rudner, Antonio Pirolli, ivo Lipanoviç, Emil Tabakov, Marek Pijarowski, Lucas Karyntinos orkestrayı yönetmişlerdir. Yabancı solistlerden ; Hagai Shaham, Vaclav Hudaçek, Alexandre Gorbatchev, Florin Galati, Marin Geras,Alexander Markov, Viginia Luque, Jiri Barta, Massimo Quarta, Liana issakadze, Dale Kavanagh, Konstantin Kulka, Aleksander Rudin, Fedarico Mondelci ve Gheorghe Zamfir Antalya Devlet Senfoni Orkestrası konserlerine konuk sanatçı olarak katılmışlardır.
*
Bugüne kadar , 5 sezon boyunca 130 konser veren orkestra ,ayrıca 21 Aspendos Antik Tiyatro konseri, (açılış ve kapanış konserleri) 5 Side antik tiyatro konseri (Side Festivali çerçevesinde) 1 Phaselis Antik Tiyatro ve 1 Efes Antik Tiyatro konseri vermiştir. Aspendos Antik Tiyatroda ve Uluslararası Side Kültür ve Sanat Festivali çerçevesinde düzenlenen konserlerde on binlerce yerli ve yabancı sanatseveri bir araya getirmektedir. Eğitim amaçlı yaptığı dinletilerde çok sayıda öğrenciye ulaşmıştır. evet entirinin başı copy-paste, farkındayım. şu son cümleyi yazmak için uzattım bu kadar; bu orkestrada keman çalan bir bayan-adı ne acaba?- var ki, ben böyle seksi kalça görmedim.