bugün

anneyle sevgilinin tanışmasının hemen akabinde gerçekleşebilecek 2 ihtimalden birisidir.*
sevgilinin herşeyine bir kulp bulmasıdır.

çay içmiyor, et yemiyor, araya mesafe koyoyuyor, havalı bu, ezer seni...

bundan sonraki ayların zor geçeceğinin göstergesidir. içinize bir şüphe düşebilir. * *
paylasamadigi icindir.

kadincagiz yillarca yememis yedirmis, icmemis icirmis ve bir gun bakiyor yeni yetmenin biri ogluna el koymus. bir kasik suda bogar vallahi.
tanışmadan sonraki iki gün huzursuz huzursuz evde dolaşmasının ardından, 'yavrum bari kel olmasaydı' şeklinde memnuniyetsizliğini belirttiği durumdur.
annelerin gözünde çocukları kusursuzdur. haliyle kusursuz, hiç değilse kusursuza yakın birini yakıştırırlar evlatlarına. ama bilmezler ki kusursuz birini bulmak mümkün değildir. ona göre mükemmel olan evladı aslında o kadar da mükemmel değildir. onu da karşı tarafın annesi/babası beğenmeyebilir zaten.
(bkz: yarra yering)
sevgiliyi anneye anlatmamanin gerektigine dalalettir. ben pismanim, begenmemesi neyse de, gelecegi gun sordugu su soru butun hayallerimi yikmisti:

"organ mafyasi olmasin bu evladim?"

halbuki daha gormeden kani isinmisti, gelin ne yapiyor diye sorardi..
anneyle sevgili arasinda kalmaniza, "niye anlattim lan?!" diye pismanlik duymaniza sebebiyet verebilecek olay. basimdan gecen su farkli versiyonu da pek hostur..

muhafazakar anne, kizin kimin nesi oldugunu ogrenmek ister israrla. rus degil mi, hepsi natasha anasini satiyim. neyse, hatun eve getirilir goturulur tanisilinir, anne kizi begenir, cok sevimliymis der. ertesi gun annenin sordugu soru ve yasanan diyalog soyledir:

- sadik olur degil mi bu evladim, iyi kiz, uzmez degil mi seni?
+ yok uzmez, evlenmeden vermem diyor, sen dusun.
- ne?! bu yasta onlari mi konusuyorsunuz siz?!
+ eeeoaoaa, yok yani saka, namuslu kiz tabi ki, onu dedim yani.

hepsi ayni mi annelerin cok merak ediyorum. bu yasta onlari mi konusuyorsunuz dedigi adam iki sene sonra ise girecek edecek. bu yasta neler yapiyor millet, biz evlenmeden vermem muhabbeti ediyoruz.
anneler çocuklarını kendilerinden çok sevdiği için çocuklarına olan şefkat hissiyle onları en iyisi ile evlendirmeyi isterler. sorun şu ki; bazen fazla abartırlar.bunun tek çaresi, tanıştırmadan önce annelerin seveceği bir profil sunmaktır * . ilk tanışmada eğer fazla bir pot kırılmaz ise, muhtemelen bu iş olur.
ama eğer anne beğenmediyse sevdiğimizi, o zaman eninde sonunda ayrılırsın. başka bir sevgili bulunur ama başka bir annemiz * yoktur.
anneler hep daha iyisini istediğinden nedeninin çok iyi sorgulanması gereken olaydır. yeri geldiğinde aynı şehirden olmama, akraba olmama gibi nedenlerle de sevgili beğenilmeyebiliyor.
--spoiler--
ah annecim vah annecim yaktın ya beni
--spoiler--

(bkz: arda boyları)
erkekler icin;
anneler her sevgiliyi potansiyel gelin olarak gorduklerinden kizi, ailesi nerelidir, bu kiz nasil yemek yapar, sozumu dinler mi gibi sizin hic de onem vermediginiz ama anneler icin hayati kriterler suzgecinden gecirirler. sonrasinda da bu surec genellikle annenin sevgiliyi begenmemesi ile noktalanir.