bugün

küçüklüğün en stresli olaylarından biri. mahallede arkadaşlarla yapılması gerekilen bir şey için evin kapısını çalıp anneden para istemek. anneler genelde eve o saatte gelmeyeceğinizi bildiğinden eve para almak için geldiğinizi iyi bilirler. suratsız ve kızgın bir hal alarak ondan bir şey isteme hareketinde bulunmamanızı sağlamaya çalışır. siz en korkak ve masum sesinizle o soruyu sorar ve ruh haline göre beklenilen veya beklenilmeyen cevabı alırsınız.
- anneciğim be maaşı hala vermediler
+ eeee paramı istiyon?
- motorun yağı bitmek üzere yağ parası versene 40 ytl'cik
+ tamam oğlum al bakalım. * .... 3 gün sonra
- annem be motor deli gibi yağ yakıyormuş 40 ytl daha ihtiyacım var
+ ee maaşı almadın mı daha?
- yok valla anne ama bugün yarın verirler
+ tamam al bakalım
.....2 gün sonra
- annemciğim
+ gene motormu?
- nerden anladın
+ * ya o motoru çöpe atarsın yada işten ayrılırsın yok para mara yettin artık. *
daha az emekle daha çok para alma işidir. genel sebebi babadab çekinme ya da dişi olma sorunsalıdır.
Ilkokul yıllarımda teneffüs çıkışı zemin kat balkonumuzun önüne gelerek;

+annnnneeeeaaaaa annnnneeeeaaaaa

diye bağırıp annemin;

-ne var? ne bağırıyorsun? konu komşuya rezil olduk! ne var?

+Para ver çikolata alacağım.

Demem sonrası annemin;

-Tamam bekle geliyorum.

Diyerekten içeri girip sonra oklava ile dışarı çıkıp al sana para diyerekten kafama oklava ile vurması üst komşumuz Raziye teyzenin aşağı annemi eleştiren feryatları ile koşarak gelmesi ve şahsıma harçlık verip okula göndermesi ile akşam annemin ağlayarak gelip beni öpmesi ile son bulmuş anektodumun gözümde canlanmasına sebebiyet vermiş olan başlık.
Çocukluğumun en zevkli anlarından biriydi. Duygu sömürüsü yapan sıska gözlerinin altı koyulaşmış biri olarak " Anneee..." der ve para alamayınca ağlardım annem vermezdi ama dedem ağladığımı görünce elimden tutar beni markete götürürdü. Şimdi her annemden para istediğimde aklıma rahmetlik gelir. Ne güzel günlerdi be!
ben annemden ne zaman para istesem akşam babandan alıp vereceğime dair söz alıyor ağzımdan. yoksa siksen vermez. babamdan asla o parayı alıp anneme geri vermemişimdir ama bugün yine para istesem yine aynısını söyleyeceğinden eminim.