bugün

anneanneyle beraber yaprak dökümü seyredilmektedir. yaprak dökümünde necla kızkardeşi leyla nın kocası 'yeni nesil nuri alço' oğuzla kaçmıştır. anneanne reklamları bile yorum yapmadan seyredemeyen bir bünyedir. bütün dizi boyunca da yorum yapmıştır.

a-tüh reziller böyle iş olur mu ne kadar ayıp.
t-anneanne bu kadar sinirlenme bu sonuçta bir dizi.
a-ama söylesene böyle terbiyesiz dürzülük olur mu?
t???hahahaha...

(bkz: terbiyesiz dürzü)
anneanne, hasta olmasından mütevellit splerde kalacaktır bir süre. sıkıcı bir akşamdır, televizyonda hiçbir şey bulunamayınca entel dantel bir belgesel kanalı açılır. o sırada kılsız tüysüz maymun cinsinden acayip bir mahluk gelir ekrana.

uzak gözlüklerini takmayan anneanne: "kim" bu!?
sp: valla tanışmadık kendisiyle, heheh..
aa: dalga mı geçiyon sen benle?
sp: eveeet, taşak geçiyorum hatta. (istemeden kaçar ağızdan)
aa: (anneye seslenir) s..! nerde kız benim terliğim?!
sp: (gachayım) valla billa istemeden deyiverdim anaaaneeee..
üniversiteyi bir sene uzatan arkadasin son senesi anneannesiyle girdiği diyalog:

+bak kizim nisanda diplomayı alıyosun geliyosun artık eve
-anane diplomayı nisanda vermiyolar ki
+iyi. dönerken bir de damat getir. bak buldun buldun, bulamadın evde kalırsın.
-piki.
-yiyim mi seni?
+tabiki hayıırrr.
sagopa kajmer ve annenesi yillar evvel.

A : yunus'um cocugum ne ediysun öyle pantolanla kicina 10 bende büyükdür daa.
S : yee Anane sokacam toynagana
bana derler kajmer sagopa.
A : uyy seni papana söyliyecegum neler deysun sen deyyusun picu?
S : heyy annene fincan kahven hatrina
söyleme sakin beni babama
söylersen beni babama
sicarim senin carkina...

uzarr gider. (bol küfürlü bir sekilde )
glbst * anneannede bayram ziyaretindedir.

g:anneanne bak maç varmış bu gece unuttuk bayram telaşına.
a: * aa evet kız bak unuttuk.
g:...
a:ayyy ayyy ayy
g:anneanne noluyo ya?
a:ayy ayy!! bak düşürdü çocuğumu pe...venk! ay bak sakatlanmaz inşallah şimdi bak bak!
g:anneanne tamam sakin ol *
a:napiyim kızım heyc... * ayy ayy bak tüü reziller, kız nerdeyse ortasahayı geçemiyolar nasıl gol atıcaklar bunlar! ben bile vururdum ordan...bu şerefsizler yenmese bizi bari...
g:yirim *
akşam vakti yoldan gelmiş, valizini boşaltıyordur. lakin odası ananenin kullanımına bırakılmıştır. dolapta, ananeden kalan tek boş rafa 3-5 bir şeyler tıkıştırılmaya çalışılmaktadır. anane o sırada namazı bitirmiş, gözünü a.v.ye dikmiş, gene o "memnuniyetsiz" bakışı atmaktadır...
aa: napıyon sen?
av: 1-2 eşyamı dolaba yerleştiriyorum anane.
aa: neden?
av: valizi ortada sevmiyorsunuz. boşaltayım da ortalıktan kaldırayım diye.
aa: niye yerleştiriyon?
av: nassı yane?
aa: nasıl olsa gidecen gene.(en az 1 hafta kalınacaktır oysa) hem ben o dolapları kullanıyom. sen onları koyunca bana yer kalmıyor. bak oraya tülbentlerimi koyuyom, kitaplarımı koyuyom, bluzlerimi koyuyom. sen eşyalarını bir torbaya koy da yukarı (teras - evin buçukuncu katı) koy, olma mı?
av: peki anane... (ananeyle tartışmanın anlamsızlığını bilenb a.v. kalkar, gider, gözüne kestirdiği 3-5 torbayı alıp gelir. eşyaları yukarı taşıyıp bir hale - yola sokma planı yapmaktadır. eşyaları gerisin geri valiz ve torbalara doldurmaya başalar...)
aa: napıyon sen?
av: eşyaları topluyorum anane.
aa: neden?
av: (!) sen az önce dedin ya "ben kullanıyorum bu dolapları, eşyalarını torbaya koy" diye.
aa: (ağlamaklı sesle) ben öyle demek istemedim.koy eşyalarını oraya geri ühüüü ve de bühüüüü
av: ananem, sen rahat rahat kullan dolabı, bak ben bunları yukarı götüreceğim, orda eski dolap var ya, oraya yerleştiririm.hem dediğin gibi, ben nasıl olsa çok kalmayacağım.
aa: sen bizi bu evde istemiyon. ondan böyle yapıyon...ühhhüüüü ve büüüühhhhüüüüüü
av: anane nerden çıktı şimdi? ne alaka? ben sadece senin dediğini yapıyorum. yapma gözünü seveyim, ağlama noolursun...
aa: koy eşyalarını geri, gidecem ben bu evden...(hala ağlıyor)
av: ananem, saçmalama.otur kızının yanında bak, rahatın yerinde, ben gidecem, annem yalnız kalıcak, yapma anane...
aa: sen bizi istemiyorsun (tutturdu yaa) koy eşyalarını yoksa giderim!
av: (anasının evine gidecek sanki!) oraya o eşyaları geri yerleştirirsem ben de nağmerdim. dediğini yapıyorum sorun, yapmıyorum gene sorun. ben-sizin-burda-kalmanızı-istiyorum! rahat ol bi yahu!
aa: uuuaaaahüüüüüü üüüühüüüüüü ve bbbbüüüühhhhhhüüüüüüüüüüü....

a.v. pes eder. bozulan sinirleri iyice kontrolden çıkar. bir şey söylemeden evin tek boş yeri olan terasa çıkar, hırsını alana kadar oturur ağlar. kabak akşam başına patlar. alışılmıştır. hoşgeldin dünüm! * * * * * * * *
pek diyalog olmasa da.
anneanne mutfağa doğru giderken ayağıma takılır. düşecek gibi olur ama toparlanır. bana döner ve şunu der "başım döndü az önce". şimdi nasıl yemezsin bu anneanneyi?
memlekete her gidildiğinde büyükanne ister ki dizinin dibinden ayrılmayasınız, kendi evinize bile arada gidesiniz. ee bilir kalamayacağınızı da, ne bahane uydursun, yaratıcılığını kullanır;

-hadi büyükannecim çıkıyım ben, bak annem küsüyo sonra bana.
+(acı dolu bir ifade) ah ıhh bacaklarım git kızım git sen bana bakma. yaşlılık işte, gözü körolsun, bir evde bir başına. * *
-hııı, napsak ki annemde bekliyo. *
+ * git sen git, karank girdi geçer şimdi.
- * * *
e daha gidebilirmiyim canım ciğerim,karank ha? kramp olmasın o büyükannem, sen öyle söyle, seni çok seviyorum ben.
- anamın anasııı
- buyur balamın balasııı *
anneanne dediğin her gün film izler.

erol taş'a sayıp söverdi anneannem. film ilerledikçe küfürün dozu iyice artar, oynadığı role falan değil direkt olarak erol taş'a küfretmeye başlardı.
rol icabı - icap kelimesinin de sadece rol kelimesiyle birlikte kullanılması da enteresan - öyle davranıyor, aslında böyle kötü bir adam değil, cüneyt arkın da 8 adamı birden dövemez zaten dedikçe reddederdi söylediklerimi. hayır derdi, biliyorum ben, kötü o. ikna edemezdim hiçbir zaman. erol taş'a edilen küfürler ısrarlarım artınca bana da yönelmeye başlayınca kaçardım hemen. ne güzel günlerdi.

ikisine de allah'tan rahmet dilerim
"yavrum aynı çiroz balığına dönmüşsün, hiç mi yedirmiyolar sana?" * *
Parkinson hastası bir anneanne ile girilmiş bir diyalogtur ve gercektir.
Sahne:Ev
Kişiler:Üniversiteyi kazanmış torun ve anneanne
Torun kişi: Anneanne ben falanca şehre okumaya gidiyorum.
Anneanne:Tamam,gelirken iki ekmekte alıver.
Torun:????Tamam anneanne.
Bu sırada artık bavullar kapıya konumuştur ve kahramanımız olan torun kapıdan çıkmak üzere iken anneanne gelir ve bir anda yaygarayı kopartarak kahramanızın annesine bağırır.
Anneanne: Nalaaaaaaan koş kız kaçıyor!
Torun:Karın ağrısı ile yola çıkar.
-dersin yok mu niye oturuyorsun sen
-eööö yok dersimiz
-e oturma kalk ev işi yap toz al cam sil bak camlar leş gibi
-besleme miyim yahu ben bu evde. annem yapsın o oturuyor hep
-bok vardı da doğurdu annen seni. böyle mi olur evlat anasına acır babasına acır hedede hödödö
-(ters bakış)
-ne var çipil göz? laf da ettirmez kendine

canım anneannem benim. ciğerim. ciğerimi yedin, bitirdin ah ulan..
anneanne maalesef ölüm döşeğindedir. hastaneye hergün gidilir ve artık bilinci neredeyse kaybolmuştur. yatakta yatıyordur. kız arkadaşla birlikte odaya girilir.
- anneanne bak kız arkadaşımda geldi seni görmeye
+ "allah razı olsun" der ve bu ondan duyduğum son söz olur. (bkz: ruhu şad olsun)
televizyonda zaping yapılmaktadır.
-kalsın o yakışıklı bakim
-anneanne bırak, boşver
-niye? ben bilmem dimi?
-yok öyle demek istemedim
-dedin ama
-torunum yaşında nereden bilicem dimi
-yani biraz öyle
-adı ne?
-enrique iglesias
-ne bi daha de bakim
-enrique
-soyadını söyle
-iglesias
-aaa babası topçuydu bunun

söylediği doğrudur, süper anneanneyle laf yarışına girilmez.
--gönül yarası degil mi bu?
--evet annane...çok ödül aldı bu film
1 saat sonra....
--bu adam kızını bırakmış gitmiş,yazık degilmi...hiç ödül alabilecek bir film degilmis bu
--dogru valla annane
canımdan çok sevdiğim ananemle aramızda geçen diyalog:

a:ananem
b:ben

b:anane ben akşam geç geleceğim biliyorsun şenlikler var ya bu hafta akşamları konser var hep.
a:iyi bakalım eğlen. peki konserlere hangi sanatkarlar geliyor?
b:valla saadettin kaynak ve zeki müren gelecekmiş ama hasta oldukları için onların yerine mor ve ötesi geliyor.
torunun üzerinde linkin park t-shirtü vardır.
+bu adamlar kim böyle?
-linkin park anneanne.
+napıyo bunlar?
-şarkı söylüyorlar.
+ne diye giydin, ne işleri var?
-seviyorum anneanne.
+hangisini?
-hepsini ama en çok bunu. *
+git çıkar kızım!elin adamları.
koltuğa yayılarak oturma pozisyonu üzerine anneannem:
-kız gibi davran kızım kız gibi.
-nasıl anneanne ya nasıl davranıyorum oturdum işte.
-biz büyüklerimizin arasında böyle oturamazdık.......
-tamam anneanne.hem sen öptünmü teyzenin elini?
-çocukmuyum ya öptüm tabi öff herkesin arasında şöyle demesene anneanne yaaa...

şeklinde uzayıp giden dialoglardır.
ailece bir yere gidiliyordur. marketin önünde durulur kuzen ıvır zıvır almak için iner. dönüşü gecikir.
mevta: dur bakayım şuna...
anneanne: sen gitme oğlum zaman aşımına uğrayacağız!
mevta: *nirvana*
c-anane duaya şimdiden başla, 2 hafta sonra sınavım var. bak kötü alırsam senden bilicem.
a-ben hep dua ediyorum yavrum hepinize
c-ne diyorsun?
a-allah sağlık, sihhat versin. başarı versin, zihin açıklığı versin diyorum.
c-bu kadarcık mı?!!
a-iyi de bir koca versin diyorum, şöyle yakışıklısından *
çoğu anneanne orjinal bakış açısı ve nasihatı ile sonlanan diyaloglardır. misal;
yine günlerden bir gün roark çay tutkusu münasebeti ve devamında sakarlığı ile elini yakmış oflayıp puflamaktadır.
anneanne olaya kulak kabartır ve hadise gelişir;

roark: off anane ya, çok fena elimi yaktım.
anneanne: ohoo o da bir şey mi kızım, cehennem ateşinde nasıl yanacaksın peki ha, hiç düşündün mü?
roark: höh be anane, yine iki dakikada hadiseyi aynı yere bağladın. pes.

devamında roark, anneannesinin öğütleri eşliğinde mekanı terkeder. hiç değişmez, hep böyledir.
televizyonda o meşhur 'kötüyüm ben kötüyüm herkesi hasta ederim dırım dırım' reklamı çıkmıştır canım anneannem soru yağmuruna tutmaya başlamıştır.

- ben hiç mikrop görmedim hayatımda sen gördün mü axi?
+ gördüm evet.
- ee nasıllardı?
+ ya işte nasıl olsunlar anane öyle takılıyolar. sen ben gibi hayatları var. dolaşıyolar falan. ama izlenildiklerini farkedince kötü kötü bakıyolar. o yüzden çok rahatsız etmemek lazım.
- kız ondan mı hasta ediyolar ki insanları?
+ olabilir tabi ikide bir rahatsız ediyoruz adamları. kim tepesinde koca bi göz görmek ister ki?
- kimseye huzur yok hayatta işte. *
+ ppuuhahaha!
- yine mi kandırdın kız beni! eşek sıpası. *
-anneanne sakalların çıkmış
+git şurdan kafir