bugün

anneanne torun diyalogları

akşam vakti yoldan gelmiş, valizini boşaltıyordur. lakin odası ananenin kullanımına bırakılmıştır. dolapta, ananeden kalan tek boş rafa 3-5 bir şeyler tıkıştırılmaya çalışılmaktadır. anane o sırada namazı bitirmiş, gözünü a.v.ye dikmiş, gene o "memnuniyetsiz" bakışı atmaktadır...
aa: napıyon sen?
av: 1-2 eşyamı dolaba yerleştiriyorum anane.
aa: neden?
av: valizi ortada sevmiyorsunuz. boşaltayım da ortalıktan kaldırayım diye.
aa: niye yerleştiriyon?
av: nassı yane?
aa: nasıl olsa gidecen gene.(en az 1 hafta kalınacaktır oysa) hem ben o dolapları kullanıyom. sen onları koyunca bana yer kalmıyor. bak oraya tülbentlerimi koyuyom, kitaplarımı koyuyom, bluzlerimi koyuyom. sen eşyalarını bir torbaya koy da yukarı (teras - evin buçukuncu katı) koy, olma mı?
av: peki anane... (ananeyle tartışmanın anlamsızlığını bilenb a.v. kalkar, gider, gözüne kestirdiği 3-5 torbayı alıp gelir. eşyaları yukarı taşıyıp bir hale - yola sokma planı yapmaktadır. eşyaları gerisin geri valiz ve torbalara doldurmaya başalar...)
aa: napıyon sen?
av: eşyaları topluyorum anane.
aa: neden?
av: (!) sen az önce dedin ya "ben kullanıyorum bu dolapları, eşyalarını torbaya koy" diye.
aa: (ağlamaklı sesle) ben öyle demek istemedim.koy eşyalarını oraya geri ühüüü ve de bühüüüü
av: ananem, sen rahat rahat kullan dolabı, bak ben bunları yukarı götüreceğim, orda eski dolap var ya, oraya yerleştiririm.hem dediğin gibi, ben nasıl olsa çok kalmayacağım.
aa: sen bizi bu evde istemiyon. ondan böyle yapıyon...ühhhüüüü ve büüüühhhhüüüüüü
av: anane nerden çıktı şimdi? ne alaka? ben sadece senin dediğini yapıyorum. yapma gözünü seveyim, ağlama noolursun...
aa: koy eşyalarını geri, gidecem ben bu evden...(hala ağlıyor)
av: ananem, saçmalama.otur kızının yanında bak, rahatın yerinde, ben gidecem, annem yalnız kalıcak, yapma anane...
aa: sen bizi istemiyorsun (tutturdu yaa) koy eşyalarını yoksa giderim!
av: (anasının evine gidecek sanki!) oraya o eşyaları geri yerleştirirsem ben de nağmerdim. dediğini yapıyorum sorun, yapmıyorum gene sorun. ben-sizin-burda-kalmanızı-istiyorum! rahat ol bi yahu!
aa: uuuaaaahüüüüüü üüüühüüüüüü ve bbbbüüüühhhhhhüüüüüüüüüüü....

a.v. pes eder. bozulan sinirleri iyice kontrolden çıkar. bir şey söylemeden evin tek boş yeri olan terasa çıkar, hırsını alana kadar oturur ağlar. kabak akşam başına patlar. alışılmıştır. hoşgeldin dünüm! * * * * * * * *