bazı yazarlara söylemek istediğimdir.
(bkz: #40995448) boş boş sıkıyor yine. he amk o da açmış seni bekliyordu.
Gecenlerde gene bekir abinin dükkanına uğradım. Biraz muhabbetten sonra bu gün benim kuzene kız istemeye gidecekler bir arayım şunu deyince. Dur arama dedi bekir abi. Önce ben sana küçük amcama nasıl kız istemişler bir anlatayım.

Benim amca türk hava kuvvetlerinden ayrılıp thy de pilotluğa başlıyor. Git gel derken edirne'li bir hostesle işi pişiriyor. iş kızı istemeye kadar gelince aile büyüğü olarak ihale bizim muhterem pedere kalıyor. Neyse çukulata şeker yapıldı edirne'ye gidildi. Eve bir dönüldü peder gülmekten yerlere yatıyor amcam da gülme be abi yeter diyor.

Bizimkiler kız evine geliyorlar. Ailenin haberi var. Hoş geldin faslı kahveler içiliyor mevzu tam allahın emri konumuna gelicekken kızın dedesi. Seksen yaşlarında cin gibi bir adammış. Babama dönüyor oğlumuz ne iş yaparlar, babam gururla thy de pilot diyor. Dede pilot ne oluyor ben bilmiyorum. Uçak kullanıyor benim kardeşim. Uçak mı kullanıyor efendi efendi bırak allamayı pullamayı şöför desene şuna sen. Pilot milot deyip bizi mi kandıracaksın. Emrullah emrullah gül gibin kızını şoföre mi vereceksin ölürüm de razı gelmem. Ortalık buz gibi olmuş. Yengem dede araba değil bu uçak, uçak. Dede dönmüş amcama direksiyonu yok mu bunun, yani var tabi, eh şöför işte şöför beni kandıramazsınız. Dede başlamış biz şoföre kız vermeyiz defolun diye bağırmaya. Neyse bir pundunu bulup dedeyi odadan çıkarmışlar. Alal acele söz kesip yüzükleri takmışlar, kaçar gibi evden çıkmışlar. Çıkarken dede arkadan gitti güzelim kız şoföre gitti diye bağırıyormuş.

Eve geldikten sonra babam amcamla bak sadık benden sana tavsiye uçağı kullanırken yan otur daha az yakar diye alay etti. Bir de bir londra dönüşü amcama, amca inşallah uçağı doğru haydamışındır deyince benimle bayağı bir zaman konuşmamıştı.

Bekir abinin dükkanından çıktıktan sonra ulan iyi ki bizim kuzen pilot değil dedim.
Bizim mahallede bir bekir abi var. Çekirdekten yetişme telefon tamircisi. Temiz altmışında hatta daha üstü. Zaman zaman uğrarım sohbet ederiz. Makara adamdır.

Anlat bekir abi dedim şöyle komik bir şeyler de gülelim. Dinle o zaman dedi. Sene seksen ihtilal yeni olmuş ortalık karışık. Ben de o zamanlar karaköy okçu musa'da bir handa telefon tamir edip satıyorum. Telefonlar analog çevirmeli telefonlar. Kaçakçılar getirtiyor biz yüz tane alıyoruz. seksen tane sağlam yapıp anadolu'ya satıyoruz. Sık sık baskın yiyoruz o yüzden her dükkanın bir zulası var. iki iki getirir yapar yeniden getiririz. Baskın yersekte müşteri bıraktı deriz. Bizim handa nuri diye bir gerzek var. Zulası mulası yok. Dükkanının her yeri kaçak telefon.
- oğlum yapma yakalanacaksın götünden kan alacaklar.
Yok amk kime söylüyorsun. Bir sabah geldik ki polisler nuri'yi paketleyip ikinci şubeye kargoya vermişler. Üç beş gün sonra düştü bizimki. Altı kaval üstü şişhane bir şekilde Her tarafı yamulmuş bir halde. Şaşırdık.
- oğlum nasıl yırttın lan iki günde. Biz seni bir aydan önce bırakmazlar diyorduk.

Almışlar bunu abicim vermişler elektriği. Mola sırasında nuri zor bela kafasını kaldırmış Sizin manyeto bozuk demiş. Polisler sen de daha iyisi var mı diye sormuşlar. Bu da ben de bir sahra manyetosu var dilsize beste yaptırır demiş. Oğlum sahra manyetosu dediğin alet ordu da kullanılıyor. Lan adamın a*ına koyar. Alıyor bunu polisler gece dükkana geliyorlar. Manyetoyu alıp nuri'yi bırakıyorlar.

Aradan üç beş gün geçti. Han da bir patırtı bir kıyamet Her taraf polis. Nuri'yi paket edip götürdüler. Sonradan öğrendik. Polisler ertesi gün manyetoyu kuruyorlar elektriği veriyorlar. Eee bekir abi. Eee si mi var lan adam allah diyor. Eeee. Başka bir şey diyemiyor. Peki ne oluyor abi. Oğlum geri zekalımısın sen. Adamın son kullanma tarihi doluyor sizlere ömür.

Nuri bayağı bir süre içeride. Kaldı. Sonra geldi. Manyak gibi bir şey olmuş kendi kendine konuşuyor bağırıyor çağırıyor. Zaten çok da durmadı. Kapattı dükkanı çekti gitti.

Ama ben sana bir şey söyleyeyim mi adım gibi eminim o nuri'nin çocuğu olmaz.

Eyvallah abi dedim çıktım. Giderken düşündüm. Acaba nuri şimdi ne yapıyordur.
- işte hatunu aldım, yatırdım... E faruk dinlemiyor musun? Sıkıldın sen.

- yok abi. anlat anlat heyecanlı oluyor.
ferhan şensoy repligiydi galiba.
görsel
Günümüzde hala zikredilen, kinayeli atar biçimidir.
dedikoduların ardarda sıralandığı durumlarda içinden söylenen cümledir.
genel de alaycı bir tavırla söylenen söz. anlattığın şeyle ilgilenmiyorum demek için yapılan bir kinaye.
PALAVRAYA DOYMUŞ BiRiNiN SÖYLEViDiR. **
ferhan şensoy'un dilimize kazandırdığı, "söylediklerin yalan/saçma/tutarsız, sallıyorsun" manasında deyim.
cengiz kurtoğlu şarkısı.

Canın isteyince git
Canın isteyince gel
Çocuk oyuncağımı
Sandın benim aşkımı

Demek benim yanımda
Gönlün huzur buluyor
Anlat sevgilim anlat
Heyecanlı oluyor

Sana kul köle olan
Sevgilin öldü artık
Benden sana fayda yok