bugün

bir ben ağlardım yokluğuna senin, bir de ankara.
ankara, aslında hep ağlardıya, neyse...
derdime ortak olması yeterdi.
ben ona anlatırdım, o beni hiç anlamasa da.
atatürk gerçeği ve atatürk ün ankara mücadelesi olmasa benim için sevilecek hiçbir yanı yoktur.
(bkz: çöl)ankara oluyor
(bkz: deniz insanı)ben oluyorum
(bkz: çölden derya deniz bir vatan kuran adam)atatürk oluyor.
kendisinden az nüfuslu şehirlere göre çok düzenli olması (küçük şehirlerde 50 kişi geniş bir yolda yürürken herkes birbirine çarpıyor misal ama Atatürk Bulvarı'ında yürüyen 1000 kişiden hiç biri bir diğerine çarpmaz), istanbul gibi de yolda yürürken birinin ensenizde konuşmuyor oluşu çok büyük bir nedendir.
hiç de sevilecek yanı olmamasına rağmen sevilmesidir.
ankara'nın dikmeni demişler *
kokoreççi kıtırdır.
"burası ankara olum, plakasından belli havası" esprisi..
içinde onu barındırması yeter be... onunla hemşehri olmamıza rağmen, doğdumuz büyüdüğümüz şehirde 19 yıl tanışma fırsatımız varken 19 yıl sonra ankarada karşılaşmamız yeter...
akşamları belli bir saatten sonra sokakların sessiz sakin bir hâl alması.* ve tabiki birde (bkz: kar)
doğduğun büyüdüğün içindir, ve babam emekli olup burdaki evi satıp memlekete yerleşince ankara ile hiç bir bağımız kalmayacak düşüncesi şimdiden korkutur beni.
istanbul'a gitmek için otogarından alınan biletidir. *

edit: beni eksileyip uçursanız da ankara dünyanın en boktan yeridir. istanbul'un yanında bir çöplüktür.
gazi üniversitesi, fransızca öğretmenliği hazırlık sınıfının ilk dersinde karşımdaki sıraya oturup hayatıma giren ve o günden beri cedric modunda yaşamamı sağlayan chen'imi karşıma çıkartması...
aoç'de kokoreç.
sevilecek hiç bir yanının olmamasıdır.
tunalısı. bi de soğuk olması.
o şehrin içerisinde yaşanılmış olanlardır, geçmiştir.

bu başlığı okurken; kendimden bahsediliyormuş da bu ever ankara'da ne bulur nesini sever diye konuşuluyormuş gibi ilgiyle okumam, okurken yüzümde oluşan belli/belirsiz gülümsemenin sebebi olmasıdır.
Hem özgür, hem mütevazi,hem de huzurlu yanıdır.Tarif edilemeyen büyüsüdür..
(bkz: böyle bir şey yok ama olabilir de)*****
melih başkanıma yakın olmanın verdiği uzansan dokunabilecekmişsin hissi.
yıl olmuş 2011 ve ben hala ankara görmemiş olmama rağmen...

o ilk tbmm'nin ve atatürk, ruhuna sahip olması. istanbul gibi gecekondu mahallerine sahip olması. bir çok şarkıya ve şiire konu olması. mamak türküsü, ankara sokaklarında, sevebilme ihtimali vb.
istanbul,izmir ve adana illerine göre kolpacıların bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az olması. diğer şehirlerde adım başı üç kağıtçımı ararsın, dolandırıcımı ararsın, dönekmi ararsın hemen bulursun.
Beni hayallerime kavuşturacak olması.
içinde sevdiğin bir insan olması.
Sevgili'yi geri göndermesi.
tarafımdan en çok sonbaharı sevilmektedir. bu mevsimde özellikle kızılayda bakanlıklara giden yolun manzarası harika olur. havası nemli olmadığından bana göre deniz kenarındaki şehirlerin havasından çok daha iyidir. o kadar il gezdim en sevdiğim, kendimi ait hissettiğim şehir ankara.
*