bugün

erkek şiddetine maruz kalarak öldürülen türk kadınlarının tam listesini tutan bir site.
yazıklar olsun bu ülkeye demekten başka elimizden bir şey gelmiyor maalesef.

http://www.anitsayac.com
güzel bir site mi desem lanet bir site mi desem bilemediğimdir. öldürülen her kadının ölüm haberine kadar yazmışlar.
insan hem sinirleniyor hem iğreniyor kadın cinayetlerinin son bulduğu bir ülke mümkün.
acı dolu bir site.

2014'te 287,
2013'te 231,
2012'de 139,
2011'de 122,
2010'da 173,
2009'da 104,
2008'de 61.

şiddetten dolayı ölen kadınların sayısı. bu görünür, haberlere yansıyan kısmı. görünmeyen kısmını düşünmek...

ve sözün bittiği yer. daha gireli 48 gün olmuş 2015'te 39 kadın şiddetten dolayı hayatını kaybetti. 2015'in bitmesine daha 317 gün var. geçmişe bakınca anlaşılıyor ki o 317 günün içerisinde şiddetten dolayı hayatını kaybedecek yüzlerce kadın var. bunu düşünmek... o kadınlardan biri veya bir kaçı sizin tanıdığınız biri, canınızdan kanınızdan biri olabilir. belki sizin olmayacak ama başka birilerinin canlarıdır o kadınlar. birilerinin annesi, kardeşi, yari. bu canların solacağının, sevenlerinin yüreklerine kor düşeceğinin farkına varmak... acı veriyor.
Şiddetten ölen kadınların dijital anıtı yazmışlar başlık olarak. kısaca.

Ölenlerin isimlerine tıkladım, birini babası eve geç geldiği için öldürmüş. Çünkü eve geç gelen kız orospu olur kesin.

Biri tecavüzden ölmüş, üstelik "orospu" da değilmiş.

Boşanmak istemiş bir diğeri, kocasını reddetmiş diye ölmüş öbürü...

Başlık kısa liste upuzun. O kadar uzun ki, bir ucu muhakkak bize dokunuyor...

2019-şubat: 30
2018: 366
2017: 347
2016: 281
2015: 293

görsel
77 gün önce 2019'da şiddetten öldürülen kadın sayısını paylaşmıştım. 30 idi...

Bugün itibarı ile 113!
Yüz on üç.

Mesude'yi tartışırken kocası öldürmüş.
Didem'i babası öldürmüş.
Sibel'I eski sevgilisi bıçaklanmış.
Bir de ismi bilinmeyenler var.

Siz kim oluyorsunuz, bir ananın canından can koparabiliyorsunuz, bir insanın yaşama hakkını elinden alıyorsunuz?

görsel
Kadınlara el kaldıran, öldüren, söven, sayan hangi canlı mahluk varsa tez zamanda en ağır cezalar ile cezalandırılmasını arzuluyorum.
Kadınlar en başta canımız analarımız.
Bir insanoğlu nasıl olur da kıyar başka cana..
Erkekler ölmüyor öldürülmüyor sanki demiş duyar kasmıs vicdansız ulan kaç erkek kadın şiddetine maruz kalıp ölmüş sayı ver bakalım bizde görelim.

Öldürülen erkekler kim elalemin namusuna el uzatan uyuşturucu kumar bilumum pisliğe batan tefeciye mafyaya girip garibin canını yakan it kopuk takımı.

Beni niye kimse gelip öldürmüyor?

Sen kadın şiddetinden devlete sığınıp ayrılmak istediği için öldürülen erkek gördün mü??
Buradaki artıları gidip bireysel emekliliğe çeviriyorum çünkü densiz seni.
19 mayıs itibarı ile 2019'da Türkiye'de 123 kadın erkek şiddeti ile katledildi.

Ve selin'in namusunu korumak amcasına
düşmüştü.

görsel
görsel
2019 yılı haziran sonuna kadar 337 kadın erkekler tarafından şiddete maruz kalarak öldürülmüştür.

Üç yüz otuz yedi.

Yüzlerce çocuk annesiz ve babasız büyüyecek. 337 erkek karısının, kızının, sevgilisinin, boşandığı eski eşinin canını almayı hak görmüş kendine.

Üstelik, Bu sayı 6 aylık olmasına rağmen, neredeyse 2018 toplamını yakalamış durumda.

Yazıklar olsun, şiddetle üstünlüğünü kanıtlamaya çalışan bu 337 adama ve kadına şiddete teşebbüs edebilen tüm "adam"lara.

Kaynak: http://anitsayac.com