brad pitt vücudu ile kapışır.
Giriş sahnesine hasta olduğum film.
filmin ana fikri; ırkçılık yapanı makatından delik deşik ederler. Zira o malum sahneler bunu anlatıyor.
Ana tema şudur: yarraa yiyen yola gelir.
Oyunculuktan anlamayanın balon olarak görmesi normal olan bir filmdir.
Konu, oyuncular, çekimler her şeyiyle mükemmel bir filmdi. Son sahnesi aklımdan çıkmıyor.

--spoiler--
--spoiler--

filmin son sahnesinde danny'nin vurulduğunu gördüğümde ağzımdaki cips yere düştü, ağzım yaklaşık otuz saniye açık kaldı ve zencinin suratına bakakaldım. Her şey yoluna girdi, bizim derek işlerini halletsin mutlu mutlu dersimi çalışmaya gideyim diye düşünüyordum oysa.

--spoiler--
--spoiler--
" Yanlış beyaza çattınız."
Derek'in ırkçı olduğu sahneler siyah-beyaz çekilmiştir.
" Öfke bir yüktür. Hayat sürekli kızgın yaşanmayacak kadar kısadır. "

görsel
filmde pozitif ayrımcılığı çok akılcı şekilde tanımlayan son kafatası bükücü.
lisede mantık hocamızın izlettiği film. gerçekten etkileyici ve güzel bir filmdi. yapılmış en düzgün filmlerdendir.
amerikan medeniyetini yansımasıdır.

white power tek gerçeklikleridir.
o siyahinin çenesini kaldırıma dayadığı sahne owww dedirtmiştir. ilk aklıma gelen sahnesi o nedense.
Filmin başrolundeki adam faşist biriyken hapishanede geçirdiği zaman zarfında değişiyor hapishanenin başlarında faşist bir toplulukla takılırken onların ne kadar çıkarcı insanlar olduğunu anlıyor ayrıca o dönemde cinayet işleyen beyazlar 5-10 yıl hapis yerken televizyon çalan bir siyahi 20 yıl hapis cezası alabiliyor aslında filmin vermek istediği mesaj çok anlamlı öfkeyle hareket etmemek gerek ön yargılardan kurtulup insana insan olduğu için değer verilmeli üstün ırk yoktur hâla insan kalmayı beceren üstün insanlar vardır.
izleyebileceğiniz en iyi filmlerden olabilir. film 2 saat civarında ama zaman kaybı olsaydı "en iyi" demezdim.
Edward norton'un iyi bir oyunculuk sergilediği film. Filmin verdiği mesaj ise izleyiciye çok net olarak geçiyor.
eleştirdiği faşist ideoloji karşısında bir alternatif üretemeyen, faşizme karşı mücadeleyi değil bireysel kurtuluşçu/liberal bir yolu öneren eksik, içe sinmeyen, bütüncül bakış açısından yoksun bir filmdir bence.
görsel
Aynı rambo nun kahraman olduğunu gösterdikleri gibi. Adam vietnam i işgal ediyordu be.
izlerken sıkıldığım bir filmdi, edward norton bile kurtarmamış.
Yoklukta izlenebilecek bir film.
bu filme laf söyleyen çarpılır harika bir senaryo ve edward norton'un efsane oyunculuğu bir de ben yakın tarih filmlerini severim ırkçılık konusuna güzel değinilmiş bugün hala abd'de klan'ın hayaleti dolaşmaktadır .
filmin sonunda yuregi parcalanmayan bizden degildir.
(bkz: neo nazizm)
(bkz: turkish history x suriyeli cehennemi)