bugün

aksanıyla direk kendini belli eden gurbetçiler.
türkiyede,almancı,Almanya da yabancı.
alamancıdır. genellikle kiralayarak ülkeye giriş yapılan lüks araçlar akıllara gelir. durumu gerçekten iyi olanlar yok mudur, elbette vardır. faka yapmamış oldukları görgüsüzlüklerden dolayı diğer kesinden kolayca ayrılırlar. getirilen hediyeler olarak da 'alaman çükülotası' hatıralarda kalandır.
deterjan kokulu elbiseler..
blogtv'nin yıldızı kralice.
türkçe konuşurken zorlanan insanlar.
almancı diye bahsedilen insanın almancı diyene karşı ana-bacı ayırt etmeksizin ettiği küfürlerdir.

not : denenmiştir.
Nivea krem.
bileklerinde ismi yazılı olan altın künye takmış erkekler.
(bkz: ismail yk)
(bkz: cankan)

daha da başka bir şey gelmiyor benim aklıma. Korkuyorum tüm almancılar böyle diye. Hayır çoğu bunları dinliyor bi de.
çikolatadır, özellikle de çilekli yoğurtlu olanından.
alman şivesiyle türkçe konuşan sıcakkanlı insanlar, özyurtlarına yaz tatili için gelen arkadaşlar gelir akla.
henüz 14 yaşında türkiyede yetişmiş yaşdaşlarına göre aşırı gelişmiş bizdeki 20 likleri andıran almancı kızları akıllara gelir.
evlerine gidildiğinde çikolata ikram eden,çocukları gümüş kalın zincirler takan,ergen olanların favorisi ince iplik şeklinde ve çeneye kadar değişik bir şekilde uzanan, sürekli Türkiye'de kalacağı vaktin kısıtlı olduğundan bahseden, almanya plakalı araçlarını herkesin gözüne sokarcasına değişik park etme şekillerine giren insanlardır. Ev sahibimiz almancıydı. Hacı olması onun çocuklarının abidik hareketlerde bulunmasını engelliyordu ama görgüsüzlüklerine engel olamıyordu. çocuk sürekli lufthansa böyle rahat şöyle güzel first class böyle iyi böyle güzel diyerek içimizi bayardı. **
altın künye+kolye, nike ayakkabı ve şapka (at kuyruklu saç varsa şapka genelde olmaz), kot pantolon+ceket son olarak kiralamaya gücü yettiyse mercedes..
fiskili çokolat gelir benim aklıma başkada birşey hatırlamıyorum.
(bkz: sarı mercedes) filmi ve ilyas salman'ın fikrimin ince gülü romanındaki bayram'ı başarıyla canlandırışı.
ne alman olabilmiş, ne de türk kalabilmiş son jenerasyon...
1960lı yıllarda ilk işçi trenlerinin yolcuları.
almanlar aşağılamak için çöpçü yaptırdılar
gün geldi hela temizlettiler.
işçi nedir ki
işe bakmayan
çalışan insan.
farkı var mı sabahın köründe
caddeyi kebiri süpüren
helada bekçi
camide müezzin
fabrikada işçi
atölyede overlok
mahkemede daktilo
yüksek kaldırımda fahişe
dünya böyle işte
alman ticareti yapan. *
ismail yeke
hem türkçeyi hem almancayı iyi konuşamazlar. kimlik problemleri vardır. türkiye'de kazıklancaklarını düşünürler , almanlar ile arkadaşlık yapmazlar.
bizimkiler dizisinin meşhur dummkopf kelimesi gelir akla, birde yeni nesilin türkçe bilmemesi.
(bkz: künye)
bayramda getirilen çikolatalar.
pinti, görgüsüz, paragöz.