bugün

dünyanın en kaliteli mühendisliğidir.her girdiği işte en iyisini yapmayı başarmıştır.
eğer gerçekten dünyaya hükmeden bir mühendislik olsaydı dünya bugün ekonomik buhran içinde olabilirdi. çünkü alman mühendisliği ürünlerinin 3 temel işlevi vardır 1- sağlamlık 2- uzun ömür 3- dayanıklılık. dikkat edin neredeyse üçü aynı kapıya çıkıyor.

doğal olarak bu durum tüketim toplumuna uygun bir şey değil. eğer bir insan 100 yıl önce üretilen bir objektifi kullanabiliyorsa bunun bir anlamı olmaz (benim için derin anlamı olur elbette) ama kapitalizm için ters bir durum.
insan yapısı olup ta hareket eden her şeyde mutlaka Alman mühendisliği vardır.
volkswagen emisyon skandalında almanların da put olmadığı görülmüştür..
Alman Araba devleri
Wv,Audi,porsche,mercedes,Man,Bmw

Edit=Daha varmı bilmiyorum.
Edit2=emisyon diyip bik bik öten adamlara sunu diyorum.

Toyata yla hyundai ,Reno neden yaptırmiyo diye sorarlar adama
Onlar cik digru oldugu
icin mi?
Yoksa kendilerine güvenmediklerinden
Dolayi mı?
görsel
Hayranım..
yıllar önce 15 yaşında bir opel / rekord almıştım 3 yıl bende kaldı ne yolda kaldı ne de bir parçaya ihtiyacı oldu. ( direksiyondan vitesli )
görsel
üst akıldır.
500 yıl geçse de ulaşabileceğimizi düşünmediğim mühendislik seviyesidir.
ingiliz mühendisliği ile beraber dünyada en güvenilen ve itibar edilen mühendisliktir.
Boş Yalakalığı bırakın amk. 2 dakika sonra sırf cehapeye oy vermediğim için bana Çomar, cahil demeye başlarsınız, ama Almanya’da mühendislik bitirdim?

Edit:
Gördüğümüz gibi Kendime alman mühendisi deseydim linç ederdiniz. Almanya’da büyüdüm, Almanya’da okullara gittim, Almanya’da üniversiteleri bitirdim, Almanya’da mühendis olarak çalışıyorum.

bu arada fazla şişirmeye gerek yok alman mühendisliğini. siz alman olan her boku yalamasını çok sevdiğiniz için hemen yüceleştirmeye, kutsallaştırmaya uğraşıyorsunuz. ben de kendimi öne katarak o lafları yedirdim size. çünkü her gün sırf cehape karşıtıyım diye bana boş boş hakaretler savuruyorsunuz, o bakımdan yeağni. olay bundan ibaret. Sikmişim Almanları da, mühendisliklerini de, sizin boş batı özentiliğinizi de.
“Alman mühendisliği” kavramı ile “almanya da mühendislik okumak” kavramları aynı şeyler değil.

Eğer kendini “alman mühendisliği” mensubu görüyorsan, o kültür ve çalışma prensibine ait olduğun için geçmişte dediğimiz gibi türk değilsin artık.

He sadece “almanya da mühendislik okuduysan” da alman mühendislik disiplini almış ama o grup içinde değilsindir…

Misal dünyadaki en iyi “tahkim hukukçuları” ingiltere den çıkar. Ama sırf orada okumuş olmak, sizi o grup içine dahil etmez.

Bu bir çekirdekten yetişme tarzı, iş disiplini kavramı ve aidiyet ile ilgilidir.

Bunlar da bilinmesi gereken noktalar. Boş konuşmanın manası yok.
(bkz: Disziplin und Ordnung)
Bir Amerikan mühendisliği değildir, cummins, caterpillar, general dynamics, Lockheed Martin, General Electric, Apple, Advanced Micro Devices (AMD) , intel galiba bunlar yeterli gelir diye düşünüyorum, burada bulunan firmaların sadece birtanesinin piyasa değeri almanyanın tüm otomotiv cirosunun iki katıdır, ABD 'nin yanında alman mühendisliğinin avanesi bile okunamaz, siz neyin kafasını yaşıyorsunuz bilmiyorum ama, bak bunlar hep bizim alamancılık otomotiv sevdamızdan kaynaklıyor, fazla binmeyin alman otomobillerine belliki yaramıyor sizlere.
"alman mühendisliği" kavramı, "alman malı" etiketinde mündemiçtir.
Lan başlıkta alman mühendisliği denilmiş, alman mühendisi değil. Ama sizi tam istediğim yerde yakaladım işte.

Bu arada fazla şişirmeye gerek yok alman mühendisliğini. Siz alman olan her boku yalamasını çok sevdiğiniz için hemen yüceleştirmeye, kutsallaştırmaya uğraşıyorsunuz. ben de kendimi öne katarak o lafları yedirdim size. Çünkü her gün sırf cehape karşıtıyım diye bana boş boş hakaretler savuruyorsunuz, o bakımdan yeağni. Olay bundan ibaret.

--spoiler--
eğer kendini “alman mühendisliği” mensubu görüyorsan, o kültür ve çalışma prensibine ait olduğun için geçmişte dediğimiz gibi türk değilsin artık.
--spoiler--

Formata aykırı olacak ama ben buna götümle gülerim puhağapapahshsuspakaba ouuuhaajağpapaa

demek ki alman mühendisi olursan Türk değilsin, öyle mi? Peki sarı sarı alman mühendisiyle benim aramdaki fark ne? O alman, ben Türk. ikimizde aynı tip mühendisiz, aynı okullardan geçtik. Bu kadar da kompleks yapma be amk

--spoiler--
he sadece “almanya da mühendislik okuduysan” da alman mühendislik disiplini almış ama o grup içinde değilsindir…
--spoiler--

He he tamam. O grup içinde değilim, sadece onlarla aynı kreşe, aynı ilkokula , aynı liseye, aynı üniversiteye gidip, onlarla aynı şirketlerde çalışıyorum. Ok
hiç bunun nedenini düşünmüş müydünüz ?

neden alman (veya japonlar da eklenebilir) mühendisliği denilince veya alman malı (japon) güven verir ?

çünkü oralarda hakkıyla , disiplinle çalışmak vardır. bu da otomatik olarak başarıyı getirir.
--spoiler--

he he tamam. o grup içinde değilim, sadece onlarla aynı kreşe, aynı ilkokula , aynı liseye, aynı üniversiteye gidip, onlarla aynı şirketlerde çalışıyorum. ok

--spoiler--

E sen hani orada sadece üni okumuştun ve sadece türk vatadandaşıydın genç dostum?

Ben alman yasalarını bilirim. Yabancı olarak orada o kadar vakfiyetin olamaz. Gel dürüst ol kapatalım konuyu ne dersin?

BoşuNa demiyoruz senin türk vatandaşlığın falan yok, haybese esip gürlüyorsun diye. Bak kendin itiraf etmişsin.
mühendislik diyerek genelleme yapmak yanlistir. örnegin; mimari konuda italya´daki üniversiteler cok iyidir.
evet, doga bilimleri, kimya mühendisligi, makine mühendisligi gibi egitimlerde iyidir ama bu illaki almanya´daki her üniversitede ayni egitimi aldiklari anlamina gelmez.
mesela türkiye´de de bir iki üniversitede almanya´daki bircok üniversiteden daha iyi egitim verebilir.

almanya´daki sistemde türkiye´deki gibi 2 senelik üniversite kavrami yok.
özellikle halkin cogu el becerisine sahip. hobby olarak garajdan cikmayan büyük bir kesim var.
örnegin; otomobil sektöründe calisan bir mühendis veya usta veya isci, garajinda bisiklet tamiriyle veya bisikletini daha iyi hale getirmek icin ugrasirlar yada oturur elektronikle, botanikle ilgilenir. yani illaki yan ugrasilari bulunur. bunun karsiliginda da sosyal hayatlarindan cok kez ödün verirler.
almanya´da bircok kisi (alman veya yabanci) daha cok kendi kendini egitmeye, kendi kendilerini uzmanlastirmaya caba gösterirler.

özet: alman mühendisliginin cok iyi oldugunu söylemek yanlistir. doga bilimlerinde iyi olduklarini iddia edebiliriz.
Alman mühendisliği abartılacak şey değil. Bugün o ününü hâla 1930-1940-1950 yıllarına borçlu. hâ eğitimi kaliteli mi? Kesinlikle. Yalnız şöyle bir şey var, Alman okulları Üst düzey elemanlar yetiştirirler ama girişimci yetiştiremezler. Abd ve japonya, mühendisliğin endüstrilerine tek tek bakarsak, Almanya’yı çoktan geçtiler bile. Almanya’nın elinde kalan bi otomotiv sektörü var(dı).

Gelelim bizim çapulcularla meseleye:

--spoiler--
ben alman yasalarını bilirim. yabancı olarak orada o kadar vakfiyetin olamaz
--spoiler--

Yarrağımı bilirsin. Hırsına yenilip Kendi kendini rezil ediyorsun amk.

--spoiler--
Ee sen hani orada sadece üni okumuştun ve sadece türk vatadandaşıydın genç dostum?
--spoiler--
Kim demiş sadece üni’yi orada okuduğumu? lan orda doğdum orda. Ve Türk vatandaşıyım dostum. Sadece Türk vatandaşı.

--spoiler--
boşuna demiyoruz senin türk vatandaşlığın falan yok, haybese esip gürlüyorsun diye. bak kendin itiraf etmişsin
--spoiler--

gerzek ya yemin ediyorum.
Birde almanların havacılık Sanayisi 2'inci dünya savaşından sonra bitmiştir, bugün Türkiye hürjet mmu gibi 5'inci nesil bir uçağı üretebilecek mühendisliğe ve bilgi birikimine sakipken, Almanya artık modası geçmiş otomotiv sektörü ile uğraşmaktadır buna daha uav sektörünü dahil etmedim bile, Türkiye bugün az 10 çeşit iha siha üretebilir bir havacılık yan sanayisi' ne sahipken, Almanya yüksek teknoloji ürünü olmayan basit bir otomotiv sanayisi'ne sahiptir, onuda 10 yıl içinde çinlilere kaptıracaklarını düşünüyorum, çoğu markaları Çinli elektrikli araç üreticilerine meze olacaktır,Şuanki Almanya günümüzde ts1400 gibi bir motoru üretebilecek altyapıya sahip değildir, evet şuanda şaşıracaksınız ama dediklerimin hepsi tümü ile doğrudur, ama sağlam bir otomotiv geçmişi ve sanayisi var oda günü kurtarır maalesef, onun için Almanya'nın ileride ekonomik bir dar boğaz sarmalının içine gireceğini düşünüyorum, Çin bu devletin önümüzdeki 15 yıl içindeki sanayi üretimini sonlandıracak atılımlar yapmaktadır, ve tüm sektörlerde avrupa pazarına girmişlerdir, türkiyenin geleceğinin almanyadan daha istikrarlı olacağını düşünüyorum, kısacası Almanya pahalı iş gücü ile batmaya mahkum bir devlettir.
Hashasah bazı yorumlar çok komik. Boşuna türk milletinin en iyi yaptığı iş herbokologluk dememişler.

Neyse kavgaya dönelim. Bence de keraneci mühendis değil. Geçen gün ekonomistti mesela. Hatta işi bile olduğu şüpheli. Adama günde beş saat sözlükte takılma izni verecek hem de bir alman işletme. Üstelik tonla para ödediği mühendise, öyle mi? Hıııı, tamam.
türk müdendis:

görsel
(bkz: makine mühendisliği)
(bkz: Endüstri mühendisliği)
(bkz: mba)

Mesela bu üç bölümü de bitirenleri çok.