bugün

en basindan yazarken neden beni musluman yapmadi? simdi ben kaderimde ne varsa onu yasiyorum ve ateist olmusum. muminler hadi siz yine sanslisiniz bak. size torpil gecmis.
Siktir et şimdi onu bunu

görsel
Kaderin esas anlamı "Allah’ın, olmuş olacak her şeyi bilmesi" demektir. Dikkat edersek insan iradesini yok saymıyor. Bilmek ayrı yapmak ayrıdır. Bilen Allah’tır, yapan kuldur.
Böylesi daha iyidir.
görsel
Kaderi yanlış anlamış, pardon hiç anlamamış birinin kurduğu cümledir.
Ateizm i yaratması zatrn başlı başına büyük hata. Kendi kazdığı çukura kendi düştü. Şimdi o düşünsün.
Yakacak adam lazım yav neyle ısınacak cennet, ekmek falan da lazım. Odun niyetine.
Çünkü sınanıyosun güzel kardeşim,3 defa karşına müslüman olma hakkı çıkacak.
cüz-i kaderinle külli kaderini karıştırıyorsunuz efendim. Lütfen yapmayınız.
Allah hidayet vermezse anlayamazmışsın. inşallah müslüman olursun bir gün. Ama kurandan öğren şuan ki dinci insanlardan değil.
araştırıp onu bulman için olmasın? inançlı kişi sorgulamayı bile düşünmez ama soruları olan kişi ateist olur.
allah kaderi kendi planlamadı insnların tercihlerine göre kader oluştu.

neden ateist olduğun belli kardeşim biraz daha araştır dinimizi.
kaderini allah'ın sana vermiş olduğu kendi iradenle yazarsın.
Cüz'i irade-külli irade nedir bilmeyenlerin sorabileceği bir soru. Tabii Allah'ın isimlerinin de ışığında okumak lazım. Okumak azizim, okumak... Okuyup araştırmak.
insanların kendi imkanlarıyla bir plan yapması mümkün değil çünkü kuranı yazanların ayetlerine bakınca hiçte öyle bir tablo yok. allah istemese yaprak bile kıpırdamaz diyeceksin sonra ama bu senin istediğin olacak. allah istemese kimse hidayete eremez diyeceksin sonra ama sen istemedin olacak. onların kalbi mühürlü bu yüzden gerçeği göremezler diyeceksin ama o mührü kimin vurduğunu demeyeceksin.

ayrıca nedensellik üzerinden gidersek her şey ilk nedene iner ve o tüm nedensellik ona bağlanır.

mesele şöyle örnek vereyim: bir şey her şeyin nedenidir ama kendi hiçbir şeyin nedeni değildir.( tanrı gibi)

her şey tanrının eseriyse o halde her şeyin sorumlusu tanrıdır.

bir mühendisin çürük bina yapıp aa bu bina neden döküldü değip binayı suçlaması kadar saçmadır bu durum.
kader değişkendir. dualarla değişebilir. kader insanın çabasına bağlıdır.
Ateistler cevap verin! Dur lan yanlış oldu.
görsel
Kimse doğuştan ateist olmaz bir yaştan sonra kendi aldığın bir karardır ve bu kararı neden aldığındır önemli olan bunu araştırman daha doğru olur o zaman zaten anlarsın.
sınavda cevabı bildiğim halde kağıda yazmadım, cevabımı biliyorum 100 almak benim hakkım! demekle eşit sayıldığını düşünüyorum... kağıda yazıp yazmamak sana kalmış senin seçimin sonucu kazanırsın bu sınavı . yani ateist olmakla olmamak senin seçimin.
matrix'te çok güzel bir sahne vardır.

kahin, neo ile konuşurken bir şeker uzatır.

neo: şekeri alıp almayacağımı biliyorsan özgür bir seçimi nasıl yaparım?

kahin: sen zaten seçimini yaptın, sadece seçimini neden yaptığını anlamak için buradasın.

durum buna benziyor biraz. zaman düzleminde sıkışıp kalmış canlılar ve bunun getirisi olarak geçmiş-şimdi-gelecek gibi kavramlarla çalışan bir beyine sahip olarak, eleştirdiğiniz tanrı tanımınının içinde olan 'her şeyi yaratan' bir tanrıyı nasıl kendinizle aynı zaman düzlemine sokabiliyorsunuz.

allah'ın olayları bizim gibi geçmiş ve gelecek algısıyla mı 'gördüğünü' düşünüyorsunuz?
Bazı arkadaşlar senin seçimin diyor tamam. iyi de Allah sonsuz ilmi ile benim ateist olacağımı biliyor o zaman göz göre göre niye beni sırf cehenneme atmak için yarattı e sonra kalbimi mühürleyip doğru yolu da göstermiyor. Kusura bakmayın ama biri sizin yapacağınız her şeyi biliyorsa burada senin seçimin ve iraden işe yaramaz ki. Zaten böyle bir tanrı mantığı olamaz. Beni bile bile cehenneme atmak için yaratan tanrı olamaz.
beyninin yolda düşürmüş yazar beyanı allah kaderi yazmaz insanlara özgür irade vermiştir sen de buna göre hayatını şekillendirmişsin külli irade var cüzi irade var madem soru soracaksınız islamı iyice anlayıp öyle sorunuzu sorun anlamadığınız bir şeyi körü körüne reddediyorsunuz sonrada sağdan soldan duyduklarınızı soru diye soruyorsunuz.
(bkz: bütün sırrı bozdun ya)