bugün

Aleviler Türk soyludur ama alevilik öğretisinde 72 millete aynı gözden bakma durumu vardır.

Bektaşi Veli " hangi ırktan ve dinden olursa olsun bir iyi insanlar bir de kötü insanlar vardır." Demiştir.

Milliyetçi aleviler de vardır tabii. Benim gibi.
bana da fazla milliyetçi geliyorlar. hatta geliyorlar değil, öyleler. bazı alevi cemaatlerine mensup politikleşmiş aleviler haricinde tanıdıklarım, helenlere ve ermenilere karşı ön yargılı olan, türk olmakla övünen kimselerdi.
12 Eylül dönemi MHP il başkanının alevi olduğunu bilmeyenlerin iddiası.
milliyetçi muhafazakarların alevilerle ilgili algısının olumsuz olması diye düzeltmeli. bi bok biliyormuş gibi kendi adetlerinden farklı gelenekleri var diye kötü bellerler. bi de başbakanın birisi alevi hakimlere işi emanet ettiler diye 2010 referandumunda mhp oylarını kendi tarafına çekmişti de, sonra ergenekon balyoz kumpaslarından bugünlere geldik. o yüzden cümleyi kuranı tokat manyağı yapasım gelir. anlayışınıza ayrı.. neyse. ben hiçbir aleviden kötülük görmedim ama alevileri kötü gören anlayış hayatımı zindan etti. o kadar söyleyeyim siz anlayın.
aleviler milliyetçilik değil faşizm karşıtıdır.
(bkz: çoğu has türktür)
aleviler üzerinde genelleme yapmak zordur, türkiye de yaşayan mezhepler arasında en son genelleme yapılacak mezhep aleviliktir. birisi cumaya gider, diğeri cem evine gider; biri hz. ayşeye ve diğer 3 halifeye küfreder, diğeri saygıyla anar; birisi içki içmek günah değil der, bir diğeri içmez ve de böyle bir şey demez. aleviliğin birbirinden bu kadar kopuk olması osmanlı-safevi savaşı sonrası aleviler üzerinde otorite artırılmasından dolayıdır. bu savaş sonunda alevilerin hem kızılbaşlarla olan bağı kopmuştur hem de birbiriyle olan bağı kopmuştur.
malesef solcu olmalarından kaynaklanan durum. türk aleviler ekseriyetle daha atatürkçü vatansever olmalarına karşılık, kürtçülerin ve sol propagandaların etkisinde kalmamaya dikkat etmeleri lazım.
Türkmen alevilerde bu durum olmaz tam tersine hepsi mililyetçi atatürkçüdür.
Alevilerin antifaşist olanları da var tabi ama Kürtlerden alevi olmaz diyenler için antifaşist denebilir mi? Komik olmayın.
Tabiki saçma bir genelleme.
aleviliğin bireyselci olduğu bir gerçek olsa da genelleme yapmak doğru olmaz.