bugün

kapitalizmin cilvesi işte.
hayata şike yapmak, adı bu bence. hayat bile rüşvet alır gerçeği.
Aynı üniversiteyi akılla kazanmışların, birçoğuna ''haşere'' dediği insan türünün gerçekleştirmiş olduğu eylem türüdür.
lidyalıların dünyaya yaptığı geniş çaplı oyunlardan biri.
adil midir? kesinlikle hayır! ama şu da acı bir gerçek ki ;
(bkz: money talks)
(bkz: özel üniversite)
(bkz: parası olan düdüğü öttürür)
sağlık dışında parayla her şeyin elde edilebileceğinin göstergesidir.
(bkz: haksızlık)
güzelim ülkemde paran kadar adamsın sözünü doğrulayan durumdur.
adilliği tartışılır ancak öss sistemini çok iyi bilmek akılla doğru orantılı değildir.
senelerce ezber dediniz öss ye haklısınız ancak , şimdi öss nin zeka ölçütü olduğunu
düşünür mü oldunuz ?
bende devlet üniversitesindeyim ancak öss kadar saçma ve delinin bile , evet delinin bile
sallayarak , türkiye nin en iyi üniversitelerini kazanabildiği bir sınav görmedim .

aslında en güzeli hiç bir şey kaybetmeden para biriktirip özelde adam gibi
eğitim almak .
en azından benim ilerde çocuğum olursa ana okulundan tut , üniversiteye kadar özel okuturum .
görüyoruz devletin bize neler kattığını.
özel üniversiteye bok atmakla bir şey ele geçmiyor malesef.
ileride Öss'nin bir zeka testi olmadığını iddia edecek, hem ikimiz de aynı yerde okuyoruz sadece senin derslerin benimkinden biraz daha iyi gibi söylemlerde bulunacak olan, okul bitince ise sen elinde diploma iş ararken onu çoktan iş bulmuş olarak göreceğin kişinin yapmış olduğu eylemdir.
bir işe yaramamaktır.

zamanında bir adam anlattıklarıma kafası basmayınca "lan ben maltepe üniversitesinden mezun oldum kandıramazsın beni" demişti de gülmüştüm. parası olan herkesin mezun olduğu yerden mezun olduğun az bir şey de utanman lazım.
(bkz: vakıf üniversiteleri)
(bkz: parayı bastırıp zeki muamelesi görmek)
özel üniversitelerdeki her bölüm için değil zira özel bir üniversitede tıp veya hukuk okumak da beyin ister. ancak belli başlı birkaç bölüm dışında adamların yaptığı şey tam olarak budur.
bu şekilde değerlendirilmemesi gerekendir.
şimdi özel üniversitelerin kimi bölümleri var burssuz dahi girsen az buz bir puan değil alman gereken. devlet üniversitelerinin bazı bölümleri var okuma yazman varsa girersin.
yani söylemek istediğim şu:
üniversiteyi kazanmanın akılla alakası yok.

ha şuna katılırım. bir eşitsizlik var mı?
evet var.
yıllar boyunca tüm yokluklara rağmen çalışan, tek şansı okumak olan ve ideali belli olan (atıyorum, tıp.) bir öğrenci birkaç belki de ondan daha da az puanlarla istediği bölümü kaçırıp ideallerini gerçekleştiremiyorken aynı bölüme bu öğrenciden çok daha az puan yapanların gitmesi pek adil gelmiyor bana.
özel okulların burs imkanları bu zorluğu yumuşatıcı etki gösterse de her şey burs ile bitmiyor tabi. özel/vakıf üniversitelerin kendi koşulları var. kalacak yerinden, kampüs/yurt/okul içinde yemesi içmesine kadar. hatta bu okulda okuyan öğrencilerle arkadaşlık kurduğu zaman alt gelirden bir öğrencinin yaşayacağı sorunlara kadar.

karşı mıyım vakıf üniversitelerine? değilim. ancak vakıf üniversitelerine girişin biraz daha zorlaştırılmasından yanayım. nasıl olacaksa artık.
(bkz: money talks)
bilkent'e girmeyi parayla zanneden yazar düşüncesidir.

tam tersi bu üniversiteler para istedikleri gibi puanda isterler.

kısacası : başarılı ol gel , devlete göre daha kaliteli eğitim verebilmem içinde para ver der

not: devlet üniversitesiden mezun yazarımdır.
paranın kazanamayacağı üniversite yok. tıp bile para ile okunuyor höh.
come on, come on, love me for the money
come on, come on, listen to the moneytalk
come on, come on, love me for the money
come on, come on, listen to the moneytalk
moneytalks, yeah, yeah

money talks, b.s. walks
money talks, come on, come on.
parayla başlamak ve parayla bitirmektir. fakat zeka seviyesi embesil olarak kalır.
öss nedir diye sorduğunda: "insanların hayatlarını 3 saate sığdıran saçma sistem bıdı bıdı" diyen,

öss'de birinci çıkıp konuştuğunda "bu insanları daha sonra görmüyoruz, inekler işte sosyal hayatta çok başarısız olacak çünkü sadece çalışıyor, başka bi şey bilmez" diyen,

boğaziçi'li ya da odtü'lü biri kendisine tepeden bakar gibi olduğunda, "ineklemekle adam olunmuyor" diyen kişi, konu özel üniversite olduğunda,

"zekaları yetmiyor o yüzden parayla giriyorlar" diyor. madem zeka ile ilgili bu, demek sen o kadar zeki değilsin ki bursla girememişsin o üniversiteye. e zaten iyi devlet üniversitelerine de bok atıyorsun, sanıyorum sen sadece ulaşamadığına bok atıyorsun.

not: zamanında epey bir puanla bir vakıf üniversitesine girmiş çıkmış biriyim
avcılıkla yenilemeyen eti kasaptan almak veya akılla imal edilemeyen arabayı galeriden almak gibidir. yalandır. züğürt tesellisidir.

öss kazandınız da memleket mi kurtardınız a hanzolar. durum belli.

1 sene evden çıkma, dana gibi çalış. sonra burda ben dahiyim de.

ordan oraya köpek gibi cv yetiştirmeye çalışırken kimse senin öss'ni falan siklemeyecek.

hadi şimdi devam et kendini kandırmaya.

en büyük sensin, kralsın, batmansin, son imparatorsun.

o götünüzü yırtıp da kazandığınız okulların hangisi var ilk 100'de?

hiçbiri.

ilk 200'de hangisi var?

odtü var. ama ondan önce kim var? bilkent var.

http://www.timeshigheredu...gs/2010-2011/top-200.html

hadi şimdi öss kasmaya devam. uslu bir çocuk olursanız iş bulanları bile görebilirsiniz.:)
Emek, hak mağduru olduğumuz rutin klişelerden sadece bir tanesi. Parayı döşeyip okuyan paşa paşa hazırlıkla birlikte okur 5 yıl. Parası olamayan ama çok çalışkan olan bir öğrenci sınav sabahı çeşitli aksiliklerle uğraşır ve üniversite sınavını kazanamaz...Komilik, garsonluk, tamirci, angaryacı olur. Hani adalet? Eşitlik nerede? O çalışkan çocuğa ne oldu? Oldu sana Kaybeden.