1. 1.
  akp batıya karşı iran'ı destekliyor.
  iran da türkiye'de akp'yi destekliyor.
  iran esed'i destekliyor ama akp esed'e karşı.

  ayrıca akp yanlısı kanallar chp'yi esad yanlısı olmakla suçluyor.

  (bkz: beyin error)
  ... aussteller
 2. 2.
  (bkz: ortadoğuya hoşgeldiniz)
  1 ... kornisten kovulan perde ruleti
 3. 3.
  1) akp batıya karşı iran'ı desteklermiş gibi yapıyor çünkü ab(d) ile olan ilişkileri eskisine göre bozuldu ve eğer beni ihmal ederseniz "bakın bu tarafta iran, rusya var. gidip onlara yanaşırım haa!" demeye getiriyor.

  2) iran türkiye'de akp'yi desteklemiyor. buna eminim. iran ilk dönemlerinde muhafazakar yapısı itibariyle akp'ye yakın durdu ancak gelip geçen yıllar akp'nin aslında neoliberal ve batı sermayesi odaklı bir parti olduğunu ve şii ekseniyle ölümüne kapışabileceğini gösterdi. aşırı sünnici hatta daha doğrusu suudi, katar eksenli akp ile, şii islamcı iran'ın ortak noktası olmasına imkan yok.

  3) iran esad'ı destekliyor. çünkü ırak ve suriye'yi de içine alarak kendi kurtarılmış bölgesini oluşturmak istiyor. iran'ın bölgede pek bir müttefiki olmadığını düşünürsek ırak hükümeti, esad rejimi, lübnan hizbullahı gibi gruplar iran'ın zorunlu müttefikleri olarak gözüküyor. yoksa şii inancına göre nusayriler pek de hoş karşılanmazlar. esad suriyesi ile iran'ın ne rejimleri ne de inançları benzer. aralarındaki tek gerçeklik çıkar ittifakıdır. akp'nin ise esad rejiminden ölümüne nefret ettiği doğrudur.

  akp yanlısı kanalların chp'yi esad yanlısı olarak suçlaması da doğru. ancak bunda da en bariz etken akp'nin mezhepçi yaklaşımı. akp hataylı nusayrilerin chp'yi desteklediğini bildiği için bu durumu kullanıyor. aslında esad'ın da nusayriliğe çok taktığı falan yok. esad ailesi gayet de laik kökenli bir aile. nusayrilikle, şiilikle, islamla aşırı bir ilgilerinin olduğunu düşünmüyorum.

  bence işin özeti bu. mezhepçi çatışmanın arkasında da tamamen çıkar çatışması var. yoksa ne türkiyedeki aleviler nusayrilerle aynı, ne iranlı şiiler nusayrileri ölümüne seviyor, ne de akp ortadoğuda sünni ülkelerle çok can ciğer dost. hepsi çıkar ittifakından başka bir şey değil.
  1 ... foseptik cukura dusen burjuva
 4. 4.
  Akpnin içinde oldugu paradoksalardan biridir. Aynısını mısır suudiler ve katarlada yasar.
  ... aksakallicocuk