bugün

yemediğinin göstergesidir. ota boka referandum yapan hükümetin, ki cumhurbaşkanlığı seçimi gibi önemli bir konuyu bile halka sormuşlardı, bu konuyu neden halka sormadıklarını başka türlü açıklayabilecek olan varsa beri gelsin.
akp neden doknulmazlıklar kalksın durumunu halka soramıyorsa, bunuda ondan soramıyordur.
bu zamana kadar gelen tüm hükümetler niçin seçim kanunu halka referandum olarak götüremiyorsa, dokunulmazlıkları referandumla sonuçlandıramıyorsa o yüzden bu konuyuda halka danışamıyorlar. ayrıca açılım denilen olgu henüz meclise yasa taslağı olarak gelmediği için referanduma götürülemez. önce yasa taslağı meclise gelir. meclis uzlaşı arar fakat uzlaşı sağlanamazsa karar kabul yeter sayısı ulaşılamadığı için cumhurbaşkanı yasa taslağını referanduma sokar. ayrıca bir yasa taslağının kanun hükmü taşıması için 367 oy sayısına ulaşması gerekir. bu sayıya ulaşılamadıysa 267 oy desteği alındıysa bu yasa taslağı referanduma taşınabilir.
açılım yasa değil hükümet politikası olduğu için mecliste görüşülmeyecektir. hatırlandığı üzere erdoğan bütün liderlerle görüşmüş, destek istemişti. zaten meclisin tek başına iktidar olan partisinin başkanı, bir yasa çıkartmak için neden destek ister ki?
isviçre'de yapılan minare referandumuna benzer şekilde insan temel hak ve hürriyetleri ile ilgili konuların referanduma götürülemeyeceğini bilmeyen kara cahillerin istediği referandumdur.

demokratik açılım zaten demokrasi ile halledilebilecek bir şey olsaydı bunca zaman kendi kendine hallolurdu. demokrasi çoğunluğun azınlığa zulmü değildir.(#6564428)

şimdi 220 yıl önceden başlayıp demokrasinin ne demek olduğunu, nasıl bir gelişme gösterdiğini mi anlatalım. basit demokrasilerde halkın istediği kanun olurdu ama artık modern demokrasi diye bir şey var.

demokrasinin kullanılabileceği alanları ve sınırlarını bilmeyenler veya anlayamayacak kadar zeka olmayanlar için basitçe anlatalım. demokrasinin ve hukukun kesin sınırları vardır. bu sınır insan haklarıdır.

isviçre de minare yapımının referanduma sunulması
Gayet doğal olandır. AKP hükumeti sadece Cumhurbaşkanlığı seçimini ve seçim kanununu referanduma götürmüştür. Bunun nedeni öyle istediği için değil meşhur 367 kararıdır. Seçim yasası ise köşkten veto yediği için referanduma girmiştir.
Açılım hükumet politikası yada uygulamsı değil devlet politikasıdır. Hükumet yetkilileri bunu defalarca dile getirdi.
açılım onun olmadığı içindir.
obama istifa!
mantıklıdır. azınlıklarla ilgili ya da alt kültürlerle ilgili durumlar referanduma götürülmeyecek kadar hassastır. yoksa 29 kasım 2009 isviçre minare referandumu gibi bir durum yaşanabilir.
demokrasiler, çoğunluğun haklarını korumak değil, az olanın hakkını çoğa yedirmemektir.
korkmayın onu da yapar ve bizim halkımız açılıma evet der. umarım zaman beni yanıltır.
yaptı, yaptı bu referandum açılım için yapılandır.
demokrasiyi özümseyememiş olduklarının çok önemli bir göstergesidir. zira, halkın vereceği karardan korkmaktadırlar ve itibar etmemektedirler.
halk nazik konularda dangalaktır, ilkesini iyi kavramış olduklarını gösterir. kendi işlerine gelen konularda bu dangalaklık neticesinde referandum yapıyorlar sadece.

halkın da artık düşünmesi lazım, birşeyleri oy vererek değiştirebilecek olsalar gerçekten, o zaman oy kullanmalarına izin verirler mi ?
hak ve özgürlükler referandum konusu yapılamaz.
açılım adlı bir kanun olmadığından mütevellittir.

yalnız,12 eylül 2010'da oylanacak referandum; bir demokratikleşme referandumudur.
olmayan bir şey( ne olduğu belli değil de,akp açısından yoksa pkk=bdp ne istediğini açıkça söylüyor) için referandum yapılmaz. Önce 2. 12 eylül e bi ''evvet'' dedirtsinler gör bakalım açılım (apo nun istedikleri) tek tek nasıl yapılırmış. Sanırım o zaman da ayrı bir referandum yaparak bize;
- pkk meclise silahla gelsin mi?
-apo nun milletvekili olması uygunmudur?
-pkk nın istediği toprakları verirsek,evdeki saksılarınızdan bize toprak verermisiniz?(zaten hersene erozyon yüzünden bissürü toprak kaybediyoruz,ne var yani!)
-meclis kıyafet yönetmeliğine terörist giysisi serbestisi olsun mu? ama diz altı etek kalacak ,yırtmaç yok.
-devlete işiniz düştüğünde,karşınızdaki yetkili türkçe bilmiyorsa kürtçe kursuna gidermisiniz?
-pkk nın kuruluş tarihi 2.cumhuriyet bayramı
-ilk silahlı eylem tarihleri 2.gençlik ve spor bayramı
-bebek öldürdükleri tarih 2. 23 nisan çocuk bayramı
-12 eylül 2010 2. ulusal ve egemenlik bayramı, olarak kutlansın mı?
-her makam da çift yöneticilerimiz ( bir türk kökenli-bir pkk kökenli)ossun mu?
gibi demokrasi kokan tercihler sunabilirler.
ne güzel olar sevgili vatandaşlarım hadi komünistlik,anarşiklik,dinsizlik,vatan hainliği,cahillik yapmayın da he deyiverin.