bugün

Kimlerin eline düştük dedirten yazı.
gordugum en cahilce yazilardan olmakla birlikte

"ateistler hiçbir dine inanmazlar ve tanrı diye bir şeyin olmadığına inanırlar. oysa hiçbir şeye inanmamak da bir inançtır. yani inançsızlık diye bir şey yoktur. insan öyle ya da böyle muhakkak bir şeylere inanır. inançsız insan, boş bir beyindir."

kismiyla kahkaha attirmis yazidir. ben hayatimda bu kadar salakca cikarimlar okumadim hayatimda. neymis bilimsel makale okumusuz da atomalin dunyasinda kaybolmusuz. ulan yil 2020 anasini satiyim ne bicim tiplerle muhatap oluyoruz. yazik.
felsefi olarak yazdığı şey nispeten doğru.

evren içindeki bir birey evrenin dışındaki aşkın bir yaratıcı hakkında sadece tahminde bulunabilir.

inanan ve inanmayan diye ayrım yok aslında. tanrı ya da tanrıların varlığına yoksa yokluğuna bir inanç var.

- tanrı kavramının bir sürü kanıtı ve çürütmesi var ama hepsi mantık felsefesinden yola çıkan cevaplar. hepsi nispeten güçlüler.

ama ne derseniz diyin evren dışı bir tanrıya inanmakta inanmamakta bir inançtır.

en akıllı insanlar bence ''viyana okulu'' bilimsel olarak yaklaşarak varlığı ya da yokluğunu kanıtlayamadığımız bir şeyin üstünde konuşmaya felsefi anlamda gerek yok diyip felsefenin diğer alanlarına yönelmişler. hatta modern mantığı da geliştirmişlerdir.
"...bilimsel makaleleri okuyup atomların dünyasında kaybolan boş beyinler,..."

Bilimsel makale okuyup atomlarin dunyasinda kaybolabilecek kadar " Dolu" bir beyine " bos beyin" diyenede, buna deger verenede kizmam.
Sadece acirim.
Yazıyı icat edenler bunu okusaydı muhtemelen yazı yerine geçecek başka bir şey icat etmeye kalkarlardı, zira böyle kötü kurgulanmış kaotik, cahilce ve dile ziyan bir metin belki de hiç görülmemiştir. Sanırım küçük bir çocuğu klavyenin başına oturtmuşlar o da rastgele harflere basmış, başka bir açıklaması olsun istemiyorum, yetişkin bir insanın böylesine rüsva bir metin ortaya koyabileceğine inanmak istemiyorum, kısacası hazmetmesi zordur. Kötüleme amacın varsa bile ver parasını işin ehline yazdır da okurken beynimiz koşarak uzaklaşmasın.
güldüren yazı, oğlum adamlar sizden daha ahlaklı lan, her gün yeni iftiralar atıyorsunuz, insanları ayrıştırıyorsunuz sürekli, sanıyor musunuz ki objektif düşünebilen insan size hak verecek.
müslümanlar teröristtir.

aynı mantık.

edit: anlayamayan olmuş, konuyu hemen reis-i cumhur’un zamane sözleriyle açıklıyorum;

hem müslüman hem laik olunmaz.

şimdi benim buradan yaptığım çıkarım ne? diyor ki; ben islam’ın kurallarına göre yaşamak istiyorum, bu devletin kendi hukukı, kendi kuralları var, müslümanım diyorsan buna uymaman lazım.

şimdi dönün bakın kelime anlamı olarak anarşist ne demek terörist ne demek.

kapasite alıyorsa söylediğim çok net anlaşılıyor. yazı resmen islamla çelişiyor, aynı mantıkla laik demokratik ülkelerde yaşayan ancak dinini özgürce yaşamak isteyen müslümanların anarşist olduğu ortaya çıkıyor.

bir de ilk evrede ateistlerin tüm görüşlere saygılı olduğundan bahsetmiş, keşke müslümanın, hristiyanın da başka görüşlere saygılı olduğu bir evre olsa, bunları şu an konuşmuyor olurduk.

boş tenekelersiniz, üzgünüm.