Yesil olanini cok severim. Sanirim yesilin en sevdigim tonu. Benim icin cok degeri guzel anlami olan bi tas.
güzel bir abimizin güzel bir el atışına konu olmuştur;

http://yazarselimgurselgi...selim-gurselgil-akik.html
Kırmızısından yapılmış, arpa kesim tesbih modeli şahane duran doğal taş. En kısa zamanda almak istiyorum.
eğer burcunuzla uyumluysa kullanılması şiddetle tavsiye edilen taştır. tene değecek şekilde kullanılması gerekir. en belirgin faydası, inanılmaz derecede fiziki güç sağlamasıdır. kırmızı renkli akik taşını usülüne uygun kullandığınız takdirde, 5-6 saat uykuyla yetinmeniz işten bile değil. taş kullanırken arada bir suda yıkanmalıdır.
gümüş yüzüklerde kullanılan, peygamber sünneti değerli bir taş cinsi.
PEYGAMBER SÜNNETiDiR.
Akik (Agate / Achat)

Muhtelif renkli ince ve yuvarlak halkalardan oluşan bir kalsedon türü. Tabakalarının dizilişine göre özel isimler alır.

Unsuru: Toprak
Çakra: Alt karın, Güneş sinirağı

Akik'in fiziksel etkileri:

o- Güçlü ve erkeksi bir enerjiye sahip olan akik, cinsel organlar ve cinsel güç için faydalıdır.

o- Bedenin gerginlik olan kısımlarına sıcaklık hissi verir ve gerginliği azaltır.

Metafiziksel ve psikolojik etkileri:

o- Canlılık veren enerjisiyle, kendinizi sıkıntılı ve kötü hissettiğiniz anlarda olayların iyi yönünü de görmenizi sağlar. insanların olumsuzluklarından kolayca etkileniyorsanız akik size iyi gelecektir.

o- Kendisini taşıyan kişiye güç, keyif ve iyimserlik hissi verir. Ceplerinde bu taşı taşıyan çocukları olumsuz duygulardan ve münakaşalardan uzak tutar.

o- Dünyevi başarıyı simgeleyen akik, negatif enerjiye karşı koruma sağlar ve tükenmiş olan cesareti canlandırır. işadamlarının bu taşı, özellikle belin altında (cepte veya yüzük olarak olabilir) taşımaları faydalı olacaktır. Özellikle yüzük olarak kullanıldığında, kişinin kendisine güvenini artırır.

o- Kırmızımsı turuncu renkteki akikler (Carnelian) fiziksel canlılığı artırarak tembelliği giderir. Yaşanılan ana yoğunlaşma isteğini güçlendirir.

o- Mavi renkli olan akikler nazara karşı etkilidir. Ayrıca; sadece rengiyle bile kişinin içini ferahlatan mavi akik, konuşma güçlüğü çekenler için faydalıdır.

o- Mavi dantelli akik taşı; sosyal ortamlarda gereksinim duyulan serinkanlılık ve özgüven duygularını güçlendirir. Konuya yoğunlaşmaya ve konuşmaya yardımcı olur. Sinir bozukluklarını yatıştırır ve topluluk önünde yapılacak konuşmalarda duyulan heyecanı giderir.

o- Yosun akik, insanın içini koşulsuz sevgi ile doldurur ve kişinin ruhsal gelişimine yardımcı olur.
*
peygamber efendimizin mü' minlere takmalarını söylediği taştır. inananlara faydalarını izah ederek bildirmiştir bunu.

ancak bu taşla alakalı piyasada pek şanssız bir durum vardır ki heryerde değersiz, poly malzemesinden üretilen aparatlar kullanılmaktadır. fark etmenin en pratik yolu da taşı cama vurmaktır. zaten kolayca ayırd edilebilecektir taş sesi. nitekim akikli yüzük takıyorum diye havalara girmek de yersiz kaçacaktır.

ayrıca taşın gümüş yüzük üzerinde kullanılması gerekmektedir. pirinç işlemeler kimi alimler tarafından hoş karşılanmasa da hanefi mezhebinde rahatça kullanılmaktadır.
en sevilen taşlardan biridir, güzel olmasına rağmen pahalı da değildir. * kırmızı ve yeşil akik çoğu insan için vazgeçilmezdir. bir de şunu farkettim, uzun süredir takılmayan yani tene temas etmeyen bir akik kolyenin bazı taşlarının karardığını hatta çürüdüğünü gördüm. nedendir acaba? bu taşın "yaşayabilmesi için" tene teması şart mıdır ki? *
kırmızı renkli akik taşı kalbin ritmini düzenler fakat tene temas etmelidir.
Akik taşının'in fiziksel etkileri
Güçlü ve erkeksi bir enerjiye sahip olan akik, cinsel organlar ve cinsel güç için faydalıdır.Bedenin gerginlik olan kisimlarina sicaklik hissi verir ve gerginligi azaltir.