bugün

sonradan görme, ben özgürüm havalarında dolaşan saygısız kızlardır bunlar. ne kadar ayıp hem sen ailenin yanında yaşayacaksın hem de ailenden izin almayacaksın. bilmezmisin ki dünya ne alemde. onlar seni merak edecekler onlar ki sadece senin iyiliğini düşünenler. ama biliyor ki ''hayır''cevabını alacak kızımız, bu nedenle binbir türlü yola başvurur, yalanlar söylerler. yok arkadaşımda kalacam da, yok ders çalışacaz da. sonrada bir de sabah tanımadıkları bir erkeğin kolların kollarında uyanınca '' ben ne yaptım'' derler pişkin pişkin. al sana ders işte..
eğer kişi kendini bilen biriyse ve ailesi gerçekten anlayışsız ise kızın başka çaresi yoktur.çünkü onun da eğlenmeye arkdaşlarıya gezmeye hakkı vardır.sırf ailesi istemiyor diye gitmemezlik yapmak sadece kendine saygısızlık olabilir. ha bunların görgüsüzce ortalıkta dolaşanlarına lâfım: ''otur oturduğun yerde'dir''
bara gitmekle görgüsüzlük eylemini pek bağdaştıramadım. izin almak gereklidir ama hep aynı cevapla lüzumsuz yere karşılaşan genç elinde sonunda istemeyerekte bunu yapacaktır. gencin yaptğından çok kendi dünyaya getirdikleri çocuğa güvenmeyen, baskı altına sokan aileye ne demeli.
kafaların bukadar sığ olabileceğini bilmeme karşın sözlükte karşılaşmamayı umuyordum.yani sadece kızlar barda kendini kaybederler, içip tecavüze uğrarlar.başka bir seçenek yoktur.arkadaşlarıyla vakit geçirmeye, eğlenmeye veya hüzünlüyse biraz kafasını dağıtmaya gidemez.sonra da evine dönüp sağ salim uyuyamaz neden çünkü beyinler sadece kızların gece geç saatte dışarı çıkmasının sonucunda erkeklerin kollarında uyanacağına proglamlanmış.kadın ya da erkek bilinçli olduğu sürece ve erkek de beynini cinsel organından ayırdığı sürece gecenin köründe ailesinden haberli veya habersiz kendi sorumluluğunu alan kişi ne yaptığını biliyordur.bakış açısını biraz daha genişletip kızların başına ailesinden habersiz bara gittiği zaman değil de ailesinin haberi varken kocası tarafından dövüldüğü için boşanmak istediği zaman ailesi tarafından öldürülen kızlara çevrildiği zaman her şeyin büyük şehirlerdeki yaşam mantığıyla ilerlemediğini göreceklerdir.
görgüye gelince nerde nasıl davranacağını kestirebilmektir.bunu da ailesinin yetiştiriliş tarzından almıştır.sonuçta ailesinden haberli veya habersiz bara gittiiği zaman orada nasıl davranacağının bilincine varmıştır ailesi sayesinde zaten.
baskın yapılan barlardan hüngür hüngür ağlayarak polis aracına bindirilen hatunlarımızdırlar. görgüsüz değil aslında meraklıdırlar
(bkz: insanin basina ya meraktan ya da)
ailesinden izinsiz bara giden her kizin sabaha bir erkekle uyanacagini düsünen, fazla nuri alço ve tecavüzcü coskun filmeleri izlemis sig düsüncedir.
(bkz: gereksiz basliklar)
(bkz: son zamanlarda artan polemikli basliklar)
(bkz: müstehcen tavırlarla bara duhul eden yalnız kız)
okuyunca 'kişi kendinden bilir işi' atasözünü akıllardan geçiren başlıktır.
23 temmuz sabahı nasıl bir türkiye'ye uyanacağız korkusunu yaşatan zihniyeti bir kez daha açıkça görmemizi sağlayan, kadınca değil insanca harekettir. arkasındayızdır.. * *
izinsiz geldiğini çaktırmaz ama içki içmemek için uydurmadığı bahane kalmaz.bir tanıdığa rastlama korkusuyla,pençelerini çantaya geçirmiştir,her an masanın altına dalmaya hazır durumdadırlar.
(bkz: insanlari garipmis gibi gostermeye calisan hoduk)
bunlar çok fena kızlardır. dayak istemektedirler. fakat suç tümüyle kıza atılmamalıdır. kız izin alamıyorsa bunun nedeni herkesin bara icraat için gittiğini zanneden birtakım erkekler de olabilir. aile, kızlarının başka bir erkeğin kollarında uyanacağını, akabinde pişkin pişkin "ne yaptım ben?" diyeceğini tasavvur ediyor olabilir. evet evet, bundan dolayı izin vermiyor olabilirler.
Bu kızlar zaten yaptıkları her hareketiyle konuşma tarzlarıyla , sözleriyle "ben buraya ait değilim ama özeniyorum işte" mesajını verirler bardakilere. Bunlarla ilgilenen erkeklerde genelde barın abaza gençliğidir. iki çıplak bir hamama sözü burda gayet yerindedir.
erkek izinsiz gider, kız gidemez diyosun.

(bkz: ataerkil toplum)
(bkz: ota boka durum tespiti yapan süper uuserlar)

çok dertliyim sözlük

tanım: belkide ailesinden izin almasına bile gerek olmayan, özgür kızlardır.
yasaklayarak sonuç alabileceğine inanan ailelere kapak olarak göderilmiş kızlardır. *
"ooo bak bara karılar gelmiş, gidip yalayalım ahoahuaoah" şeklinde cümleler kurup sonra da o kızlara görgüsüz diyen dar kafalılar tarafından suçlanan kızlardır.
ailelerine yeterli itimadı vermişlerse sorun teşkil etmeyecek kızlardır.
ailesi tarafından henüz 15 iken 60 yaşında bir adama kocaya verilse bazılarının gözünde hepten erdemli ve namuslu, terbiyeli olacak olan kızlardır.
aileden izin alarak geceyi barda tanıştığı biri ile sevişerek geçirmesi ve sabahleyin adını bile unutması ahlakını geri getirmeyecek insandır. zaten böyle birşey için izin alabileceği ailesi varsa izin almasına bile gerek yoktur. sevişin gitsin...
- anne ben bara gidicem.
+ tamam kızım ama geç kalma.
- yok anne hemen çıkıyorum..
+ öhfğ?

(yılmaz erdoğandan alıntıdır, biraz değiştirilmiştir.)
ailesinden izinli bara giden görgüsüz kızlara nazaran bir alt modeldir. biraz daha kendilerini ve kültürlerini kaybetmemiş versiyondur, bara gitmek, aileden izin almak veya almamak, görgüsüzlük veya kültür göstergesi olmamakla birlikte ailesinden izin almadan camiye giden görgüsüz kızlarda mevcuttur. görgü çok garip bir kavramdır. gidilen yerle görgü değişmez, hele aileden alınmış izin bu değişmezliğe değişmezlik katar.