1994 yılındaki iyimser bir gül albümüne kapak resmi olarak önden ve yandan robot resmini koymuştur.çok orjinal,çok marjinal.
http://www.ahmetkaya.com/...ari/8_iyimser-bir-gul.jpg
Hergün bir yerlerde şarkısını dinlediğim ölmemiş bir ses sanatçısı.
bir o yani bir bu yani, gel öpeyim sol yanağından, koy çatlasın öbür yani.
hakkında bilgisi olmayanların, terörist diye atıp tutanların uçurtmam tellere takıldı belgeselini izleyerek hakkında gerekli bilgilere sahip olacakları adamın dibidir. ''iddia ediyorum benden sonra hiç bir şarkıcının albümü benim kadar satmıyacak, satamıyacaktır'' demiş ve milyonlarca satan albümlerinin sonrasında ölümünün ardından hiç bir sanatçının albümü ahmet kaya albümleri kadar satamamıştır.

''öldükten sonra değil, şimdi anlaşılmak istiyorum'' > ahmet kaya
siyasi görüşü, hayat felsefesi bir yana şarkıları yorumlayışı kusursuzdur.
sanatçının siyasi görüşü olmaması gerektiğinin en büyük kanıtıdır.

kendi harcadı, harcattı. yazık.
Kendi secimlerinin bedelini odemis sanatcidir. Belli bir zumreyle kendini bagdastirip onlarin siyasi durusu yaninda saf tuttu. Sonuc olarak Paris'te yaninda sadece karisi varken oldu. Keske sadece sanatci olabilmeyi basarabilseydi.
karga sesli, bölücü, antipatik, gereksiz, şaklaban şarkıcı.
teröristleri Şah'a kaldıran şarkıları olan sanatçı. çapulçular dağda ahmet kaya'nın türkülerini bangır bangır söyleyerek karakol basarlar. ahmet kaya onlar için çok büyük bir sanatçıdır.

ahmet şafak dinleyecek değiller ya, tabiki ahmet kaya dinleyecekler.. herkes kendinden olanı dinler..
ülkemizde çarpıtılarak tanıtılmış iyi bir bestekar ve söz yazarıdır.
herkes dinlemesin onu.
apo'yu özledik isimli eseri okudugu için terörist olarak nitelendirilen sanatçı.

tabi çarpıtılmışta olabilir.
lise yıllarımda 'o adam vatan haini la dinlemeyin sakın' diye laf cambazlığı yapan arkadaş, şimdi facebook profilinde ahmet kaya şarkıları paylaşır oldu. varın siz düşünün bu adamın farkını.
hayatı boyunca ahmet kaya dinlememiş birine söyleceğim iki kelime olabilir.

boşuna yaşıyorsundur belki de ?

bağlaç ile beraber dört oldu.
Müziğin dili, dini, ırkı olmaz. Hala bunu anlayamayanları gördükçe üzülüyor insan. Sövüp sayanlar efkarlıyken, içerken gay dedikleri zeki müren'i ve pkk'lı dedikleri ahmet kaya'yı dinlemiyorlar mı? Hadi ama biraz gerçekçi olun dostlar.
Türkiye'de ses tanrısıydı, sonra direniş tanrısı oldu; bir ara kötülük tanrısıydı, en son ses tanrısı olduğu insanlar tarafından kabul edildi. Sanatçının böylesini özler oldu Türkiye...
bir duruştur, hayata karşı tavır alıştır, ezilen herkesin yanında olmaktır, zulüme başkaldırmaktır, başı belada olmaktır, acılara tutunmaktır, bütün istasyonlarda afişinin durmasıdır... kendisini terörist olarak nitelendirenler keşke açıp uçurtmam tellere takıldı adlı belgeseli izlese. çocukluğumun tam ortasından geçti ahmet kaya, bütün duygularımı ahmet kaya şarkılarıyla dışa vurdum. çok özeldir benim için, babam olsa bu kadar sevmezdim herhalde.

suçu saz çalmakmış öğrendiğim kadar... çok özledik gözüm, çok.
ya peygamber gibi sevilen ya da ölümüne nefret edilendir. kendisinin konumunda olan kaç insan vardır acaba? ölümüne nefret eden de peygamber kıvamında yücelten de zarar veriyor bu adama. siyasete girmeden değerlendirmek istiyorum ben kendisini çünkü siyasetin lağım kıvamına geldiği bir ülkede o bok çukuruna ben de girmek istemiyorum.

harbi müzisyendir. kendisine arabeskçi diyenlerin ya kulağı yoktur ya da vicdanı. vermek istediği duyguyu bu kadar etkili verebilen kaç sanatçı var bu ülkede? dahası bu ülkede müzisyen olarak kaç tane sanatçı var? bana göre mahsuni ve neşet ertaş ile birlikte 21. yüzyılın ozanlarındandır. evet ozandır.

en azından hacca gitmeden kendine hacı dedirtenler misali ozan arif diye anılan adamdan yüz milyon kat daha ozandır.
babamı hatırladan kişi. ben ahmet kaya'yı babamdan öğrendim. babam onun şarkılarını söylerken araba kullanırdı, kahvaltıya onunla gelirdi. her şey onun şarkıları kadar güzeldi. her şey onun sözleri kadar anlamlıydı hayatımızda. ahmet kaya'yı dinlerken hep babamı dinlermiş gibi hissederdim. ahmet kaya babam gibiydi. babam ise ahmet kaya gibi.

ahmet kaya korkarım derdi babamla ağlardık. ahmet kaya hiç birşeyimsin derdi babamla ile aşık olduğum kızı anardık. ilk içkimi babamla karşılıklı içmiştik ve yanımızda teyp vardı. teyp de ahmet kaya çalıyordu. ve babam gittiğinde ahmet kaya gibi nerden bileceksiniz dedim insanlara. sadece nerden bileceksiniz.
bir diyarbakır türküsü vardır bu adamın insanı diyarbakırlı yapar. türk olarak bu topraklardan çıkmış döneminin en büyük sanatçılarındandır. kimseye bir kurşun sıkmışlığı yoktur, kimseyi zorlamamış, kimsenin parasını çalmamış kimseye zarar vermememiştir. düşünceleri her ner kadar ters gelsede insan olabilmeyi becerememe alışkanlığında ki bu alışkanlık türke, kürte, almana vb özgü değildir insana özgüdür kaybolmuş gitmiş adamdır.
apo'yu özlemesinden ziyade kürt olması batan sanatçıdır. kendileri iki eliyle bir siki doğrultamıyorken bir kürt'ün bu kadar yetenekli bir müzisyen olması ne kadar acı vericidir.

o gün o gece sanatçı geçinen ibneler tarafından linç edilmesinin tek nedeni vardı. ahmet kaya'nın olduğu bir ülkede onların albümlerini kimse almazdı.
1957 yılının 28 ekiminde malatya da doğmuştur. 1980 yıllarında tanınmaya başlanmıştır. bir konserinde bölücü terör örgütü yanlısı diye kendisine çatal ve bıçak atılmıştır. daha sonra türkiye den fransa ya sürüldü ve fransa da yaşamını yitirdi. babası fabrikada işçiydi. müzikle 6 yaşında babasının hediye ettiği bağlamayla tanışmıştır. ilkokulu malatya da okumuştur. boş kalan zamanlarında plakcının yanında çalışmıştır. geçim sıkıntıları nedeniyle istanbul a göç eden ailesi sebebiyle eğitim - öğretim hayatını bitirmiştir. yurt dışına sürüldüğü zamanlarda vatan haini olarak görülen sanatçının kıymeti öldükten sonra anlaşıldı. kendisinin memleketinde bir mezarı bile bulunmamaktadır. son parçaları hoşçakalın gözüm ve biraz da sen ağladır. ahmet kaya adına türkiye de tek yer olarak batman da ahmet kaya halkevi bulunmaktadır.
uçurtmam tellere takıldı belgeseli ile insanların yeniden tanışmak zorunda kaldıkları sanatçı.
''Hiç doğru anlaşılmadım. Buna rağmen şansımı inatla zorlamaktan yanayım. Yüreğim ve beynim, yaşadığım sürece dünyanın her yanında acı çeken halkların yanında olacak. Bunu yaparken sadece kendimden güç alacağım. Bunun bedeli beni yaşadığım topraklardan, ülkemden, halkımdan, işimden, ailemden, sevenlerimden koparmak bile olsa, ben ceketimi daima yağmurlara asacağım. Bir gün birileri nasılsa Kürt asıllı olduğu için Kürtçe bir tek şarkı söylemek isteyen bir adamın hiçbir ülkeyi bölmediğinin öyküsünü yazacak ve bu öyküyü okuyanlar şarkı söyleyen insanlardan ve şarkılardan korkulmaması gerektiğini anlayacaklardır. Ben klasik bir kadere teslim olmak istemiyorum. Öldükten sonra değil, şimdi anlaşılmak istiyorum...''

adına yapılan uçurtmam tellere takıldı adlı belgeselde sarfettiği bu vurucu cümlelerle yüreğimi burkan güzel insan.
herkesin hakkında farklı şeyler söylediği ancak şarkıları konusunda herkesin hemfikir olduğu adam.