bugün

Kendine hakim olamayan, toplumsal etiklerden bihaber iradesiz kişilerin söylediği gerçek dışı söz.
Günümüz iktidarının ve destekçilerinin yaptıklarına bakınca baya destekliyor bu görüşü.
Bu kavramlardan yoksun olanlar icin sacmaliktir evet.
bunların tümü evrensel değerlerdir ve hiç bir zaman da önemleri azalmayacaktir.
Eğer bir allah inancın yoksa senin için ne irade, ne iyilik, ne kötülük, ne de adalet, ne suç olabilir. Sen bu kafayla ancak deterministik kurallara uyan ve beyninde oluşan kimyasalların seni bu şekilde yönettiği ve oradan oraya giden bir madde yığınısın. Ve belli kimyasalların salgılanıp hareket ettirdiği bir evrende eğer irade yoksa saçmalık diye bir şey bile yoktur. Her şey olması gerektiği gibidir. Yani kendi içinde çelişkiye düşüyorsun bu entry ile.
Tabi canım ben şerefsizim sen namussuzsun!
Olm siz mal mısınız? Sizin başka işiniz yok mu? Başka başlık yok mu?
Demiştim tekrar diyorum.
Eger bu kavramlardan yoksun iseniz saçmalıktır.
Bir hayvan ya da fesleğensen evet önemi yoktur.
Lakin insan olduğuna bir nebze inancın varsa, olmalıdır, olması gerekir.
bu kavramlar elbet vardır. olmasa isimleri olmazdı.
ayrıca bu kavramlar başka insanları korumak için değil, kişinin kendini koruması için varolmuştur.
mesela yoldan geçen bi adama küfür etsen dayak yeme ihtimalin yüksektir.
bu da gösteriyor ki ahlak kişinin kendini koruması için vardır.
diğer adı geçen kavramlarda, keza.
buna benzer bir cümleyi, hangi bölümdü hatırlamıyorum, rabarbada duymuştum. günün sorusu 'abartılan ne var?' diye bir soruydu.

saçmalık diye net bir şey söyleyemem ama şeref ve onur gerçekten çok fazla abartılan iki kavram. bir de insan şerefi ve onuru için yaşar diye bir zırvalık var ki aman aman.
Kabul edin veya etmeyin dinsizliğin götüreceği sonuçlardan yalnızca biridir bu durum. Dediğimi herkesin kavramasını beklemiyorum, bu konularda kafa patlatmış insanlar ne dediğimi anlar. Din yoksa objektif ahlak, iyilik veya kötülük kavramları bile bahsedilemez. Görecelik olduğu an zaten... Eksilemek yerine bu konulara kafa patlatın. Doğru söyleyeni köyden kovmaya gerek yok.
Ben bunlara önem vermeyen insandan korkarım çünkü her türlü pislik ona normal gelebilir. Ahlak, namus, şeref, onur çok derin kavramlardır, çoğu insan hepsini sadece belaltı düşünüyor ama. Örneğin ahlak anlayışı olan birisi; sokağa çöp atmaz ya da şerefli birisi; yanında çalışan işçinin hakkını yemez, onurlu birisi; hırsızlık yapmaz, namuslu birisi; cocuklara göz dikmez. Düzinelerce örnek verilebilir daha ama bu kavramları saçma gören birisi her türlü pisliğe bulaşabilir.
Akepeli beyanıdır.
ahlaksız şerefsiz beyanıdır. *
Bunun devamında adalet denen soyut kavram da gelir. Bu kavramları saçma bulan kişi her türlü gasp, tecavüz, cinayet gibi şeyleri yapabilir. Hatta daha da ileri gideyim zor durumda kalsa insan bile yiyebilir. Herhangi bir normu olmaz bağlayıcı bir kurala sahip olmaz. Bu insanlar canı o an ne istiyorsa olmasını ister ve kural tanımaz. Toplumda bu zihniyete sahip binlerce kişi var hepsi de kendini maskeliyor bir şekilde acilen tedavi edilmeliler.
onur şeref sadece erkek ismi değildir dedirten hede.
En azından bu kavramları diline pelesenk edip her haltı yiyenlere kıyasla açık sözlü insan söylemidir.
Ahlaksız, namussuz, şerefsiz, onursuz için gerçekten de saçmadır.
Namus, şeref ve onur ahlaka ait kavramlardır. Ahlak toplum değerinden çıkmadır. Toplum zamana ve olaya bağlı değişim gösterdiğinden yargıları da değişir. Toplumun ahlakına kapılmak sürekli değişen bir durum içinde olmaksa. Sürekli değişen yargıların olması tutarsızlıktır. Tutarsız olan ahlaki ve doğru olmayacağından kendi oluşturduğumuz etik yargılar iyi ve doğru ama toplumun dikte ettiği ahlaki doğrular ahlaki olmayandır.

Örneklere vakit harcamayacağım ama düşündüğünüzde toplumumuzda namus, şeref ve onurlu nitelikteki öne çıkan insanların topluma büyük zararı olduğunu anlamak güç değil.
Normal düşünce yetisine sahip olamayan insanların iddiası,
Bunlar insanla hayvan arasındaki farkların bir kısmıdır, yani bunları reddeden için diğerlerini de reddetmek şarttır,
Hayatını koruma, yaşama, özgürlük, sahip olma hakkı, miras, kanuni ve şeri kanunları yok saymalı, miras, tapu, ruhsatla işi olmamalı, ayılar inlerine çelik kapı taktırmıyorsa söksünler kapıları, kilitleri, savunma için pençe ve dişleri yeter, silah kullanmasınlar, maymunlar gibi kaba taş ve sopa olabilir,
Bide yolda biri yakalayıp sikmeye kalkarsa ya razı olacaksın yada hırlayıp diş göstererek savunma yapacaksın yada koşarak uzaklaşmayı deneyeceksin,
Doğada yok dediklerinin yanında diyemediklerinle de yüzleşmek zorundasın.
Doğada olmadığı yalanıyla savunulmaya çalışılan troll beyanıdır.

Biraz doğa belgeseli seyreden herkes sürü halinde yaşayan memeli hayvan topluluklarında bazı kuralların olduğunu bilir. Sürünün varlığını devam ettirebilmesi, iç dengelerin sağlanması için bu böyle olmak zorundadır. Sürülerin iç kültürel, sosyal gelenekleri, kuralları bunlara Allah tarafından ilham edilmiş sabit kurallar olmayıp, aynı hayvan cinsinde bile sürüden sürüye ve zamandan zamana farklılık gösterebilmektedir.

Tüm bunlarda anlayabilenler için çok hikmetler vardır.
bir süre önce böyle düşünüyordum. sonra toplumla uyumlu olmam gerektiği aklıma geldi. artık bu kavramlara gereken önemi veriyorum.
(bkz: götünü yaladığım tek kadınsın)
Seni utandıran , yapınca içinin rahat etmediği şeyler genelde günahtır.