bugün

ahiret kavramı, üst tabakanın, insanları ezip daha iyi yaşamak için uydurulduğu gerçeğidir. üzgünüm ama öyle bi yer yok olsaydı zaten abes olurdu. bazılarını daha güçlü bazılarını daha zayıf yaratıp adaletsizlik yapan allah ın adalet sağlaması çok gülünç olurdu. şimdi dinciler açıklar bişeyler ama hepsi yalan hepsi...
ölümün olmaması demektir. demek ki buna inanlar ölmüyorlar, yani bir şekilde hayatlarına devam ediyorlar. en azından zaman içinde çizgisel olarak ve en azından biz yaşayanların gözünde bir ölümden sonra zaman yaşanır. yani birisi ölür ve ondan sonrası yine varlıktır. peki ne oluyor ruhlara, yeniden dünyaya mı geliyorlar? öyleyse bunlar insan falan değil bu vakıayı yaşayanlar cin, şeytan filan olmalılar. ha ahretin olmaması şimdilik şu kadarlık bir hakikatle doğru olabilir henüz en azından biz kullar nezdinde kıyamet kopmamıştır, ama kıyametin olmadığı var sayımı henüz doğrulanmamıştır.

netice itibariyle kopabilir de kopmayabilir de...

2. tanım: henüz doğrulanmamış var sayımdır.
güldüren tespit.adam öyle bi sıçmış ki klavyedeki harfler yetmez işin aslını anlatmaya.ilgi çekmek isteyen ateistlerden biri de olabilir ama hani şu götü sıkışınca inanmadıkları allah'a sığınan.
Bir kafir söylemi.
ahirete gitmeden kaybettiğini kabullenen insansının totosuyla yaptığı tespittir.
Pamuğun olmaması kadar abestir.
bir yoksayımdır.

darbe dönemi işkenceden babası ölen bir arkadaşımla bu konuları tartışırken bana şöyle demişti: "lütfen beni bu inançtan çevirmeye çalışma, çünkü ben ahiret denen yerde babama yapılanların hesabının sorulacağını düşünerek ayakta durabiliyorum. bunu elimden almayın nolur..."

daha da açıklama yapmaya gerek yok sanırım.
mantıklı insanın, mantıklı düşünce ve açıklamayla ulaşacağı sonuçtur.
dini ve siyasi içerikli başlıklara yazmayı pek sevmiyorum. Ama kendini çok ileri görüşlü düşünen bir yazarın açtığı başlık. çok inançlı bi insan değilim. Ama söyleyeyim. insana ayrılan 70 80 yıllık süre zarfında Allahın var olduğuna inanan ve ibadetlerini yerine getiren bi insan en fazla 1 yıl kaybedecek 80 yıldan. Ama bizim Allah dediğimiz, kainatı yaratan o yüce varlık gerçekten varsa eğer (ki bana göre var) hayatı sadece 70 80 yıl zanneden insan sonsuz bir yaşamı kaybedecek. sağlam kazığa bağlamak, sağlamcılık dediğimiz tabir vardır ya, o çerçeveden değerlendirdiğimizde hangisinin daha mantıklı ve gerçekçl olduğu ortada.

Kaldı ki, bi toplulukta okan adında birisi yok diyebilmen için bütün insnları durdurup senin adın okan mı, okanı tanıyomusun diye sorman lazım. Eğer Allah'ın olmadığına inanıyosan bütün kainati* gezmen ve bilimsel açıdan birçok şeyi araştırman lazım. Ancak o zaman Allah yok diyebilirsin.
" sosyalizm parayı buluncaya; ateizm uçak sallanıncaya kadardır." sözünü akla getiren liseli üfürmesi.
onları izleyen ve cezalandıracak bir güç olduğuna inandırmadan insanları kontrolü altında tutmanın mümkün olamayacağını anlayıp şu anki dünya düzenini kuranların bildiği gerçek.
sanırım zoruma giden durumlardan biri.
--spoiler--
Çok zengin bir ailenin, çok çekici bir çocuğu olarak dünyaya gelip ailenin ruhsal yapısının iyi olduğu bir ortamda büyüyebilirdim. 30'uma varmadan evlenip çocuk sahibi olur, anneme babama torun vermiş olurdum. Onları bir defa olsun mutlu ederdim. Fakat bunu göremeyecekler. En kötüsü bir daha onları göremeyeceğim öldüklerinde. Daha da kötüsü de 21 yılımda o kadar boş an var ki... hala öyle gidiyor, kafamı yastığa koyduğumda, arkadaşlarıma baktığımda - hepsi değil tabi- günlerin akıp gittiğini görüyorum. Bomboş geçiyor, zamanın olmadığı bir cennet, hazların bahçesi, annemin karnı... hepsi birer hayal. Hepsi ilkel savunma mekanizması maalesef. Adaletin yerine bulma inancı, zayıf bir egonun hayali. Üzgünüm, keşke böyle olmasaydı. Keşke adaletsizlikler için telafi olsaydı, keşke kendi hatalarımızı telafi edeceğimiz bir yerler olsaydı başka taraflarda. Fakat yok sanıyorum. umarım vardır da buna inanmamanın cezasını çekerim ve ardından hatalarımı düzeltmem için bir şans verilir bana da. iyi değerlendirin yaşamı. Ben çoğu günü geriye baktığımda hatırlamayacağım. geriye baktığınızda hatırladığınız kadar yaşamış olacaksınız.
--spoiler--
Öldükten sonra beni bekle konuşalım.