bugün

silikonun suyunun alınması ve içine karbodioksit yerleştirilmesiyle üretilen ve dünyanın en hafif katı maddesi olmasına rağmen yüksek ısıya dayanıklılığı nedeniyle 'mucize madde' olarak adlandırılan madde. erojel, kurşun geçirmiyor, 1 kilogram dinamitin patlamasından etkilenmiyor ve 1300 dereceden -120 dereceye kadar varan aşırı sıcak ve soğuktan koruyabiliyor.
(bkz: mavi duman)
oldukça pahalı bir malzemedir. nasa uzay mekiklerinde kullanır. farklı üretim teknikleri vardır.
böyle ele alınıp mıncıklanası gelen kimyasal buluş.
çok hoş görünüyor. yalnız hala çok pahalı.
inanılmaz ağırlıklara dayanabilir. ateşe karşı oldukça dirençli. süper bişi.
üretim teknikleri çok zor olmasada üretilmeye iş adamlarınca çekinilmesi hayretle karşılanan yalıtım maddesidir.
DUman gibi göründüğünden donmuş duman ya da mavi duman da denen madde.

meraklısı içn 2.6 cm x 0.7 cm boyunda yuvarlak şekilde olanı 35 dolara satılmaktadır. %95 kadarırır hava olduğunu hesap edersek oldukça pahalıdır.

Siliko tabanlı aerojelLer toksik ya da radyoaktif değildirler. Faket gözlere, cilde, solunum ve sindirim sistemine mekanik hasar verebilir. Silikon parçacıklarının solunması astım benzeri hastalıklar ortaya çıkarabilir. Öyle elle direk mıncıklamayın. Koruyucu gözlük maske eldiven kullanmanız tavsiye edilir.
Çok iyi bi yalıtım malzemesi, ve bildiğim kadarıyla dünyanın en hafif maddesi, çok sert olmasından dolayı da çok kırılgan, tıpkı elmas gibi.
tetrrametilortosilikat ya da tetraetilortosilikat ile yapılabilen madde. büyük bir kısmı havadan oluştuğundan ve bu yüzden de saydam bir yapıya sahip olmasından ötürü "donmuş duman" ya da "mavi duman" da denir. aerojel ısı iletkenliği çok düşük olduğundan dolayı yüksek sıcaklıklara dayanıklı bir maddedir ve aynı zamanda hem kırılgan olabilip hem de büyük ağırlıkları taşıyabilir. bu önemli özelliklerinden ötürü genelde uzay mekiklerinde kullanılır.
%99,8'i havadan oluşan, yalıtkan, sünger benzeri görünüme sahip katı madde. 1931 yılında Amerikalı bilim adamı Stefan Kistler tarafından silika jel kullanılarak icat edilmiştir. silikon tabanlı katı maddenin içindeki sıvı ile havanın yer değiştirmesi sonucu oluşur.

en iyi yalıtım malzemelerinden yaklaşık 40 kat yüksek yalıtma özelliğine sahip, camdan 1000 kat daha az yoğun olan bu madde, kütlesinin binlerce kat fazlasını taşıyabilir. dayanıklılığı nedeniyle uzay araçlarının yapımında, süs eşyalarında, spor malzemesi üretiminde, çelik yeleklerde ve başka birçok alanda kullanılır. ayrıca ateşe karşı son derece dayanıklı olduğundan itfaiye giysilerinin üretiminde de aerojelden yararlanılır.

görsel