bugün

türk telekom hizmeti olan adsl destek hattı çalışanı ile kullanıcı arasında geçen diyaloglardır.

+ türk telekom adsl destek hattına hoşgeldiniz, ortalama bekleme süreniz 10 dakikadır.
- çaattttt... (telefon kapanır)...
+ alo iyi gunler adsl destek hatti, ben inci nasil yardimci olabilirim ?
- adsl hattimda sorun var baglanamiyorum. link isigim yanip sonuyor.
+ yeni kullanicimisiniz ?
- hayir uzun zamandir kullaniyorum.
+ boyle birsey olmamasi lazim beyfendi, modeminiz takili mi ?
- evet takili hanimefendi, link isigi yanip sonuyor...
+ peki modeminiz bilgisayara bagli mi, kontrol ettiniz mi ?
- hanimefendi link isigim yanip sonuyor diyorum, modemim bagli...
+ eminmisiniz beyfendi kontrol ettiniz mi ?
- caattt... (telefon kapanir) homurrr homurrrr... ??!&%^%&!!!!!
Ankara'da adsl için port beklerken, port gelip gelmediğini öğrenmek için destek hattını aradığımda; çaycı olduğunu sandığım bir adam çıkarak, arkasındaki adama(telefonun ahizesini eliyle kapatarak) "port ne abi" diye bağırıp, oradaki adaminda "yok de yok de" demesiyle koptuğum bir olay, sadece Türkiye'de başımıza gelebilir sanırım
+iyi gunler yaklasık 5 dakika önce koptum sorun nedir acaba?
-bilgisayarınız ve modeminiz acık mı?
+arkadasım 5 dakika önce koptum diyorum acık olmasa nereden bilicem koptugumu
-modeminizin link ısıgı yanıyor mu?
+yanmıyor***
-bir dakika efendim hattınıza ulasıyorum
+tamam bekliyorum
*5 dakikalık bir sessizlik
-efendim hattınızda bi problem olusmus internete su anda baglanamazsın kısa bi süre icinde halledilecektir
+(umutlu bi ses tonuyla) tamam peki ne zaman hallolur
-24 saat icinde....
+caattt
-iyi günler internet çalışmıyor da aslında nete bağlandığını görüyorum ama sunucu bulunamıyor diyor.
-modeminiz açıkmı?
-??!!?? açık.diyorum ya bağlandı görünüyor.
-ışık yanıp sönüyor mu?
-evet normal çalışıyor diyorum ama sunucu bu..
-anlıyorum. peki şunları şunları şunları yapıcaksınız daha sonra şu şu şuna girip submit yapın.
-nereden gircem peki bunlara?
-onu da siz bulun.
-??!!?? psııpsdısıdsıpıs*
-iyi günler. bıdı bıdı.....internete giremiyorum.....bıdı bıdı.....çok önemli işlerim var.... bıdı bıdı....
+ok anladım. o zaman şöyle yapın; bıdı bıdı.....oraya sokun.....bıdı bıdı.....modemin düğmesine basın....bıdı bıdı....yeniden başlatın....bıdı bıdı....
-hmmm. tamam herşeyi anladım da modem ne??
+sen çık temiz hava al.
- alo!!
+ iyi günler beyefendi adsl desk hattına hoşgeldiniz. nasıl yardımcı olabilirim?
- hanım efendi benim abizzitiripitim bozuk!
+ anlayamadım efendim? ne dediniz?
- zııtttttttt erenköy!! niahaha
+ çaaaaaaatt!!!
ADSL destek hattını bir grup arkadaş arar;(yani biz *
ilk arayan;
-alo iyi günler.ali poyraz orda mı??
+beyefendi burası adsl destek hattı yok öyle birisi!
-peki iyi günler.
kapatır

ikinci arayan;
-aloo ali poyrazla göreşecektim..
-beyefendi burası adsl destek hattı başka bir sorununuz yoksa meşgul etmeyin lütfen!!
-ama ama..
-çatt!!!

üçüncü kişi;
-ali poyraz..
-çattttttt!!!!

Son kişi;
-alo iyi günler
-iyi günler.burası adsl destek hattı.buyrun nasıl yardımcı olabilirim.
-şey dicektim.Ben ali poyraz!!! arayan soran var mı????????
-hönk!!!!!!!

arkadakiler yarılırrrrrrrrr!!!!
üsttekinin aynısı bir deneme;
fakat operatorden kaynaklı bir saflık sonucu şu diyaglo gelişiyor;

-alo iyi günler!!
-iyi günler adsl destek hattı! nasıl yardımcı olabilirim?
-ali poyraz orda mı diye soracaktım da!!
-bi dakka

dedi ve galiba arkasına dönerekten bizim telefonda kırılıp geçmemizi sağlayan o cümleyi,arkasındaki kitle ile paylaştı.işte o cümle

-arkadaşlar; burda ali poyraz diye birisi var mı???

biz telefonu attık...son sözlerimiz ''puahahha'' oldu ve öldük sadece...
- iyi günler adsl ile görüşecektim.
- burda öyle biri yok!!
yakında orda çalışanlara arkadan destek olacağım hattır.

edit: bunu kendilerine belirtip entrymi dialog kapsamına sokuorum.
- iyi günler adsl destek hattına hoşgeldiniz ben volkan nasıl yardımcı olabilirim?
- iyi günler volkan bey, dün geceden beri internete giremiyoruz, modemde adsl ışığı da yanmıyor.
isim hizmet no alınır...
- bağlantınızda bir problem görünmüyor, bilgisayarcı bir arkadaşınızdan yardım alın.
- hönk, nasıl yani?????

(bkz: adsl bilgisayarcı arkadaş bulma destek hattı)
+adsl destek hattı ben hakan. nasıl yardımcı olabilirim?
-benim adsl borcum 3 aydır birikmişti. bugün adsl bağlantım yok da kesildi mi acaba diye sorcaktım.
+isim ve hizmet no alayım efenim.
-X.X.
+XX bey, bugun itibariyle 104 ytl olan borcunuzdan dolayı kapatılmıştır.
-peki ilk 2 aylık kısmını ödesem açılır mı?
+hayır, bu mümkün değil efenim. tek defada 104 ytl nin yatırılması gerekiyor.
-anladım. peki saolun..
+iyi günler XX bey.

yarım saat sonra sadece 2 faturası yatırılır ve PC nin başında beklenir. 30 dk. yeterlidir..
hemen uludagsozluk.com a girilir...*
modem açıp kapayarak dünyayı kurtaracaklarına inanan insanların telefondan destek verdiği / veremediği hatta yaşanan alışılmış diyaloglardır.
adslimde hic bir problem olmadigi bir gun

-iyi gunler adsl destek internetinizde bir sorun varmis,bizi aramissiniz?
+ *$a$a kalma efekti* yoo bir sorun yok,aramadim ama
-iyi ama beyefendi bizdeki bilgiye gore sizde sorun varmis.
+ ...(oyle birseyki beni de inandirdi inandiracak) valla su anda yok olsa ararim ama ben sizi?
- iyi gunler.cat.
adsl destek hattı sürekli aranmıştır ve artık ısrarlara dayanamayıp eve gelirler.anne de artık sorunlardan bıkmıştır.
akşam eve gelen ve sürekli adsli meşgul eden kişi * annesine sorar;
-anne oldu mu internet?
-evet olduu.*
-ee sorun neymiş?
-arkadaki kablosu çıkmış!!!!! *
-hımmmm. * neyse ben bir yemek yiyim. * *
+iyi günler ben adsl hattımdan şikayetçiyim de bir maruzatım olacaktı...
-tabi buyrun neydi?
+ben adslyle baglanıyorum fakat baglandıktan 5 dk sonra internete baglanabiliyorum...
-çözüm basit efendim.5 dk önce baglanın o zaman
+nası yaniiii
-aloo.eydiesel destek hattı?
+aysel neyim yok oglum.yanlıs aradın.çatt.
-?!?!...
(bkz: yanlis numara diyaloglari)
telefona destek pardon cevap verenleri kınamamak gereken diyaloglardır. Adsl hattının bağlı bulunduğu telefon numarası değişiminin gerçekleşmesi için gelen teknik ekip özeldir. Amcası dayısı olmayanın işinin sallandığı ülkemizdde torpil bulup işini hızlı ve işin ehline yaptırdığını düşünen bir vatandaş ile hattın nakil işlemini son derece hızlı gerçekleştiren ekip müdürü ile arasındaki diyalog.
-abi sizin işinizde zor
-öyle
-yalnız teknik kadro yetersiz gibi
-adsl yeni teknoloji ekibin eğitimi zaman alıyor tabii
-neyseki siz geldiniz de... allah razı olsun
-alo xxx xx xx kontrol ediver hattı* modemi sök
-söktüm abi
-hat geldimi*... bi süre bekleyin internet gelir
-peki abi
-bu arada gece modemin fişini söküyomusunuz ?
-hayır abi neden sökecektim ki
-ısınır bu modemler
-ne alakası var sen yatarken buzdolabının fişini sökermisin ?
-numaran kaçtı senin ?
-yok abi ben zaten modemin fişini söktüm bikaç gün sonra denerim gelmezdiyse bekleriz olmadı internet cafelere gideriz*
-iyi günler ben serkan nasıl yardımcı olabilirim
-iyi günler benim link ışıklarım yanıyor fakat uzaktaki bilgisayara bağlanamıyor diyor bunun sebebini öğrenebilirmiyim?
-hımm ..... hanım sizin beylikdüzü bölgesinde bölgesel sorundan dolayı bağlanamıyorsunuz,
-ne zaman düzelir?
-arkadaşlarımız çalışmalara devam ediyordur bu konuda bilgiye sahip değiliz
-peki iyi günler
buna benzer 4 kişiyle(serkan,serdar,mesut,ali) diyologu geçmiş morfin ertesi gün yine arar
-hala düzelmedi bu sorun
-serkan olan evet siz dünde aramıştınız hatırladım ama yapabılecegım bişey yok bölegesel sorun
-ama komşum gırebılıyor nasıl oluyor böyle
-beylikdüzünde 40 lokal var ve siz 39.lokal ve sorunlu lokaldesiniz.
-yaa üff ya ben şansıma ne diyim ya.(öyle bir çaresiz durumdadır ki yaşlı teyzeler gibi adsl hattandakine dert yanar)
nerde sorunlu bir şey varsa bizim bölegede ya,kar yagdıgında da böyle,bizim elektrikler en önce gidiyor,su bizim evde kesiliyor. *
(serkan gülüyor bu arada)
- haklısınız gercekten sorunlu bir bölge
-neyse serkan bey beni dinlediğiniz için tesekkur ederım.
-önemli değil her zaman. * * *
- iyi günler...benim net hızımın 2 megabit olması gerekiyor ama modem'in arayüzüne bakınca 512 görüyorum.
- modemi kapatıp açtınız mı ?
- evet*
- ip'nizi güncelleyin o zaman
- naapıym ?
- ip'nizi güncelleyin.
- peki..teşekkürler...

(bkz: ip güncellemek)*
bu bilgilendirici olmasından dikkat:

-iyi günler ben hede nasıl yardımcı olabilim.
-ben de hodo . birinci olarak şu fatura konusu ile ilgili bilgi almak istiyorum
-buyrun
-şimdi ben 512/3 kullanıyorum ama limiti aştım diyelim en fazla kaç lira fatura gelir?
-en fazla 125 falan gelir?
-sınırsız tarife * yüzde 15 değil mi ? (ben öyle hatırlıyormuşum)
-hayır tarife * yüzde 25
-(iç ses: ha iyi 129ytl bana girdi)
-e ben istemeden şimdi 1024 oldu bu, aşınca kaç ödüycem ?
-180 ytl falan olması lazım (hesapladı orda,tıkır tıkır ses geldi)
-o zaman ben 256 sınırsıza geçmek istiyorum mümkün mü (eskiden salak gibi 256 tan 512ye geçilmiştir (bkz: sengitbalilgelsin/@adsl) )
-mümkün ama bölgenizdeki telekom müdürlüğüne dilekçe ile başvurmanız gerekiyor.
-(dumur) neden, 256dan 512ye geçerken anında telefonlan olmuştu ne gerek var.
-şimdi 1024lük portların altyapısı 256 ve 512 desteklemiyor (buna ancak yuh denir, 1gb ethernetin 10mb desteklememesi gibi birşey bu) aynı şekilde 256 ve 512 de 1024 ve 2048 desteklemiyor.... (burda sanki telekom altyapı yapmış izlenimi veriyor!)
-niye desteklemesin ki, altı üstü yazılım bi rakam değiştirilecek (burda telekomcu yazar beni bilgilendirsin aksi oluyorsa)
-öyle donanım yenilendi falan felan..... (burda büssürü zırvalama, normale teknikten anlamayan vatandaşa dediklerinden, fazlasını o da bilemez zaten, bilse callcenterda çalışmazdı).
-iyi neyse teşekkürler.
-iyi akşamlar.

işin özeti şu: limitsizden limitliye geçerseniz anında, limitliden limitli için sürüm sürüm, şimdi başvursam biliyorum haftalar alacak, diycekler yok port yokmuş (256lik port yok beh beh, sanki bunları geri verdiler 1024ler için indirim yapıldı bunlara) falan felan.
her nekadar superonline da tt altyapisini kullansa da görüşülür cevap beklenir.

beni işe alsalar ben süründürür müyüm milletimi be...
off. amma yazdım..

ek not: noldu 1gb yaptınız da 512den 256dan bile daha yavaş bu. 2kat dediniz de o iki kat sadece download hızı ki o da ftp http dosya çekerken, yiyorsa ping zamanının 2 kat düşürün.**
format çekilen bir bilgisayarda adsl bağlantısı kurlamamıştır. yüklü gelen ve saklanan adsl faturası saklanan yerden çıkarılır ve daha önce hiç aranmamış destek hattı aranır.

b: ben
h: hattaki adam
a: annem
g: bilg. sorunu çözmeye gelecek adsl hattının tahsis ettiği adamlar

h: adsl destek hattı buyrun.
b: ii günler bazı nedenlerden dolayı format çektim. daha sonra nete girmeye çalıştım fakat nafile.
h: modemizin ışığı yanıyormu?
b: herbir ışığı yanıyo pover lan adsl ready falan ne varsa yanıyo. fakat bu ready ışığı yanıp sonuyo anlayamadım ?!?!
h: hıı tamam ben bi bakıyım sorun bizden mi kaynaklanıyor (cat cut kalvye sesi) ki öyle bişey yok sanrım sizden sorun.
b: allah allah hiç olmadı daha önce.
h: ben isim alıyım size yarın birilerini yolarız. bakın ilk 3 ay içinde bedava geliyolar daha 3 ay olmamış sizin.
b: yok yok.. hı beleş mi tamam yollayım abicim yarın bekliyorum erken gelsinler. işlerim var nette (wallaha billaha entry girmeyi düşünüyordum).
h: tamam bizde adresiniz mevcut. yarın sizden randevu alırlar.
b: oke üstad saol.

5 dakkada yanlış tanıtılan ethernet kartı driverının silinmesi ver doğru driverın yüklenmesi sonucu sanki abd yeniden keşvedildi gibi sevinildi.

daha sonra ise arayan onlar oldu ve beim tepkim..

telefon çalar..zırr bakan annemdir

a: alo
h: iyi akşamlar alperenenen le görüşecedimde.
a: kim arıyordu?
h: adsl destek..
a: hı oğlum çözdü o olayı
h: tamam o zman ii akşamlar hanfendi.

5 dahha sonra telefon gene çalar..

b: anne adsl se alperenenen yok de. muhattap etme beni sorun çözemeyenlerle yaw.tersle konuşmak istemiyor de(işte o gün gelmiştir sen onları diil onlar seni aramkata çünkü boşu boşuna adam yollayacaklar die paraları bitecek.)
a: bakalım kimmiş.
g: iiakşamlar hanfendi alperenenen evi ise biz yarın gelmeyi düşünüyoruz kaçta gelelim.
a: yok oğlum çözdü sorunu saolun.
g: haaa tamam o zaman ii akşamlar.
a: ii akşamlar.
+iyi akşamlar ben hede nasıl yardımcı olabilirim?
-iyi akşamlar hede bey benim bağlantı hızımda anormal bir düşüş var sebebi ne olabilir acaba?(aslında baya sinirlidir)
+beyfendi şu an yurtdışı çıkışlarında bir sorun var fiber optik kablolardaki prob..
-hay sıçayım kablonuza be ben alacam size kablo onu döşeyin ne lan bu bıktım lann!!
+ama beyfendi şimd..
-çatt!!!!
(bkz: yaşanmıştır)
(bkz: cinnet belirtileri)
15 gündür adsl bağlantısında sorun olan bir arkadsımın(sabit bir adsl linki yakalanamıyor sürekli kopma durumu) çaresizliğini birde kendim denemek suretiyle yaşanılan diyalog ;

- şu anda tüm operatörlerimiz diğer kullanıcılarımıza hizmet vermektedir lütfen bekleyiniz...
ısrarcı davranılır ve beklenir.

- iyi günler adsl teknik destek ben hede hedö nasıl yardımcı olabilirim?
- iyi günler hede hödö bey adsl bağlantımda sorun var sabit bir adsl linki yakalayamıyom sürekli kopuyorum.
- ben isminizi ögrenebilirmiyim?
- tabi adım hop tere yağli balli tarak.
- bir dakika hop tere yağli balli tarak bey bilgilerinizi kontrol ediyorum. Evet daha önce de 2 defa ağrıza kaydı bildiriminde bulunmuşunuz sorun devam ediyor anladığım kadarıyla.
- bravo doğrudur.
- beraber bakalım o zaman, hattınızda kullandığınız paralel telefon var mı?
- evet var
- peki splitter cihazi kullanıyomusunuz?
- evet kullanıyorum
- o zaman splitter cihazını devre dışı bırakıp direk telefon hattını modeme bağlayıp deneyebilirmiyiz
- zaten denedim olmadı.
- ben burdan bakıyorum şu anda bağlısınız ve değerleriniz gayet iyi.
- evet ama birazdan kopacağım tekrar. aaa hatta şu anda koptum.
- aa evet koptunuz..
- evet
- şimdi bağlandınız ben burdan görüyorum..
- evet.. ama koptum gene link ışığı sürekli kırpışıyor...
- aa koptunuz tekrar.. allah allah...
- hmmm peki modem ayarlarınız doğru olduğundan eminmisiniz.?
- zaten sizin servisiniz geldi kurdu modemi ve bende yeniden kontrol ettim ayarlarım doğru.
- hmmm modeminizde bi sorun olabilir o zaman.
- pardon anlamadım?
- diyorum ki modeminiz ağrızalanmıştır bir teknik servise göstermenizde fayda var.
- nasıl yani ben bu modemi 2 seneden beri şu son 15 güne kadar gayet sorunsuz kullanıyodum hiç bir problemde yoktu.
- tamam da arkadaşım modem dediğin nedir ki hem zaten bu modemlerin ömrü en fazla iki yıldır çok fazla bişiey bekleme yani..(konuşmanın seviyesi giderek düşmekte ve karşı taraftaki yavaş yavaş sinirlenmektedir.)
- iyi de beyefendi sizin hatlarınızda yada servisinizde bi sorun olamazmı yani? neden illa ben de sorun olmak zorunda? ben gerekli kontrolleri yapmadan ve çaresiz kalmasam sizi aramam zaten..
- anladım 'hocam' peki o zaman biz size tekrar bir ağrıza kaydı açalım. bilgisayarınızı ve modeminizi kapatmayın.arkadaslar bakacaklar. teknik ekipten arkadaslar pazartesi günü gelip ilgilenecekler.
- anladım pazartesi günü ne zaman gelecek arkadaslar?
- valla bilmiyorum her an olabilir.
- nasıl yani biz evde bütün gün sizi mi bekleyeceğiz? işimiz gücümüz var kardeşim.. (bi sktr git ya..)
- valla pazartesi yoğun oluyor.. yapabileceğim birşey yok..
- valla benimde yapacağım bişey yok lütfen bana bir saat aralığın verin!! o saatte bekleyelim sizi..
- peki o zaman saat 9-12 arası diyelim.
- peki tesekkurler..
- yanlız birazdan arkadaslar sizi geri arayacaklar... o zaman lütfen sorunun giderildiğini söyleyin.. ( pes yani..)
- oldu..
- iyi günler
- iyi günler

sonra ne arayan var ne de gelen...