bugün

(bkz: adem ve havva hakkında sorular)
işe yaramaz satıcı adamdı ben attım. Haksızsam, intikam alsın.
her insan aslında birer adem ve havvadır ve her biri kendi yaptıklarının cezasını çekmek için dünyaya gönderilmiştir ya da bu sadece birer araç olmuştur dünyaya gelmemiz için.
Yahudiler Boyle hikayelere fazla kapiliyorlar. Sonra toptan gebertiliyorlar.

Bu hikaye yahudilerin sayisiz kiyima ragmen bildiklerini okuyacagini, dunyada yine toptan itlaf edileceklerini anlatir.
adem hikayesi tevrat da genesis (yaratılış) bölümünde geçer. cennetten değil aden bahçesinden kovulmuştur. bizim çok bilmiş ilahiyatçılar ısrarla gökten atıldığını zanneder. açıp tevratı oku be kardeşim, ayıp değil ki.
Havva annemizin cennete sıkılmasından dolayı olabilir. Sadece şarapla nereye kadar, inelim dünyaya türlü çeşit içkileri bi deneyelim demiştir belki de bilemeyiz.
insanlara inanacakları bir hikaye lazımdı ve bir yerden başlamak lazımdı.
Çünkü fakirlere bir hikaye lazımdı .

Yazıldı çizildi...
elma.

yahu neden elma da muz değil ya da ananas ya da karpuz değil.

her açıdan mantıksız geliyor maalesef.

sen ademsin allah demiş ki o elmayı yeme dikkatinizi çekerim allah demiş allah, allahı görmüşsün ve sana yeme demiş ve sen yiyorsun.

cool story bro.
Müslümanım diyip hikayeyi yanlış bilirsiniz, atesitim diyip en önemli delillerden birisi olan hikayeyi yanlış bilirsiniz. Gariptir ki oradaki meyve meselesi gerçekten meyve yemek değildir.
21. yy'da akla mantığa tamamen aykırı saçma sapan 3-5 bin yıllık sümer-arap masallarına inanan insanları görmek sağduyulu insanları üzmektedir. bilimde ve teknolojide ilerlemek varken bunlarla uğraşmak abesle iştigaldir.
böyle safsatalara inanarak, gün gibi açık olan tarih öncesi devirleri, insanlığın günümüzdeki haline evre evre ulaştığını, araştırmalara göre 2 bin yıl önce insanların yaşam sürelerinin ortalama 20 yıl olduğunu ve insanlık geliştikçe bu sayının yükseldiğini reddetmiş oluyorlar.
gerçekleri bırakıp adem'in 300 yıl tövbe ettiği, nuh'un 950 yıl yaşadığı yalanlarına inanmaya devam. o dönem insanlar 20'sinde patır patır ölürken nuh dünyaya çivi çakmış resmen. gerçekte kesinlikle adem ve nuh adında insanlar yok. ancak masal ve efsanelerde olabilir.
Söylenmiş ama olsun.
Bir hikaye gerekti, yazıldı.

Ha demiyorum allah yok, din yalan.
Ama bazı şeyler arada boşluk olmasın diyerek oluşturulmuş bir hikaye gibi.