bugün

Yaşar ustada yemeyin.
iç yağından yapıldığı için leş gibi kokan kebap türüdür. net..
https://www.uludagsozluk.com/e/44259674/ muhtemel bir adanalı beyanı kesinlikle dikkate alınmalı.
Açılın beyler bir kebap gurmesi olarak izah ediyorum.

Erkek kuzudan olur, en iyi kaburgadan olur, onun harici incikle gerdan hariç heryerden olur.

ideal kebap etinde %30’u hayvanın kendi yağı olması gerekir, ayrıca kuyruk atılmaz, oran göz kararı ayarlanır.

Etler zırhla çekilir, öyle kokoreççi satırı gibi takkıdı takkıdı vurulmaz. Zırh bıçağı sapından iteklenerek kaydıra kaydıra kesilir, yoksa et eZilir, lastik gibi olur.

Bir kilo ete bir buçuk tatlı kaşığı tuz katılır, isteyen bir buçuk tatlı kaşığı kadar tatlı toz biber katar, onun harici karabiber, pul biber, kekik, kapya biber katılmaz,

Tuz ve baharat katıldıktan sonra bi posta daha zırh vurulur, malzeme zırhla çekerek karıştırılır, elle yoğrulmaz.

Malzeme göz kararı 150 gramlık alınarak şişe vurulur. Arada el ıslatılır, et bir saat dolapta bekletilirse daha sağlam olur, mangalda dökülmez, şiş olarak yassı galvanizsiz Demir şişler kullanılır.

Meşe kömüründe pişer, köz olduktan sonra ilk iş domatesle, biber pişirilir, böylece közün üstü hafif küllenip tam kebaplık köz olur.

Köz hafif küllenince üstüne kebap atılır, ilk yağ damlası kömüre düşünce(bu olay 30 saniyede olur) şişler çevrilir. Bu şekilde sık sık çevirilerek pişirilir. Adana 6-7 dakikada pişer.

Kebap pişerken yatağını yapmak gerekir. Bunun için lavaş veya Adana pidesinin(tırnaklı pide değil) ortadan kesilir kebap Ocaktan çekilip ekmeğin arasına alınır, üstten ezmeden basılır, kebabın yağı ete geçer, ekmeğin kalan yarısı iki çeyrek kesilip kebabın üstünde ısıtılır, yarım pide servis tabağına konup döşek yapılır. Yarımın kesik tarafına iki parmak boşluk bırakılıp çeyrek parça konulur bu da yastıktır. Bunun üstüne Ocaktan aldığımız kebap konulur, son çeyrek kebabın üstüne konup yorgan yapılıp tek seferde çekilir, tabağın yanında közlenmiş domates, biber ve bir tutam maydanozla servis edilir.

Salata olarak herkes tablacı salatası arasa da ben soğan salatasını şiddetle tavsiye ederim, piyaz söğüş kesilen soğanlara tuz, tatlı toz biber ve hafif zeytinyağı dökülüp soğanlar renk alana kadar nazikçe yoğrulur. Afiyet olsun.
Gece gece aklıma düşen karpuz kabuğu.
adama bak yudum yudum anadolu programı gibi anlatmış helal olsun.

- hamine gözlemeyi eliynen mi açıyıh.
+ ecöğrhsg üveyğt.
- teyzemiz diyo ki tam 140 yıldır elleriyle açıyormuş.

ben hala adana ile urfa arasındaki farkı bilmiyorum.
et dönerden sonra en sevdiğim.
ülkedeki en güzel yemeklerden birisi olabilir. tek kötü yanı kalorisi çok fazla olduğundan yemek yedikten sonra hareket etmek şart.
Ardından künefe yenmesi gereken efsane besin.
her yer güzel yapamaz.
Yanına buz gibi bol acılı bir şalgam iyi gider.
Soğan salatası ile yenilince lezzeti artar.
iyi pişmiş çift ekmekli mor soğanlı dürüm.
her zaman.
doğduğu yer, adana büyük saat yanındaki kazancılar çarşısıdır.
Yakında adana'da bile 200 lira civarına yersek şaşırmayacağım kebap.

Bugün kasaplarda ete %15 zam geldi. Dün kilosu 290 lira olan kıyma bugün 335 lira.

Hülooğğ.
leziz baya.
dünyadaki en tam besin.
bunu ye arada bi de süt iç başka hiç bir şey yemezen bile idare edersin.
du lan. süt içmeye gerenk yok. zaten yanında ayran geliyor.
sütü kaldırıp onun yerine arada balık ye diyorum.