(ara: ibrahim sadri)
tanım: ekseriyetle kır düğünü yapmak isteyen ulvi hatunlardır onlar.
hep aradıklarıdır. doğada nadir denk gelirler. sonucunda diz kırıp oturmaktır.
hatunların "adam gibi adam arıyorum ama nerde" demesidir, ancak bunu diyenler genelde fırlama tiplerle takılmayı tercih ederler.
kendilerine bir dönüp bakması, ''adam gibi adama yaskışır bir kadınmıyım'' sorusunu sorması gereken kızlardır.
(bkz: buyrun)
işe ''hatun gibi hatun olmak'' la başlarlarsa, ilk olumlu adımı atmış olurlar.
öncelikle kendi öz eleştirilerini yapıp, adam gibi adama yakışır bir kadın mı olduğu sorusuna olumlu yanıt almaları, daha sonra arayışlarına devam etmeleri gereken kadınlardır.

iş bu ki, genellikle piç ruhlu adam bulurlar.
böyle hatunlara genellikle dest-i izdivaç türü programlarda sık rastlanır.Ama çirkin bir beyefendi geldiğinde elektrik alamadım derler.Adam gibi adam arıyordun hani sen.
"adam gibi adam arıyorum ama yakışıklı da olsun parası da olsun."
göreceli bir kavram olsa gerek. bir kaşarın adam gibi adam arıyorum dediğini duyduğumda vajina için bile adam olmak gerektiğini düşündüm. sonra aynaya baktım bir adam gördüm. sonra sex günlüğümü açtım içi bom boştu. silkindim ve kendime geldim yalancı kaltak dedim. sonra evlenmeyi düşündüğüm herşeyim bana seni seviyorum çünkü adam gibi adamsın dedi. sonra aynaya baktım adam gördüm. sonra aşk günlüğümü açtım bir tek onun adı vardı haklısın aşkım dedim.
dünyadaki bütün hatunlardır. hiç kimsenin kadın gibi adam aradığını sanmıyorum. *
(bkz: yok nerde anam)
(bkz: el salla)
kendileride kadın gibi kadındır. Bulunduğunda kaçırılmamalıdır. Soyları tükenmekte olduğundan nadir görülürler.
(bkz: adam gibi adam recep tayyip erdoğan)*

edit: eksilere dayanamayıp yıldızlı bakınız eklendi.
ertuğrul sağlam'ı arayan hatunladır.

(bkz: adam gibi adam ertugrul saglam)
(bkz: işte geldim burdayım) bu işin espirisi tabi...

adam gibi adam çokta zor değil aslında. size kendimden örnek verim...
kızlar ne arar bilmem. ama şunlar olduğu taktirde bence kimse reddedilmez...

1: adam gibi işi olsun.
2: sigara, alkol v.s. olmasın.
3: maddi durumu iyi olsun.
4: evi, arabası v.s. olsun.
5: kültürlü, anlayışlı, düşünceli ve saygılı olsun.
6: hafttanın en az 3 günü gezilmeli, dışarda yemek yenmeli.
7: eşinizi fazla sıkmamalı parayı eksik etmemeli.
8: özel günlere değer verilmeli.
9: giyim kuşam yerinde olmalı.
10: erkeğin bakımlı ve kendine özen göstermesi.

bende bunların hepsi fazlasıyla var araba desen en iyisi, para desen denizde kum misali, ama gel gelelim mutlu değiliz arkadaş. ve bende şunu ima ediyorum.
(bkz: adam gidi hatun arıyorum)...
(bkz: kime göre neye göre)
bekar ölürler.
edebi cümle kurmasını çözmüş, kaliteli gözükmeye çalışan hatunlardır. ne var ki yalancıdırlar.

zaten adam gibi adamı sadece aramaktadırlar, sonrasına ilişkin herhangi bir planları yoktur.

sadece ararlar.
adam gibi adam taklidi yapanlarla hüzne yelken açarlar.
çoğu bulamayacaktır. olanlar evlenmiştir zaten çoktan kapmışlardır. hala boşta olanları ise bir hatundan darbe alıp, evrim geçirmiştir. artık adam gibi adam olamaz çünkü darbeci hatunun intikamını diğer hatunlardan almaya çalışır. o yüzden adam gibi adam bulması zordur.
sonunda allah'tan çok belanın bulunduğu arayış türüdür. tecrübe ile sabittir. yok öyle bir şey.
daha uzun bir süre aramaya devam edecek olan kadınlardır. nedense bu zamanda "adam gibi adam" olmak pek moda değildir erkekler arasında. yaptıkları arsızlıklarla çapkınlıklarla övünür, gurur duyar ama iyiliklerden, iyi niyetli dşünmekten utanır oldu erkek milleti.
"adam gibi adam" arayan kadınların "kadın gibi kadın" olması gerekliliği gereksiz ve saçmadır. nasıl ki iyi bir çocuk olsak da şirinleri göremeyeceksek; ne kadar "hatun gibi hatun" olsak da adam gibi adama denk gelmeme ihtimalimiz çok yüksektir.
birde bu bayanlar kendilerini taşıyacak erkek ararlar ki saçmalığın son noktasıdır bu durum.
hepsi bu niyetle yola çıkar, adam gibi adama denk geldiklerinde bu adam beni aşar der. kendimden biliyorum.