bugün

5 kasım 1962'de gana'da doğmuş, 1993 yılında avrupa şampiyonlar ligi finali'nde milan'ı yenerek şampiyon olan olimpik marsilya'nın kadrosunda bulunan, daha sonra torino'ya giderek hakan şükür ile birlikte aynı takımda oynama talihsizliğini yaşayan, atağa yönelik orta saha oyuncusu.
fifanın 100. kuruluş yıldönümü etkinliklerinde yaşayan en büyük 100 futbolcusu adayları arasında yer alan gana milli takımının en fazla gol atan ve en fazla milli olan oyuncusu.
emsali olan anthony yeboah ile olan sürtüşmelerinden dolayı, ülke milli takımı ile elle tutulur bir başarı yakalayamamış olan efsanevi gana'lı futbolcu.
estetik ve hayran bırakan golleriyle olduğu kadar, istikrarsızlığıyla da hatırlanan, 1997 senesinde bir yardım maçında attığı golle akıllara kazınan ganalı futbolcu.
asıl adı Abédi Ayew olan topçu, oğlu andre ayew de olimpik marsilya'da oynuyormuş , öğrendik.
2004'den itibaren kendisine ait olan Nania FC klubünün teknik direktörlüğünü de yapmaktadır. Roger Milla olmasaydı Afrikada geçen yüzyilın futbolcusu seçilmesi içten bile değildi. Böyle bir şey söz konusu olsaydı, en önemli rakibi George Weah olurdu.
futbol tarihinde afrika'dan çıkan en iyi oyunculardan biridir. belki de en iyisidir. hadi o tartışılır diyelim ama kesin ilk 5'tedir...
güncel Önemli Başlıklar