bugün

yazili sinavi yaptiktan sonra alabilmek icin 50 metre motosiklet sürebilmenin yeterli oldugu yeti belgesi. en azindan 2004'te böyle idi.
alması oldukça basit ehliyet sınıfı. en zor tarafı para ödemek. motor sınavında sizinle dalga geçildiğini düşünebilirsiniz. direksiyon sınavında ise resmen size bir tur attırıyorlar. eğer b veya e sınıfı ehliyetiniz varsa sadece 20 soruluk motor bölümünden sorumlusunuz.
an itibariyle yazılı sınavın ücreti 50 tl, direksiyon sınavının ücreti ise 60 tl'dir.
direksiyon sınavı zorlaşmış olan ehliyet çeşidi.
Daha önceden başka bir ehliyetiniz varsa A2 almak için motor dersinden 20 soruluk bir teste girersiniz. Sonra da direksiyon sınavına.
b ehliyeti olan vatandaşların sadece direksiyon sınavına girerek alabileceği ehliyettir. bu hali ehliyet sistemindeki tek doğru belki de.
b ehliyeti olan vatandaşların sadece direksiyon sınavına girerek alamayacağı ehliyettir. motordan 20 soruluk bir yazılı sınava daha girmek gerekiyor. yeni sistem gelmişse onu bilemiyorum tabi.
5-6 yıldır sahibi olduğum b sınıfının yanına eklemek için başvurduğum ehliyet sınıfı. çocukluktan beri motosiklet hevesim vardı, bir yerden başlayayım dedim. bu arada sıfır tecrübem var şuan. ay sonundaki direksiyon sınavına kadar bakalım ne kadar öğreneceğiz.

cedit: sınava 1 hafta kala 3 gün kıytırık bir motoru sürdüm. 3. gün demir levhadan kayıp motoru devirmesem iyiydi ama oldu. 4. gün sınava girdim kazandım. a2 ehliyetim mevcut. motor hâlâ yok. özelden maliyet soran olmuş, bu iş bana 650 tl'ye falan mâl olmuştu.
(bkz: hayırlı forumlar)
direksiyon sınavı sanıldığı kadar kolay olmayan sürücü belgesi türü. debriyajlı bir motorsiklet ile -ki genelde türk malı olur; böyle gür gür ötenlerden- hunili bir parkuru ayağınızı yere değdirmeden bitirip ardından da uzunca bir yolu sinyal vb. yanlışları yapmadan bitirmeniz gerekmektedir (en azından alanya'da böyle).

çok uzun yıllardır motorsiklet kullanırım (evet, ehliyetsiz ama trafik canavarı sayılmam pek *) ama ben bile hafiften tırsmadım değil. hadi bakalım, iyisi olsun, pazar günü sınav olacağım inşallah.
yeni yasa ile birlikte en ehliyet sınıflarının değilmesine istinaden artık yeni a2 alanlar en fazla 47 beygirlik motor kullanabilecekler. ancak yönetmelikte bir cc sınırlandırması yok iken bazı yerlerde cc olarak ta 600 cc ve üstünü kullanılamayacağı yönünde yazan arkadaşlar olmuş

şimdi benim kafamdaki soru yönetmelikte 47 beygir diye belirtilmiş ancak cc ibaresi yok iken 600 cc civarı bir 47 beygir altı bir motor a2 ehliyeti ile kullanılabilir mi? kullanılamaz mı?
(bkz: kafamda deli sorular)

bu gün gezdiğim 3 ehliyet kursu da a sınıfına uygun eğitim veremediklerini ancak a2 için eğitim verebildiklerini söylediler. konuya onlar da tam vakıf değil bu sebeple

gerçi motorsiklete yeni başlamayı düşünen biri olarak her türlü a2 alacağım gibi duruyor. zira 47 beygir üstü bir motorsikleti belki hiç bir zaman kullanma ihtiyacı hissetmeye de biliririm. fiyatlarda baya bi uçmuş. bakalım napacaz .
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.