bugün

bugün düşündüm düşündüm bulamadım, yahu 1001 dese hadi 1001 çeşit falan diyeceğim ama 101 nedir babam hem başındaki a nedir.
subliminal mesaj içeriyor olabilir. alfabenin ilk harfi ve 1. ilk tercih edilmesi gereken yer hissi uyandırıyor insanda. ancak 0 ne alaka bilemedim.
101 binary sistemdeyse ondalık sistemde 5'e karşılık gelir. Yani A5. A5 nedir? A4'ün yarı boyunda olan bir kağıt. Yani diyor ki biz standarttan daha ucuzuz. Ya da bildiğin saçmaladım işte.
Market konseptinin temeli biziz anlamına gelir . A alfabenin ilk harfi olarak a kalite anlamını ve birinci olma fikrini barındırır. Diğer yandan one o one olarak 101 de bir işin temeli girişi anlamını taşır . Bizde p k kullanılmaz ama matematiğe giriş gibi. Ders programı eğitim dili ingilizce olan bölümlerde böyle anılan dersler ile doludur.
a101'in isim babası olan ünlü reklamcı ali taran, çalınmayacak bir isim aradığını, bunun sonucunda a101 kurucularına rastgele bulunan ve hiçbir anlama karşılık gelmeyen isimler önerdiğini söylemişti vakti zamanında. böylece çözüme kavuşmuş olan sorunsaldır.

bir de aziz zapsu'dan dinleyelim:
"a.101 hiçbir anlama gelmiyor. ali taran'a sürekli 'bize isim, logo, slogan bul' diyoruz, üç-beş gün sonra bir bakıyoruz o isimleri başkası kullanıyor. bir gün bana e-posta atmış, z747, a447 gibi bir şeyler yazıyor. 'ne diyorsun sen kardeşim' dedim. 'al sana marka, seç seç beğen, beğenmiyorsan kendin yap. ama bunların alınmış olma ihtimali yok' dedi. sonra şirket çalışanlarına sorduk, biri a.101 olsun' dedi, öyle kaldı."